سلامت>  درمان- همشهری آنلاین: معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو از افزوده شدن ۳۴ قلم دارو به فهرست قبلی داروهای بیماران صعب العلاج در این هفته خبر داد.

به گزارش مهر، دکتر رسول دیناروند با اشاره به اینکه ظرف دو روز آینده تعداد داروهایی که به تفاهم با سازمانهای بیمه گر در آمده اعلام خواهد شد افزود: ۳۴ قلم دارو به فهرست قبلی بیماران صعب العلاج اضافه شده است به گونه ای که برخی دیگر از کاستی هایی که در ابتدای برنامه وجود داشت را مشاهده نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سازمان های بیمه گر از آمادگی لازم برای وارد کردن لیست جدید قیمت ها را در سایتشان را نیز دارند افزود: انشالله بیماران سریعتر از دفعات قبل از این حمایتها برخوردار خواهند شد.

دینارورد در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا این ۳۴ قلم داروی جدید می تواند منشا موج جدیدی برای بیماران محسوب شود ادامه داد: برای بیمارانی که از این داروها استفاده می کنند حتما می تواند خبر خوشی باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از داروهای اصلی بیماران پیوندی ماکروفنولید است گفت: این دارو سالهاست که جزو برند اصلی داروهای بیماران صعب العلاج محسوب می شود که خوشبختانه در ایران تولید می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به سازوکارهای سازمانهای بیمه گر افزود: مبنای عمل سازمان های بیمه گر در این است که اگر قیمت تولید دارو داخل ارزان باشد قیمت پایین تر را مورد محاسبه خود قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه سازما ن های بیمه گر نمی توانند داروهای گران قیمت را معیار عمل خود قرار دهند، اظهار داشت: " سلسپت" داروی گران قیمتی برای بیماران پیوندی بود که در فهرست قبلی حمایت سازمانهای بیمه گر لحاظ نشده بود اما خوشبختانه اینک در لیست جدید داروهای تحت پوشش قرار گرفته به گونه ای که دیگر بیماران نیازی به پرداخت مابه التفاوت ندارند.

دیناروند با اشاره به اینکه بیماران پیوندی برای هر کپسول مبلغی حدود ۱۵۰۰ تومان پرداخت می کردند اما اکنون این مبلغ به حدود ۲۰۰ تومان رسیده است گفت: ظرف دو روز آینده فهرست جدید قیمت داروها ابلاغ خواهد شد و ما نیز شاهد کاهش قیمت جدی در داروی بیماران پیوندی که تعداد آنان هم کمک نیست خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد بیماران پیوندی از داروی سلسف استفاده می کنند خاطر نشان ساخت: قرار گرفتن این دارو در فهرست جدید خبر خوشی برای این دسته از بیماران به شمار می رود.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه قیمت داروهای همه بیماران متابولیک به نصف خواهد رسید گفت: تعدادی از داروهای بیماران سرطانی که در فهرست قبلی جا مانده بود در لیست جدید قرار خواهد گرفت به گونه ای که قیمت آنها هم به نصف خواهد رسید.

وی با اشاره به تغییر نرخ ارز و تاثیر آن در قیمت داروها تصریح کرد: قیمت انسولین مورد پوشش ۹۰ درصدی قرار گرفت که این اقدام حرکت بسیار مثبتی در جهت بهبود وضعیت بیماران محسوب می شود.

دیناروند در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا اعتبار در نظر گرفته جوابگوی لیست جدید را می دهد افزود: ما نمی خواهیم بار بیش از حد را به سازمان های بیمه گر اضافه کنیم زیرا محاسباتی که به عمل آوردیم براساس اعتبار تخصیص یافته است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه امسال ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بیمه ها در نظر گرفته شده است ادامه داد: ۴۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ پرداخت شده و ۸۰۰ میلیارد تومان بعدی هم در ادامه پرداخت خواهد شد.

وی با بیان این که براساس اعتبارات دولت تخصیص این مبالغ با گذشت زمان تکمیل می شود تصریح کرد: انشالله پرداختی های ما به بیمه ها تا دی و بهمن ماه سال جاری تکمیل خواهد شد البته پرداخت بعدی در آبان ماه خواهد بود.

دیناروند گفت: بخشی از این اعتبارات مربوط به بیماران خاص و صعب العلاج است و بخشی دیگر نیز مرتبط با همه داروهای تحت بیمه است

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه بار مالی که بیمه ها وارد شده از بابت همه داروها است خاطر نشان ساخت: داروهای بیماران خاص و صعب العلاج بسیار گران قیمت است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی براینکه در طرح جدید چه اقداماتی در خصوص تغییر نرخ ارز برخی از داروها انجام داده اید گفت: در فهرست جدید تمرکز ما بر روی بیمارانی است که هزینه های داروهای آن ها بسیار زیاد است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه همه داروهای بیماران متابولیک وارد فهرست جدید شده است تصریح کرد: بیماران متابولیک شامل بیمارانی می شود که دارای نقایص ژنتیک هستند و اگر این داروهای گران قیمت را تهیه نکنند حیاتشان به خطر می افتد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: بخش عظم هزینه دارو این بخش از بیماران از طریق یارانه پرداخت می شود اما با این وجود قیمت داروهایی که وارد داروخانه می شود برای بیماران خاص و صعب العلاج بسیار سنگین است.

وی با اشاره به اینکه تمام داروهای بیماران متابولیک وارد فهرست جدید شده است اظهار داشت: کسانی که مشمول حمایت می شوند می توانند از مسیر بیمه عبور کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه حدود ۱۰ الی ۱۵ قلم داروی ضد سرطانی وجود دارد که در فهرست بیمه نبود گفت: خوشبختانه این دسته از داروها نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است به گونه ای که ۵۰ درصد هزینه ها از طریق سازو کاری که با بیمه به تفاهم رسیده ایم پوشش داده می شود و ۵۰ درصد مابقی را هم بیمار پرداخت می کند.

دیناروند با اشاره به اینکه دو سه قلم از داروهای بیماران هپاتیت c و بیماران مزمن در فهرست جدید قرار گرفته است گفت: به فهرست جدید چند قلم از داروهای متفرقه هم نیز اضافه شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این که در مجلس مصوبه ای برای تعریف بیماران خاص وجود دارد افزود: برخی از بیماری ها ممکن است از نظر مردم صعب العلاج فرض شود اما جزو تعریف ما نیستند.

وی با بیان اینکه بیماری صعب العلاج بیماری است که درمان آنها طولانی مدت، سخت و مزمن است اظهار داشت: ممکن است برخی بیماران قلبی و عروقی را جزو بیماریهای صعب العلاج فرض کنند اما باید گفت داروی این دسته از بیماران گران قیمت نیست.

دیناروند با اشاره به اینکه باید بخش زیادی از هزینه داروهای مورد پوشش بیمه ها برای تعداد کمی از بیماران صرف شود افزود: برای فرد معمولی که در سال دو سه بار نیاز به نسخه پزشک دارد پرداخت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان پول دارو زیاد نیست اما برای بیماران خاص و صعب العلاج که هر ماه باید هزینه بسیار زیادی را صرف خرید داروهای گران قیمت کنند بسیار کمر شکن است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات