سلامت>  عمومی- آرش نهاوندی: تغذیه مناسب می تواند عاملی جهت پیشگیری از بسیاری از بیماری های حاد و خطرناک مانند دیابت، گرفتگی عروق و سرطان باشد.

 سال هاست بالا رفتن آمار سکته های قلبی و مغزی و میزان ابتلای افراد به انواع سرطان ها نگرانی های ویژه ای را در جامعه پزشکی ایجاد کرده است، از همین روست که امروزه متخصصان تغذیه با تأکید بیشتر نسبت به سال های گذشته توصیه می کنند که افراد به منظور تأمین سلامت خود به مصرف غذاهای کم کالری و به ویژه میوه و سبزیجات روی آورند. امروزه به منظور پیشگیری از بیماری های ناشی از تغذیه بد، روی بسته یا قوطی بسیاری از مواد غذایی و انواع نوشابه ها به طور جزئی و ریز میزان انرژی و کربوهیدرات، چربی، شکر و کالری این مواد درج شده است. اقدامات زیادی نیز در زمینه تولید و ساخت برنامه های سلامت و ایجاد شبکه های تلویزیونی مختص سلامت و صفحات ویژه ای که به بحث بهداشت و سلامت در روزنامه ها می پردازند در ایران و سایر نقاط دنیا انجام گرفته است. عمده این تلاش ها به منظور تغییر سبک زندگی و سبک تغذیه جهت پیشگیری از ابتلای افراد به انواع بیماری ها و سرطان ها صورت می گیرد. در این مطلب تلاش شده است ضمن گفت وگو با دکتر احمدرضا درستی، متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به تأثیر تغذیه و فعالیت جسمانی در پیشگیری از ابتلا به بیماری های حاد و عوامل مرگ آور پرداخته شود.

درباره ارتقای سلامت مردم به عنوان هدف ویژه کشورهای توسعه یافته توضیح دهید. این هدف شامل چه مواردی می شود و آیا می توان این طرح را به عنوان یکی از الگوهای سلامت در کشورمان درنظر گرفت؟

رسیدگی بهتر و بیشتر به وضعیت سلامت مردم به ویژه در ۲دهه نخست سده بیست و یکم به عنوان هدف در برخی کشورهای پیشرفته دنبال می شود. برای اجرای این هدف چند نکته مورد توجه قرار گرفته است؛ از جمله این نکات می توان به تغذیه مناسب، کاستن از اضافه وزن، داشتن فعالیت فیزیکی کافی و تناسب اندام، عدم استعمال تنباکو و دسترسی به خدمات بهداشتی مناسب در جهت کاهش سرطان، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی اشاره کرد. همچنین بعضی منابع علمی دیگر دوری از آفتاب شدید، کاهش نوشیدن قهوه و چای غلیظ، آزمایش دوره ای جهت بررسی احتمال بروز سرطان در بدن افراد را در این زمینه مورد تأکید قرار داده اند. با رعایت این موازین احتمال ابتلا به سرطان های حلق، مری، حنجره، ریه، کلیه، مثانه، پانکراس، پوست، معده، بیضه، سینه، گردن رحم، رحم، پروستات و روده بزرگ کاهش می یابد. طبیعتا زمانی که این اهداف، زمینه را برای پیشگیری از یکسری از بیماری های عام فراهم می کنند می توان ضمن مطالعه جزئیات این اهداف از آنها به عنوان یکی از الگوهای سلامت در کشور استفاده کرد.

کدام بیماری ها عامل بیشترین میزان مرگ ومیر در جهان تشخیص داده شده اند؟

بیماری های قلبی- عروقی، سرطان و دیابت عامل دو سوم تمام مرگ ها در کشورهای پیشرفته هستند. در آمریکا در سال۲۰۰۱ (۱۲سال پیش) حدود ۱/۵ میلیون مورد مرگ به همین علت اتفاق افتاده است. این ۳بیماری موجب کاهش سلامتی، کاهش امید به زندگی و رنج بسیار، ناتوانی و هزینه های اقتصادی هنگفت می شوند. هزینه پیشگیری از این بیماری ها به نسبت هزینه درمان آنها بسیار اندک است.

آیا چاقی احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

چاقی در بسیاری از بیماری ها نقش مهمی دارد. متأسفانه این عارضه به سرعت در تمام دنیا رو به گسترش است به طوری که در سال۲۰۰۰ شیوع چاقی در برخی کشورهای پیشرفته به ۶۵درصد جمعیت بزرگسالان رسید. چاقی احتمال ابتلا به سرطان های مختلف از جمله سرطان غدد گردنی (آدنو کارسینوما) ، روده بزرگ، راست روده، کلیه، سینه و رحم در مورد خانم های یائسه را افزایش می دهد. چاقی عامل حدود یک چهارم سرطان های سینه در جهان است. احتمال بروز سرطان سینه در زنان یائسه دارای اضافه وزن حدودا ۵۰ درصد بیش از دیگر خانم هاست. مصرف بالای میوه ها و سبزیجات، حداقل ۴۰۰ گرم در روز، در مدت زمان طولانی، احتمال ابتلا به چاقی و افزایش وزن را به ویژه در میانسالی کاهش می دهد و احتمال ابتلا به سرطان های حفره دهانی، مری، معده، روده بزرگ و رکتوم را هم می کاهد. در برخی مطالعات بین مصرف مغز دانه ها و سرطان قولون ارتباطی مشاهده شده به طوری که مصرف این مواد به ویژه در خانم ها احتمال ابتلا به سرطان را کاهش داده است. مصرف سویا نیز به وضوح در کاهش سرطان نقش دارد. دریافت فلاوونوئیدها، مواد رنگی موجود در سبزی و میوه هایی نظیر گوجه فرنگی، انگور قرمز، هویج، چای، سیب درختی، پیاز و امثال آن، در کاهش احتمال ابتلا به سرطان های سیستم های گوارش و تنفس انسان نقش مؤثری را ایفا می کنند اما اثر فوری در مردان مسنی که به مصرف این مواد روی آورده اند گزارش نشده است. نوشیدن چای سبز و مصرف سبزیجات تیره نیز در برخی مطالعات علمی به عنوان عوامل کاهش احتمال سرطان سینه مطرح شده اند.

مصرف چه نوع غذاهایی خطر سرطان در افراد را افزایش می دهد؟

مصرف مواد غذایی آلوده به برخی قارچ ها (کپک ها) باعث وارد شدن سم خطرناکی به نام آفلاتوکسین به بدن می شود که این سم احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. مصرف نوعی غذای چینی (تهیه شده از ماهی شور) خطر سرطان حلق را به ویژه در کسانی که از کودکی این غذا را مصرف کرده اند افزایش می دهد. مصرف غذاهای حاوی مواد نگهدارنده، گوشت قرمز و نمک فراوان احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش داده و استفاده از غذاها و نوشیدنی های خیلی داغ نیز احتمال خطر سرطان های حفره دهان، مری و حلق را بالا می برد. مصرف بالای سبزی و میوه و کاهش مصرف گوشت قرمز، بیش از کاهش مصرف چربی، خطر سرطان های سینه، روده و پروستات را کاهش می دهد. بین مصرف کربوهیدرات ها (قندها) تصفیه شده با سرطان روده هم ارتباط دیده شده است.

آیا آنگونه که گفته می شود فعالیت فیزیکی باعث کاهش اثرات عوامل مرگ آور می شود؟

فعالیت فیزیکی خطر تمام عوامل مرگ آور را کاهش می دهد؛ از جمله این عوامل می توان به بیماری های قلبی- عروقی، پرفشاری خون، برخی سرطان ها، پوکی استخوان، بیماری های اسکلتی و دیابت نوع ۲ اشاره کرد. فعالیت مناسب بدنی متابولیسم گلوکز را بهبود می بخشد، چربی بدن را کم می کند و فشار خون را پایین می آورد. فعالیت فیزیکی با تأثیر روی برخی از ترکیبات ترشحی بدن، کاهش زمان توقف مواد سمی در روده ها و بالا بردن سطح آنتی اکسیدان ها، موادی که از سوخته شدن نامناسب چربی ها در سطح سلول های بدن که منجر به سرطانی و پیرشدن سلول ها می شود جلوگیری می کنند. در ضمن فعالیت فیزیکی احتمال ابتلا به سرطان های مختلف از جمله سرطان سینه که در اثر متابولیسم هورمونی در زنان ایجاد می شود کاهش می دهد. تحرک بدنی مناسب همچنین احتمال بروز سرطان های رحم، ریه، پروستات و قولون را کم می کند، علاوه بر این احتمال عفونت ریه و سنگ های کلیوی بر اثر ورزش کاهش می یابد، فعالیت فیزیکی سلامت اسکلتی-عضلانی را نیز ارتقا می بخشد و نشانه های افسردگی را هم کم می کند. البته شروع ناگهانی و فعالیت شدید برای افرادی که آموزش کافی ندیده اند و یا به تدریج فعالیت خود را افزایش نداده اند نیز ممکن است موجب عوارضی از جمله جراحات، کم آبی بدن یا سکته قلبی شود. متخصصان و مسئولان حوزه بهداشت و سلامت در سطح جهان توصیه می کنند که یک فعالیت فیزیکی متوسط در حد ۶۰-۳۰ دقیقه در روز وجود داشته باشد. برآورد شده که ۱۷درصد از بزرگسالان در جهان فعالیت بدنی ندارند. حدود ۴۱ درصد مردم جهان هم اگرچه از نظر فیزیکی تا حدودی فعالند ولی فعالیت آنها اندک است؛ یعنی به طور متوسط کمتر از ۲/۵ ساعت در هفته به فعالیت بدنی می پردازند. تخمین زده می شود که بی تحرکی موجب مرگ حدود ۲ میلیون نفر در سراسر جهان در سال می شود. امروزه در مناطق کم درآمد فعالیت فیزیکی مردم به نسبت افراد پردرآمد کمتر شده است.

آیا ورزش در درمان سرطان سینه به طور خاص مؤثر است؟

اغلب زنان مبتلا به سرطان سینه به آن اندازه که توصیه شده فعالیت بدنی ندارند که لازم است جهت کاهش وزن و به منظور بهبود بیماری و عوارض ناشی از آن، فعالیت بدنی مناسبی را اختیار کنند. زنان چاق، بسیار کمتر از زنان لاغر از سرطان سینه جان سالم به در می برند و همچنین شدت عوارض و وخامت بیماری در زنان چاق بیشتر است. گرچه درمان سرطان قدرت فعالیت را کاهش می دهد، ولی توصیه شده که حتی آنهایی که تحت شدیدترین درمان قرار دارند هم از نظر فیزیکی فعال باشند؛ زیرا فعالیت فیزیکی اثرات مثبتی داشته و ضعف ناشی از درمان را کاهش می دهد و کیفیت زندگی و وضعیت روانی بیمار را ارتقا می دهد. نیمی از مبتلایان به سرطان سینه با خواب شبانه مشکل دارند که فعالیت فیزیکی به آنها بسیار کمک می کند. البته لازم است که فعالیت به صورت مرتب باشد.

نقش تغییر سبک زندگی در افزایش بیماری ها

تغییرات اجتماعی در ایران و بسیاری از کشورهای منطقه، طی ۳۰ سال اخیر، وضعیت سلامت مردم را دستخوش تغییرات و دگرگونی های فراوان کرده است. تغییر سنت های گذشته و به کار گیری شیوه های جدید زندگی به تغییر در الگوهای غذایی از جمله افزایش دریافت چربی های اشباع و کاهش دریافت میوه و سبزی و ویتامین های آن منجر شده که این امر باعث افزایش شیوع بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی- عروقی، سرطان و دیابت شده است. همین امر لزوم پرداختن به مبحث ارتباط میان سرطان و تغذیه را بیش از پیش آشکار می سازد. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال۲۰۰۵ میلادی، بیماری های مزمن نظیر بیماری های قلبی- عروقی، دیابت، چاقی، انواع سرطان و بیماری های تنفسی علت ۶۰ درصد از مرگ ها بوده و ۳۵میلیون مرگ در سال به دلیل این بیماری ها رخ داده است. همچنین ۸۰درصد از مرگ های فوق در کشور های درحال توسعه با درآمد کم مشاهده شده است. رژیم غذایی در دست کم، ۳۵ درصد از کل موارد سرطان ها دخالت دارد که این رقم در زنان به ۵۰درصد می رسد. براساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت تا سال۲۰۲۰ موارد جدید سرطان ها به ۱۵میلیون می رسد. بنابراین سرطان از جمله بیماری هایی است که تغذیه صحیح در پیشگیری و درمان آن می تواند نقش مهمی داشته باشد. به عنوان مثال افرادی که کمتر از ۵بار در روز میوه و سبزی مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر سرطان های دستگاه گوارش قرار دارند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات