سلامت>  عمومی- زهرا رفیعی: جلوگیری از ورود مواد غذایی غیراستاندارد به کشور ازوظایف روتین اداره گمرک است.

اخیرا هم از ورود حدود ۲۰هزار تن ذرت آلوده به سم آفلاتوکسین به کشور جلوگیری شد. این محموله از هند آمده بود.
در نمونه برداری و آزمایش انجام شده در فرودگاه امام مشخص شد که ذرت ها آلوده به سمی بسیار خطرناک به نام آفلاتوکسین است.

آفلاتوکسین ها سموم قارچی طبیعی هستند اگر قارچ های مولد این سموم روی خوراک دام و مواد غذایی (مانند پسته، بادام زمینی، ذرت، سویا و گندم) رشد کنند مصرف غذاهای آلوده به آفلاتوکسین می تواند موجب بیماری در انسان یا دام شود. این سموم می توانند نکروز بافتی، سیروز و سرطان کبد ایجاد کنند.

اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی برای اجرای قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی، همه اقلام وارداتی را آزمایش می کند. اما چه چیز باعث می شود که تاجران ایرانی سر از بازار محصولات نامرغوب کشو رهای دیگر دربیاورند؟

ذرت آلوده ای که خبرش منتشر شد، تنها محصول خوراکی آلوده ای نیست که در سال های اخیر خبر از واردات آن داده شده است. برخی از مواد خوراکی که از هند وارد کشور شده اند اگر از سم در آن استفاده نشده باشد یا فاسد هستند و یا چند روز پس از رسیدن به دست مصرف کننده تاریخ مصرف شان تمام می شود. برخی گوشت ها از مبادی ای غیر از آنچه به تأیید ناظران کیفیت محصولات خوراکی رسیده باشد خریداری می شوند. این بخشی از تجارتی است که قراردادهای آن، روی آب های آزاد بین کسانی که محصولشان روی دستشان مانده است و کسانی که می خواهند یکشبه پولدار شوند بسته می شود.

هنوز خاطره خرید گوشت گاومیش های پیر و از تقدس افتاده هندی از یاد خیلی هانرفته است. نه آن ۸-۹سال پیش که خبر خرید و واردات گوشت های بی کیفیت منتشر شد و نه ۲سال پیش که روزنامه ها برایش جنجال به پا کردند. رقابت ناسالمی که برای رساندن مایحتاج مردم وجود دارد، چیز غریبی نیست. میزان قاچاق مواد خوراکی البته در میان قاچاق انواع کالاهای دیگر رقم کمی است.

می ماند آن مقدار مواد خوراکی که پس از ورود به کشور یا در مرحله ترخیص از گمرک و یا وقتی به دست مصرف کننده رسید، مشخص می شود که استاندارد نیست و یا از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است. به طور مثال وقتی گوشت گاومیش های پیر وارد کشور شد و به مصرف برخی از کارخانجات سوسیس و کالباس رسید خبر غیراستاندارد بودن آنها منتشر شد. این بدان معناست که این گوشت ها تأییدیه لازم را کسب کرده اند.

براساس قانون مجوز واردات گوشت یخی و گرم برعهده دامپزشکی است و این سازمان برای این قبیل گوشت ها گواهی بهداشتی صادر می کند. این در حالی است که اردیبهشت امسال ایسنا خبر داد که در سال گذشته بیش از ۴۰۰هزار دلار گوشت گاو از قطب جنوب وارد شده است درحالی که این واردات مورد تأیید و نظارت ناظران شرعی و بهداشتی سازمان دامپزشکی نیست و واردات گوشت قرمز به صورت رسمی و با تأیید و نظارت ناظران شرعی سازمان دامپزشکی تنها از کشور های استرالیا، برزیل، پاکستان و هندوستان صورت می گیرد.

بدون تردید مسئولان هیچ کشوری که جان شهروندانشان برایشان اهمیت دارد اجازه نمی دهند محصولات خوراکی غیراستاندارد وارد کشور شود. روح مردم هم از چنین خرید هایی خبر ندارد. امید است که خبرهایی از این دست که محصولات غیراستاندارد و یا بی کیفیت زودتر و پیش از اینکه تبدیل به محصول ثانوی شوند و به دست مصرف کننده برسند، شناسایی شده اند بیشتر شود به گونه ای که برای خریداران این محصولات که با جان و سلامت مردم سر و کار دارند چنین تجارتی صرفه اقتصادی نداشته باشد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات