سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- زهرا رفیعی: بیماری زوال عقل فاجعه ا ی جهانی است که در حال گسترش است.

در هر ۴ثانیه یک نفر در دنیا به زوال عقل مبتلا می شود. پیش بینی ها بر این است که تا سال ۲۰۵۰تعداد این بیماران از ۴۴میلیون نفر به ۱۳۵میلیون نفر افزایش یابد. این بیماری در حال حاضر سالانه ۳۷میلیارد یورو هزینه دارد. این هفته سران اقتصادی کشور های جی هشت در لندن دور هم جمع خواهند شد تا در مورد مقابله با این بیماری مخرب و پیشرونده مذاکره کنند. حال باید دید دانشمندان درصورت حمایت مالی و سیاسی برای مقابله با این بیماری چه خواهند کرد.

اگر روزی پزشکتان بگوید که شما دچار زوال عقل شده اید شاید فکر کنید که این مراحل اولیه بیماری است درحالی که اینگونه نیست. حدود ۱۰تا ۱۵سال پیش از اینکه تست های حافظه نشان دهند شما دچار زوال عقل هستید، سلول های مغز شروع به مردن کرده اند. در این مرحله یک پنجم مراکز اصلی حافظه خواهند مرد. به همین دلیل است که داروهایی که پزشکان تجویز می کنند دیگر اثر چندانی ندارند و به گفته پروفسور نیک فاکس از بیمارستان ملی نورولوژی و جراحی مغز و اعصاب در لندن تمرکز بر تحقیق در مورد علائم بیماری زودتر از وقوع آن اهمیت حیاتی دارد.

به گزارش بخش سلامت بی بی سی پیشرفت های خوبی در سال های اخیر صورت گرفته و در حال حاضر امکان مشاهده پروتئین های آسیب دیده در بیماری آلزایمر توسط اسکن های مغزی فراهم شده، اما نکته چالش برانگیز این است که چطور از این امکان برای پیشگیری زوال عقل استفاده کرد پروفسور نیک فاکس از این دستاورد بسیار خوشحال است و امیدوار است روش های تشخیص زود هنگام با بررسی خون افراد زود به نتیجه برسد.

زوال عقل چیست؟

بیماری دمانس یا زوال عقل تنها یک بیماری نیست. آلزایمر معروف ترین آنهاست. دانشمندان تلاش می کنند تکنیک هایی را پیدا کنند که این تفاوت های انواع زوال عقل را بیابند. دکتر اریک کارن، رئیس مرکز تحقیقات آلزایمر انگلیس درباره تأثیر داروهای جدید گفت: برنامه بعدی این است که ببینیم اگرداروی جدید سولانزوماب در آلزایمر های خفیف مؤثر باشد، کم کم مراحل تشخیص بیماری را با استفاده از این دارو عقب ببریم و به جایی برسیم که بتوانیم بهترین و بیشترین تأثیر را از این دارو بگیریم.

البته که درمان زوال عقل یک رؤیاست اما شاید کاهش سرعت بیماری برای برخی یک موهبت باشد. تأخیر ۵ساله در بروز زوال عقل می تواند افرادی را که با این بیماری زندگی می کنند به نصف کاهش دهد. هم اکنون داروهایی برای بیماران زوال عقل تجویز می شود که به آنهاکمک می کند تا با شرایط جدیدشان کنار بیایند.

داروها می تواند باعث بیشترشدن سیگنال های شیمیایی بین سلول های زنده مغز شوند آخرین دارویی که برای این بیماری ساخته شده ممانتین است که آن هم مربوط به سال ۲۰۰۳است. پس از آن هیچ داروی جدیدی تولید نشده است. دکتر رونالد پترسون، مدیر مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر در کلینیک مایو، ایالات متحده آمریکا، بی بی سی گفت: وحشتناک بودن ماجرا زمانی خود را نشان می دهد که بدانید میلیارد ها دلار برای تحقیق در این زمینه سرمایه گذاری شده است. در حال حاضر ۴۴میلیون نفر در دنیا به این بیماری دچار شده اند و این اصلا رقم کمی نیست.

عوامل مؤثر در زوال عقل

سن بزرگ ترین عامل بروز زوال عقل است. به قول دکتر بابک قرایی مقدم، جراح مغز و اعصاب افزایش حساسیت کشورهای صنعتی در مورد این بیماری ها به دلیل این است که رفاه اقتصادی باعث افزایش طول عمر مردمان این کشور ها شده است. بنابراین به لحاظ آماری تعداد این افراد در این کشورها بیشتر است. علائم خفیف این بیماری از سن ۶۵سال می تواند بروز کند و در ۸۰سالگی نوع شدید آن افراد را مبتلا کند.

اگر بخواهید سرطان ریه نگیرید می توانید سیگار نکشید. اگر بخواهید بیماری های قلبی نگیرید باید ورزش کنید اما اگر بخواهید بیماری های زیرمجموعه زوال عقل نگیرید، دانشمندان هیچ راه حل قطعی ای را به شما پیشنهاد نمی کنند. دکتر قرایی مقدم عوامل خطرساز زیادی را برای این بیماری ذکر کرد و گفت: گفته می شود که اگرمغز را به فعالیت وادار کنیم احتمالا می توانیم خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهیم. یکی از شایع ترین دلایل بروز زوال عقل سکته های مغزی و قلبی است. بنابراین هر چقدر بتوانیم با ورزش و تغذیه مناسب، کنترل دیابت و کلسترول، استرس و سیگارنکشیدن جلوی این سکته ها را بگیریم امکان بروز زوال عقل به تأخیر انداخته می شود.

دانسته های بشر در برابر این بیماری در حال شیوع کم است؛ به گفته دکتر قرایی مقدم گفته می شود ژنتیک در بروز این بیماری ها به خصوص آلزایمر تأثیر گذار است. همچنین کسانی که مبتلا به سندروم داون هستند به دلیل اختلال در کروموزوم ۲۱علائم آلزایمر در ۴۰-۳۰سالگی این افراد بروز پیدا می کند.

اما مکانیسم آلزایمر بدینگونه است که یک سری از پروتئین ها در مغز وجود دارند که به صورت غیرطبیعی در فضای بین بافتی ته نشین می شوند در نتیجه ته نشینی این پروتئین ها روند التهابی در این قسمت ایجاد می شود و عملا بیماری آلزایمر ظهور پیدا می کند. این اتفاق در قسمت هایی از مغز رخ می دهد که مربوط به حافظه کوتاه مدت است و کم کم نقاطی از مغز را درگیر می کند که مربوط به تصمیم گیری ها و شعور کلی انسان است. بسته به نوع دمانس سرعت تخریب سلول ها متفاوت است. در نوع حاد، روند تخریب به گونه ای است که فرد ظرف ۲تا ۳سال فوت می کند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات