سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- زهرا رفیعی: این روزها کمیسیون بهداشت مجلس در مورد بودجه پیشنهادی دولت در بخش سلامت بحث و گفت وگو می کند و همزمان هزینه های درمان با افزایش تورم کمرشکن تر می شود.

بیشترین هزینه درمان را مردم از جیب خود می دهند به طوری که به گفته مسئولان سلامت کشور الان مردم حدود ۷۰درصد از هزینه های درمان را از جیب خودشان پرداخت می کنند. در تمام کشورهای دنیا هزینه های سلامت را دولت ها، شرکت های بیمه و مردم پرداخت می کنند و سهم هر بخش متفاوت است. مفهوم سرمایه گذاری در سلامت، از نظر نهادهای جهانی، بیشتر ناظر بر مشارکت مستقیم دولت ها در تأمین سلامت مردم است.

در کشور ما نیز مطابق اصول ۳،۲۹و ۴۳قانون اساسی، دولت مکلف به برآوردن نیازهای حیاتی مردم نظیر غذا، آموزش و درمان است. با وجود این نه تنها در برنامه چهارم توسعه که در برنامه پنجم هم قرار بود سهم مردم کاهش پیدا کند. حتی در دولت قبل که بانی اجرایی شدن هدفمندی یارانه ها بود، قرار بود ۱۰درصد از درآمد حاصل از آن به بخش درمان اختصاص یابد ولی در این سال ها نه آن شد و نه این. اما وزارت بهداشت فعلی و نمایندگان کنونی هنوز امیدوارند بتوانند کمی شرایط را آسان تر کنند و حال نظام سلامت بهتر شود.

یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشور ها سهم سلامت از تولید ناخالص ملی است. براساس آخرین آمارهایی که سازمان جهانی بهداشت ارائه کرده، این سهم برای ۴کشور اول جهان، آمریکا ۷۹۶۰دلار (۱۷.۶درصد از تولید ناخالص ملی) ، لوکزامبورگ۶۵۹۲ دلار (۷.۹درصد) ، موناکو ۵۹۳۲دلار (۴.۲درصد) و نروژ ۵۳۵۳دلار (۹.۷درصد) است ولی این رقم برای ایران ۷۲۸دلار (۵.۷درصد) است. این آمار نشان دهنده توجه کشور ها به سلامت شهروندان است.

شاخص سهم مردم از هزینه سلامت نسبت میزان پرداخت مستقیم خانوارها در امر سلامت هنگام دریافت خدمات به کل هزینه های بخش سلامت است. سال گذشته قرار بود ۶درصد از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به بخش بهداشت و درمان اختصاص یابد تا بخشی از هزینه های مردم در بخش سلامت کاهش پیدا کند، ولی متأسفانه این موضوع نیز بر زمین ماند و شکل اجرایی به خود نگرفت. تنها نقطه امیدبخش در بحث سلامت افزایش ۴درصدی سهم سلامت از بودجه کشور است.

به گفته دکتر مسعود پزشکیان، نماینده مجلس و عضو کمیسیون بهداشت، دولت سهم سلامت را از کل بودجه افزایش داده است؛ معنی این حرف این نیست که بودجه بهداشت و درمان را خوب دیده اند، ولی نسبت به قبل، ۱۱ درصد سهم سلامت از بودجه کل کشور افزایش یافته و به ۱۵ درصد رسیده است.

از آنجایی که مدیران حداقل در دهه قبل به سلامت به دیده سرمایه گذاری انسانی نگاه نکرده اند، هنوز سلامت جزو ۵ اولویت اول سرمایه گذاری و تعیین بودجه سالانه نیست. به قول رسول خضری، دیگر عضو کمیسیون بهداشت، در دولت های گذشته اولویت بودجه سلامت در رده های ۱۴و ۱۵بود درصورتی که در کل دنیا به این نتیجه رسیده اند که باید بودجه سلامت در اولویت اول تا سوم باشد.

او پیش از این هم به مهر گفته بود: با وجود آنکه برخی بر این باورند که بودجه سلامت ۱۴درصد رشد داشته اما با کمی بررسی متوجه خواهیم شد که این مبلغ بسیار ناچیز است. بخشی از ۱۴درصدی که به بودجه سلامت اضافه شده باید به بدهی های وزارت بهداشت اختصاص یابد زیرا این وزارتخانه به مجموعه های زیر پوشش خود مبالغی را بدهکار است که با احتساب آنها می توان گفت تنها ۶درصد به بودجه سلامت افزوده شده است که این میزان بودجه نمی تواند دردی از بخش بهداشت و درمان دوا کند.

در برنامه پنجم توسعه که ۲سال از اجرای آن می گذرد، سهم مردم از درمان تعیین شده است ولی به گفته عبدالرحمان رستمیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس متأسفانه نه تنها این رقم ها تحقق نیافته، حتی می توان گفت بدتر هم شده است. با هدفمندی یارانه ها که باعث ایجاد تورم شد، سهم مردم به دوسوم افزایش یافت. در بودجه۹۳ اوضاع کمی برای مردم بهتر می شود و شاید حدود ۱۰تا ۱۵درصد بتوانیم این رقم را کاهش بدهیم ولی آن هم بستگی به اجرای برنامه توسط دولت دارد.

او ۲راهکار را پیش روی گذاشت و گفت: برای کاهش سهم مردم ۲کار را همزمان باید انجام داد؛ تعرفه ها واقعی شود و سهم پرداختی بیمه ها افزایش پیدا کند. هم اکنون اگر کسی دارای بیمه پایه هم باشد برای ویزیت ساده اکثر سهم را پرداخت می کند، درصورتی که اکثر سهم پرداخت باید برای بیمه ها باشد.

وزیر بهداشت که متولی سلامت افراد جامعه است، چندی پیش در گلایه از شرایط موجود گفته بود بیش از ۱۶درصد جمعیت کشور از هیچ پوشش بیمه ای برخوردار نیستند و سالانه ۵تا ۷.۵ درصد جمعیت کشور به دلیل هزینه های بیماری های صعب العلاج به زیر خط فقر می روند.

دکتر رستمیان در این باره معتقد است که عدالت اجتماعی ایجاب می کند همه شهروندان کشور بیمه پایه با خدمات مطلوب شوند. سهم بهداشت و درمان باید به سمتی برود که مشکلات مردم کاهش پیدا کند و این بار سهم ۵هزار میلیارد تومانی سلامت پرداخت و درصورت پرداخت با مدیریت درست اداره شود. او از پیشنهاد وزیر بهداشت مبنی بر اختصاص یارانه دهک های بالا به بخش سلامت استقبال کرد ولی گفت که نمی داند چرا دولت این پیشنهاد را پیگیری نکرده است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات