سلامت>  تحقیقات- همشهری آنلاین: تبسم، لبخند یا قهقهه؛ همیشه گفته اند که خنده بهترین راه برای مقابله با تنش و فشارهای زندگی است؛ اما پژوهش اخیر محققان دانشگاه آکسفورد مدعی عکس این مطلب در مواردی خاص است.

پژوهش ها نشان داده که خنده شاید همیشه درمان نبوده و حتی به بیماری های جدی هم منجر شود.
به گزارش ایسنا و به گفته محققان، در آزمایش های آن ها، یک زن مبتلا به سندروم تپش قلب بالا پس از خندیدن از هوش رفت و مرد.

همچنین این پژوهش نشان داد که خنده قوی باعث پارگی احتمالی قلب، پارگی مری و حملات صرع می شود.
مکش سریع نفس در زمان خندیدن می تواند حملات آسم را تحریک کرده و همچنین برخی در اثر خندیدن از هوش رفته یا حتی دچار فتق شده اند.

در آزمایشی، محققان چند دلقک را به بیمارستان ها فرستادند تا موجب تفریح بیماران شوند. نتایج این آزمایش نشان داد که خنده واقعی برای یک روز کامل می تواند تا ۲۰۰۰ کالری بسوزاند.

همچنین ۳۶ درصد مادران که تحت درمان لقاح خارج رحمی قرار داشتند، پس از ملاقات با دلقک ها شانس بارداری بیشتری را نسبت به ۲۰ درصد افراد حاضر در گروه شاهد تجربه کردند.

خندیدن همچنین با کاهش سطح قند خون در بیماران دیابت ی و کاهش گرفتگی دیواره شریان مرتبط است و به از بین بردن تنش کمک می کند.

به گفته محققان، اما، یافته های آن ها ضمن تایید نتایج معجزه آسای خنده، به مقابله با دیدگاهی می پردازد که بر اساس آن، «خنده بر هر درد بی درمان دواست» ؛ به عبارتی، شوخی و خنده، ممکن است با خود ضررهایی نیز به همراه داشته باشد.

نتایج این پژوهش در مجله British Medical Journal منتشر شده است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات