پالس های فراصوت می توانند جایگزین تزریق های روزانه انسولین برای دیابتی ها شود.

به گزارش افکارنیوز ، محققان دانشگاه کارولینای شمالی سیستمی را طراحی کرده اند که در هر بار تزریق منفرد نانوذره ها با استفاده از پالس های فراصوت، انسولین بدن را برای چند روز تامین می کند.

این نانوذرات زیست سازگار و زیست تخریب پذیر از اسید لاکتیک - کو - گلیکولیک ساخته شده اند و شامل محموله بار انسولین هستند.

هر ذره دارای پوشش کیتوزان با بار مثبت یا یک پوشش آلژینات دارای بار منفی است.

زمانی که این دو نوع ذره با یکدیگر ترکیب می شوند، پوشش های دارای بارهای متضاد، موجب می شوند که توسط نیروی الکترواستاتیک به سمت یکدیگر جذب شوند.

این امر حتی زمانی که آن ها به درون لایه زیرپوستی تریق می شوند، نیز صادق است. در این لایه این ذرات به منظور تشکیل یک «شبکه نانو» به یکدیگر ملحق می شوند.

چون نانوذرات متخلخل هستند، زمانی که در بدن هستند، انسولین شروع به نفوذکردن از آن ها می کند.

نیروی الکترواستاتیک باز هم انسولین را نگه می دارد، اما موجب شکل گیری آن در درون یک مخزن واقع در مجاورت شبکه می شود.

هنگامی که زمان دریافت یک دوز از انسولین به درون جریان خون فرا می رسد، یک ابزار دستی برای تحویل خارجی امواج متمرکز مافوق صوت به این شبکه نانو به کار می رود.

در آزمایش های انجام شده بر روی موش های آزمایشی مبتلا به دیابت، تزریق منفرد نانوذات برای تنظیم سطوح گلوکز خون به مدت ۱۰ روز کافی بود.

زمانی که یک شبکه نانو تخلیه می شود، خوشه ای دیگر از نانوذرات می توانند به درون بدن تزریق شوند و شبکه قدیمی توسط بدن ظرف چند هفته جذب می شود.

دانشمندان هم اکنون در حال اعمال این فناوری به انسان هستند.

جزئیات این مطالعه در Advanced Healthcare Materials منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات