فضاپیمای بدون سرنشین Chang' e-۳ چین حامل نخستین ماهنورد این کشور عصر دیروز (شنبه) با موفقیت بر سطح ماه فرود آمد.

به گزارش افکارنیوز ، کاوشگر حامل ماهنورد چین روز شنبه ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) در ساعت ۱۳: ۱۲ به وقت گرینویچ (۱۶: ۴۲ به وقت تهران) با موفقیت در دشت گسترده Sinus Iridum» یا خلیج رنگین کمان ماه فرود آمد.

طی فرآیند ۱۲ دقیقه ای فرود خودکار، کاوشگر یک تنی Chang&#;۳۹; e-۳ از حسگرهای مختلف برای تشخیص سطح ماه استفاده کرده و پیشرانه ها نیز آنرا بسمت سطح هدایت کردند و فضاپیما فرود نرم و کنترل شده ای را تجربه کرد.

چند ساعت پس از فرود بر سطح ماه، کابل اتصال بین کاوشگر حامل Chang&#;۳۹; e-۳ با ماهنورد «یوتو» قطع شده و با باز شدن چرخ ها و پنلهای خورشیدی، ماهنورد حرکت بر سطح ماه را آغاز کرد.

ماهنورد «Jadde Rabbit» یا «یوتو» اول نوامبر (۱۰ آذر) توسط موشک لانگ مارچ- ۳B از مرکز پرتاب موشکی شیچانگ در استان سیچوان چین به فضا پرتاب شد.

پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق و آمریکا، چین به عنوان سومین کشور در جهان موفق به فرود یک کاوشگر بر سطح ماه شد.

نخستین ماهنورد چین از فناوری های پیشرفته ای مانند سیستم ناوبری خودکار و طراحی ویژه چرخ ها با قابلیت حرکت بر سطح پودر مانند ماه برخوردار است؛ همچنین قادر به بالا رفتن از موانع با زاویه ۳۰ درجه و حرکت با سرعت ۲۰۰ متر در ساعت است.

چین از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون ۱۰ فضانورد را راهی فضا کرده است که تعدادی از آنها برای انجام تحقیقات علمی در ماژول آزمایشگاهی تیانگونگ-۱ در مدار زمین مستقر شدند.

برنامه فضایی چین بسرعت در حال گسترش بوده و این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی ایستگاه فضایی مستقل خود را در مدار زمین به بهره برداری رسانده و پس از آن فضانورد به ماه ارسال کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات