آب درمانی ویژه روزهای سرد پاییز و زمستان

کاربرد درمانی آب و چشمه های آب گرم برای تسکین درد و تقویت اندام های درونی و حفظ سلامت پیشینه بسیار قدیمی ای دارد، تا حدی که در بسیاری از متون قدیمی به کاربرد آب درمانی و حمام در چشمه های آب گرم در زمان مصر باستان اشاره شده است.


مجله سیب سبز:  کاربرد درمانی آب و چشمه های آب گرم برای تسکین درد و تقویت اندام های درونی و حفظ سلامت پیشینه بسیار قدیمی ای دارد، تا حدی که در بسیاری از متون قدیمی به کاربرد آب درمانی و حمام در چشمه های آب گرم در زمان مصر باستان اشاره شده است. این شیوه آنچنان در زمینه تسکین درد، درمان برخی از بیماری ها و افزایش نشاط و شادابی پوست موثر بوده که امروزه مردم سرزمین های زیادی در شرق و غرب به استفاده از چشمه های آب گرم تمایل دارند و بر این باورند که شنا کردن، راه رفتن و نشستن در این چشمه های جوشان از زمین می تواند آثار تقویتی و درمانی مفیدی بر بدنشان داشته باشد. البته این تنها دیدگاه مردم و مصرف کنندگان این شیوه های درمانی نیست. درمانگران شیوه های طبیعی درمان نیز به کاربرد درمانی و اهمیت استفاده از چشمه های آب گرم و آب معدنی اشاره می کنند و آن را یکی از روش های آب درمانی می دانند.

همه انواع آب درمانی

آب درمانی مجموعه ای از تکنیک هایی است که در آن از آب برای بهبود بیماری های جسمی و روانی استفاده می کنند و گروهی آن را بهترین روش برای تقویت سلامتی و زیبایی می دانند. درمانگران آب درمانی از دو شیوه آب درمانی درونی و آب درمانی بیرونی برای درمان و حفظ سلامتی مراجعان خود استفاده می کنند. در شیوه آب درمانی درونی درمانگر بعد از معاینه بیمارش متناسب با بیماری او مصرف آب خالص، آب تقویت شده با مواد معدنی یا گیاهان دارویی یا آب چشمه های خاص را پیشنهاد می کند و به این ترتیب با پاکسازی اندام های درونی به تسکین درد و تسریع روند درمانی بیمار کمک می کند. اما در شیوه بیرونی درمانگر استفاده از حمام با آب های تقویت شده یا خالص، شنا کردن در آب چشمه های معدنی و آبپاشی به بدن را توصیه می کند که متناسب با نوع بیماری فرد به او توصیه می شود که انواع و اقسام مختلفی دارد و بیشترین کاربرد آن در درمان بیماری های مفصلی، استخوانی و برخی از انواع آلرژی و اگزما ست.برای تسکین دردهای مفصلی


خزینه درمانی یا شیوه درمانی حمام دو جفتی از آن دست شیوه هاست که نه تنها گونه ای از آن در مکتب طب سنتی ایران نیز وجود دارد بلکه درمانگران شیوه های مختلف درمانی در هند و چین نیز از آن برای درمان و تسکین دردهای مفصلی به ویژه در ناحیه پا، لگن خاصره و اختلال در عملکرد مهره های پایینی ستون فقرات   بهره می برند. در این شیوه درمانگر از ۲ وان یا خزینه که یکی با آب گرم و دیگری با آب سرد پر شده استفاده می کند. در این شرایط بیمار ابتدا در وانی که آب گرم قرار دارد می نشیند و پاهایش را تا بالای زانو در وانی که آب سرد در آن قرار دارد فرو می برد و پس از مدتی روند را معکوس انجام می دهد. به این ترتیب که بعد از تکنیک اول در وان آب سرد می نشیند و این بار پاهایش را در وان آب گرم قرار می دهد. این روند در طول یک جلسه درمانی بر اساس دیدگاه متخصص آب درمانی چند بار تکرار می شود. این روش به بهبود جریان گردش خون در اندام ها به ویژه پاها کمک می کند و بسیاری از دردها و اختلال های استخوانی را تسکین می دهد.

آب نمک درمانی و افزایش طول عمر

آب نمک درمانی یا نمک مالی یکی دیگر از شیوه های زیر مجموعه آب درمانی است که در آن از آبی استفاده می شود که با یک یا چند ماده معدنی مانند نمک مخلوط می شود یا به موازات هم از آب و مواد معدنی مانند نمک برای بهبود بیماری، تسریع روند درمانی و حتی بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر بیماران استفاده می کنند. در این شیوه ابتدا تمام بدن بیمار را با نمک مخصوص ماساژ می دهند و بعد از آن با آب خالص یا آب معدنی چشمه بدن بیمار را شست و شو می دهند و اجازه می دهند او برای مدتی در آب باقی بماند. شیوه دیگر آب نمک درمانی این است که بیمار را با آب مخلوط با نمک شست و شو می دهند و برای او تجویز می کنند که برای مدتی در آب بماند. به گفته درمانگران این شیوه علاوه بر پاکسازی و حفظ سلامتی بدن به افزایش طول عمر افراد نیز کمک می کند.

درمانی برای خستگی مزمن

ماساژ درون آب یکی از پرطرفدارترین ماساژ هایی است که توسط فشار آب و در داخل آب صورت می گیرد. ماساژ گیرنده برای دریافت این ماساژ درون حوضچه ای از آب شناور می ماند. در این حالت تمامی عضلات و ماهیچه های او آرام، منبسط و شل است. در این حالت فواره یا فواره هایی از آب با فشارهای متنوع سطح بدن او را ماساژ می دهند. در این شرایط که بدن ماساژ گیرنده بی وزن درون آب معلق است تاثیرات ماساژ درمانی بیشتر و بیشتر می شود. این شیوه بهترین روش برای از بین بردن خستگی های مزمن، درمان افسردگی، افزایش نشاط و رسیدن به آرامش در افراد است که استفاده از آن ۳ تا ۴ بار در ماه می تواند به پیشگیری از بروز این اختلال ها نیز در بدن کمک کند. علاوه بر این ماساژ روش دیگری با عنوان آب پاشی سوزنی نیز وجود دارد که شاید نمونه مشابه آن را در سالن های سونا و جکوزی دیده باشید. فرد در کابینی قرار می گیرد و آب از منفذ های سوزنی بسیار ریز از چهار طرف به بدن او پاشیده می شود. این شیوه نیز از شیوه های تقویت کننده و آرامش بخشی است که می تواند به افزایش نشاط و شادابی فرد کمک کند.سم زدایی با کمک حمام نمک

یکی دیگر از تکنیک های آب درمانی برای پاکسازی اندام های درونی از سموم و اخلاط موذی استفاده از حمام نمک است. در این شیوه بیمار در وان آب گرم و نمک اپسوم می نشیند به گونه ای که تنها صورتش از آب بیرون بماند. آب این وان مرتب توسط درمانگر بررسی می شود و در صورتی که دمایش کمتر از حد لازم شود آب گرم دوباره به آن افزوده می شود. گرمای آب پیش از هر چیز به میزان تحمل بیمار بستگی دارد. در این شرایط بدن بیمار شروع به واکنش می کند و نخستین واکنش تعریق است. در این تکنیک بخشی از سموم و اخلاط موذی بدن از طریق تعریق از بدن بیمار دفع می شود. بعد از آنکه بیمار مدت زمان لازم را در وان آب نمک می ماند و دوش آب گرم می گیرد توسط متخصص ماساژ درمانی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ماساژ بدن می گیرد. بعد از دریافت ماساژ بیمار باید به بستر برود و با حوله و پتو خود را بپیچد تا روند تعریق ادامه پیدا کند و مابقی سموم بدن از این طریق از بدنش دفع شود. این شیوه یکی از روش هایی است که از آن برای تقویت عمومی بدن و بهبود بیماری های مفصلی استفاده می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات