در پی پرتاب موفق کاوشگر «پژوهش» حامل دومین میمون فضایی به منظور توسعه تحقیقات فضایی ایران، رسانه های خارجی در سراسر جهان به بازتاب گسترده این رویداد پرداختند.

به گزارش افکارنیوز ، رسانه هایی همچون خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس، سی ان ان، رویترز، بی بی سی، فاکس نیوز، ریا نووستی، شینهوا، وال استریت ژورنال، دویچه وله، الجزیره و بسیاری دیگر این دستاورد را در جهان منعکس کردند.

خبرگزاریهای چین و روسیه نیز این دستاورد را موفقیت آمیز خوانده و آنرا گام مهمی در برنامه فضایی ایران خواندند.

خبرگزاری شینهوا در خبری دومین پرتاب یک میمون توسط سازمان فضایی ایران به فضا را موفق گزارش کرد.

همچنین رسانه های صهیونیستی با اشاره به موفقیت آمیز بودن این ماموریت که گامی در مسیر برنامه ایران برای ارسال انسان به فضا است، از پیشرفت ایران ابراز نگرانی کردند.

خبرگزاری های رویترز و بی بی سی نیز در گزارشی به انعکاس این ماموریت پرداختند.

کاوشگر پژوهش حامل دومین میمون فضایی با نام «فرگام» ، بامداد امروز (شنبه) توانست ماموریت زیر مداری خود را با موفقیت کامل پشت سر گذاشته و پس از طی یک مسیر زیرمداری در ارتفاع ۱۲۰ کیلومتر به مدت زمان حدود ۱۵ دقیقه توانست به زمین بازگردد و موجود زنده را سالم بازیابی کند.

در طول این ماموریت دانشمندان فضایی کشور توانستند علایم محیطی داخل محموله زیستی از جمله صوت، تصویر، ترکیب گازی و علائم حیاتی موجود زنده نظیر نوار قلب و شاخصهای تعیین کننده وضعیت عمومی در طول پرواز زیر مداری را ثبت و کنترل نموده و در ایستگاه های زمینی آنها را لحظه به لحظه رویت کنند.

این اطلاعات ارزشمند به متخصصان کشورمان این فرصت را می دهد تا در زمینه های گوناگون از جمله زیست فضایی، فیزیولوژی، هوافضا و مهندسی پزشکی تحقیقات در حوزه فناوری فضایی تحقیق کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات