نسخه چینی ها برای درمان بیماری بلز پالسی

حتما تا امروز افرادی را دیده اید که به صورت ناگهانی به فلج نیمی از صورت مبتلا شده اند یا دست کم درباره آنها شنیده اید که در پی حادثه، تصادف یا ابتلا به یک بیماری ویروسی به افتادگی پلک، عضلات گونه یا انحراف عضلات لب و دهان دچار می شوند.

  حتما تا امروز افرادی را دیده اید که به صورت ناگهانی به فلج نیمی از صورت مبتلا شده اند یا دست کم درباره آنها شنیده اید که در پی حادثه، تصادف یا ابتلا به یک بیماری ویروسی به افتادگی پلک، عضلات گونه یا انحراف عضلات لب و دهان دچار می شوند و علاوه بر از دست دادن زیبایی به عوارضی مبتلا می شوند که سلامت جسم و روح آنها را به خطر می اندازد. این بیماری که از آن با عنوان فلج بلز یاد می شود یکی از بیماری های شایع در نقاط مختلف جهان است که برخلاف وحشت و نگرانی ای که برای بیمار و خانواده او به همراه دارد با استفاده از شیوه های درمانی طب مدرن و مکمل به ویژه طب سوزنی چین در کنار هم به راحتی قابل درمان است.

فلج  عصب صورتی را بیشتر بشناسید

فلج عصب صورتی یا فلج بلز به دلیل ایجاد اختلال در عملکرد عصب هفتم صورت اتفاق می افتد و این اختلال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عصب هفتم، عصبی است که از مغز به عضلات صورت متصل است و فرمان های مغز را برای باز و بسته شدن چشم ها، حرکت دهان، عضلات گونه، جویدن، گریه کردن و خندیدن به عضلات صورت منتقل می کند. در شرایطی که عصب بلز دچار التهاب یا آسیب شود عملکرد عضلات صورت به مرور کم می شود و بیمار در مدت زمان کوتاهی با عدم تقارن عملکرد عضلات صورت در نیمی از صورت مواجه می شود. به این ترتیب بیمار هنگام خندیدن، پلک زدن، غذا خوردن و دیگر فعالیت هایی که مربوط به عضلات صورت است با تغییر حالت چهره و عدم تقارن عضلات صورت در ۲ نیمه صورت مواجه می شود و این نشانه آن است که عصب هفتم پیام ها و فرمان های مغز را به خوبی به عضلات صورت مخابره نمی کند. در این شرایط ممکن است بیمار تا حدودی توان حرکت دادن ابرو، پلک زدن، جوییدن، بلع صحیح غذا، حرکت زبان و تکلم را از دست بدهد و همه اینها در شرایطی اتفاق می افتد که زیبایی بیمار و روحیه او نیز در معرض خطر قرار دارد.


این فلج چرا   سراغ تان می آید؟

این بیماری غالبا در پی حادثه، تصادف، ابتلا به تومور در ناحیه سر، بیماری ویروسی و التهاب عصب هفتم صورت به وجود می آید. برخی از متخصصان علاوه بر این عوامل، فاکتورهای دیگری را نیز در ابتلا به فلج بلز موثر می دانند؛ فاکتورهایی که بعضی از آنها هنوز برای این گروه از متخصصان شناخته شده نیست. با این وجود بیماری فلج بلز از جمله بیماری هایی است که اگر در زمان مناسب و شروع بیماری به آن رسیدگی و درمان آغاز شود، احتمال بهبود عملکرد عضلات و اعصاب صورت به طور کامل وجود دارد و تنها۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران متناسب با شدت آسیبی که به عصب هفتم صورت شان وارد شده درجاتی از این فلج را با خود به همراه خواهند داشت.

درمانگران چینی در این موردچه می گویند؟

در بسیاری از کتاب ها و نسخه های به جای مانده از درمانگران طب سنتی چین از فلج بلز با نام فلج محیطی یا انحراف یک سویه چشم و دهان یاد شده است. در این آثار دلایل مختلفی برای ابتلا به فلج محیطی صورت یا فلج بلز مطرح شده است که در میان آنها به زندگی در شرایط آب و هوایی خیلی سرد یا خیلی گرم، قرار گرفتن در معرض بادهای شدید و سرد، ابتلا به بیماری ویروسی و کم خونی یا ایجاد ضربه در ناحیه سر اشاره شده و درمان هایی برای آن از طریق طب سوزنی و نسخه های گیاهی طب سنتی چین در نظر گرفته شده است. این شیوه درمانی امروزه نیز توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک شیوه درمانی مکمل توصیه شده است. به این ترتیب متخصصان در طب مدرن می توانند با دارودرمانی بیمار را درمان کنند و در کنار آن از یک متخصص طب سوزنی بخواهند برای ایجاد تسریع روند درمانی به بیمار کمک کند.

سوزن به عنوان  درمان کمکی

بر اساس آمار منتشر شده درباره نتایج درمانی بیماران مبتلا به فلج بلز بیش از ۶۰درصد افراد مبتلا به این بیماری با پیگیری روند درمانی بهبود می یابند. نکته مهم این است که دلیل بروز بیماری باید به درستی تشخیص داده شود. به عنوان مثال در صورتی که فلج بلز به دلیل ابتلا به یک بیماری ویروسی در فرد مشاهده شود، علاوه بر آنکه درمان برای بازگشت عملکرد عصب های صورت انجام می شود باید عامل پیدایش فلج صورت (بیماری ویروسی) نیز با دارودرمانی برطرف شود بنابراین این یک درمان گروهی است که متناسب با دلایل بروز فلج بلز میزان همراهی و تاثیرگذاری این شیوه های درمانی بیشتر یا کمتر می شود.

سوزن ها چگونه درمان مان می کنند

در شیوه طب سوزنی در شرایطی که التهاب اعصاب در ناحیه صورت به ویژه التهاب عصب هفتم صورت موجب ابتلا به فلج بلز و از بین رفتن تقارن دو نیمه صورت باشد، سوزن کارکرد بسیار موثری دارد. درمانگر با زدن سوزن های یک بار مصرف و بسیار نازک به نقاط مشخصی از بدن بیمار بخش بازسازی سلول های آسیب دیده در مغز را فعال می کند. به این ترتیب مغز فرمان بازسازی ریشه های عصبی و بهبود التهاب ایجاد شده در ناحیه عصب هفتم را صادر می کند. ضمن آنکه بخشی از سوزن ها که در ناحیه صورت بیمار زده می شود به بهبود و افزایش جریان گردش خون در این ناحیه کمک می کند و موجب می شود بازسازی سلول های عصبی با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد. استفاده از این شیوه درمانی در کنار شیوه طب مدرن می تواند طول مدت درمان بیمار را کاهش دهد چرا که در طول درمان بیماری از آنجا که ظاهر فرد زیبایی و جذابیت گذشته خود را از دست داده است می تواند موجب ابتلای فرد به بیماری های روحی به ویژه افسردگی شود.

۳۰جلسه ای خوب می شوید

مردان و زنانی که دچار فلج محیطی صورت می شوند در صورتی که شیوه درمانی طب سوزنی را انتخاب کنند باید ۳ دوره درمانی ۱۰ جلسه ای برای دریافت سوزن به مطب متخصص مراجعه کنند. در نخستین دوره درمانی درمانگر با ارزیابی روند درمان بیماری در جلسات طب سوزنی روند درمانی بیمار را برایش شرح می دهد. در شرایطی که متخصص از روند درمان راضی باشد بعد از ۳۰جلسه به بیمار توصیه می شود تا ماهی یک بار برای دریافت سوزن و پیشگیری از بازگشت بیماری به متخصص طب سوزنی مراجعه کند و در شرایطی که بیمار نیاز به ادامه روند درمان داشته باشد این روند از سوی درمانگر برای او تجویز و توصیه می شود.

عجله نکنید

 نکته ای که پیش از شروع جلسات درمانی برای بیمار شرح داده می شود این است که طب سوزنی توانایی درمان و بهبود بسیاری از اختلال های حسی و حرکتی ناشی از بیماری فلج بلز را در ناحیه ابروها، چشم، پلک و گونه ها دارد. به این ترتیب افرادی که به دلیل ابتلا به فلج بلز توانایی خود را در حرکت دادن ابرو، بستن پلک از دست داده اند یا دچار افتادگی در ناحیه عضلات گونه هستند می توانند در دوره های اولیه درمان شاهد بهبود عملکرد این بخش ها باشند. اما نکته مهم آن است که در شرایطی که فلج بلز بیش از هر کجا اعصاب لب و دهان بیمار را به خود مشغول کند علاوه بر انحراف لب و تحت تاثیر قرار دادن زیبایی بیمار، بر تکلم و بلع او نیز اثر می گذارد بنابراین درمان آن در مقایسه با آسیبی که به دیگر بخش ها وارد شده، نیازمند فرصت زمانی بیشتری است.

این بیماری را با سکته مغزی اشتباه نگیرید

گاهی این نگرانی در میان اعضای خانواده بیمار وجود دارد و آنها تصور می کنند علت فلج اعصاب و افتادگی عضلات صورت ناشی از سکته مغزی است در حالی که اگر ابتلا به فلج بلز توسط متخصص اعلام شود آنها نباید نگرانی در مورد آسیب مغزی بیمارشان داشته باشند چراکه این بیماری مربوط به خود مغز نیست و عصب هفتم صورت را تحت تاثیر خود قرار داده است. این بیماری از جمله بیماری های قابل درمان است و بهره مندی بیمار از شیوه های درمانی طب مدرن و مکمل مانند طب سوزنی می تواند روند و طول مدت درمان بیمار را تسریع کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات