نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، ژن ریاضی به هیچ عنوان وجود نداشته و افراد تنها با انجام تمرین می توانند در این درس مهارت پیدا کنند.

به گزارش افکارنیوز ، بر خلاف دیدگاه سنتی که معتقد است، افراد با استعداد ذاتی ریاضی بدنیا می آیند، نتیجه مطالعه جدید نشان می دهد که اساسا ژن ریاضی وجود نداشته و افراد تنها با تمرین و ممارست می توانند در این درس موفق شوند.

محققان توانایی ریاضی ۷۰ دانش آموز پایه پنجم دبستان با میانگین سنی ۱۰.۵ سال را مورد ارزیابی قرار دادند.

در این مطالعه چهار نوع از عملیات ریاضی مورد بررسی قرار گرفت که شامل جمع و تفریق ساده بصورت زبانی و کتبی، ضرب و درک ساعت و تقویم بود.

نتایج بدست آمده نشان می دهد، فرد برای کسب مهارت کلی در درس ریاضی باید در هر موضوع واحد، تمرین کافی داشته باشد و توانایی ریاضی، یک مسئله ذاتی نیست که از بدو تولد در فرد وجود داشته باشد.

مثلا برخی دانش آموزان توانایی بیشتری در هندسه دارند، اما در جبر ضعیف هستند که این مسئله ناشی از تمرین ناکافی در درس جبر است.

همچنین ریاضی پایه مشکل بیشتر دانش آموزان نیست و بطور مثال ۲۰ درصد دانش آموزان پس نروژی با خواندن اعداد مشکل دارند.

پرفسور «هرموندر سیگموندسن» از محققان دپارتمان روانشناسی دانشگاه علوم و فناوری نروژ (NTNU) تأکید می کند: زمانی شما در درس ریاضی مهارت پیدا می کنید که خوب تمرین کنید.

به گفته «سیگموندسن» ، بینش جدیدی در علوم اعصاب از نتایج این مطالعه حمایت می کند که بر اساس آن با تمرین، ارتباطات عصبی خاصی توسعه پیدا می کند.

نتایج این مطالعه در مجله Psychological Reports منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات