یاونگی بررسی وضعیت چربی خون را یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در زنان دانست و گفت: یکی از مهمترین علل مرگ و میر در زنان چربی خون بالاست که زمینه ساز بیماری های قلبی و سکته می شود.

متخصص زنان و زایمان می گوید: زنان بالای ۴۰ سال برای پیشگیری از بیماری هایی مانند پوکی استخوان، سرطان های زنانه، دیابت، چربی خون و مشکلات گوارشی آزمایش هایی را به طور دوره ای انجام دهند.

مهناز یاونگی در گفت وگو با فارس در پاسخ به اینکه زنان چگونه می توانند از بیماری های مختص دوره سالمندی پیشگیری کنند خاطرنشان کرد: از آنجایی که سن جمعیت در حال افزایش است و بانوان هم جزئی از این جمعیت هستند توصیه می شود تا زنان بالای ۴۰ سال مراقبت های بهداشتی را به صورت دوره ای انجام دهند.

وی افزود: بانوان بالای ۴۰ سال باید هر سال تحت غربالگری وجود بدخیمی های موجود در دهانه رحم قرار گرفته و تست پاپ اسمیر دهند و زنانی که سه سال متوالی این آزمایش را انجام داده و مشکلی نداشته اند می توانند هر سه سال یک بار این تست را انجام دهند.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه مشکلات سرطان های روده ای و مقعدی در زنان بالای ۵۰ سال شایع تر است افزود: آنهایی که سابقه اختلالات روده ای چه خوش خیم و چه بدخیم دارند یا در خانواده درجه یک آنها این قبیل بیماری ها وجود داشته باید هر ۵ سال یک بار آزمایش خون در مدفوع و هر ۱۰ سال یک بار هم کولونوسکوپی انجام دهند تا ضایعه احتمالی زودتر تشخیص داده شود.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی همدان انجام تست گلوکز ناشتا برای تشخیص زودهنگام دیابت را یکی دیگر از نکاتی دانست که زنان ۴۵ سال به بالا باید به آن اهمیت داده و هر سه سال یک بار آن را تکرار کنند به ویژه افراد چاق، آنهایی که نوزاد بالای ۴ کیلو به دنیا آورده اند یا سابقه دیابت در بستگان نزدیک خود را دارند.

یاونگی بررسی وضعیت چربی خون را یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در زنان دانست و گفت: یکی از مهمترین علل مرگ و میر در زنان چربی خون بالاست که زمینه ساز بیماری های قلبی و سکته می شود.

این متخصص زنان و زایمان انجام ماموگرافی برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه را یکی دیگر از نکات حائز اهمیت برشمرد و گفت: زنان بالای ۴۰ سال بسته به میزان پرخطر بودن باید هر دو سال یک بار این آزمایش را انجام دهند. پوکی استخوان یکی دیگر از مشکلاتی است که در زنان سالمند ایرانی بیشتر خود را در سنین بالای ۶۰ سال نشان می دهد.

یاونگی در مورد پیشگیری و تشخیص زودهنگام پوکی استخوان به زنان توصیه کرد تا تست سنجش تراکم استخوان را در سنین بالای ۶۰ سال انجام دهند.

وی گفت: از سن ۳۵ سالگی به بعد میزان تراکم استخوان در بانوان شروع به کاهش می کند که مصرف فراوان لبنیات، پیاده روی، کاهش وزن و ترک سیگار در پیشگیری از پوکی استخوان بسیار موثر است و آنهایی که به هر دلیلی امکان مصرف لبنیات را ندارند می توانند از قرص های مکمل کلسیم زیرنظر پزشک استفاده کنند.

یاونگی بر این نکته تأکید کرد که بانوان مکمل های کلسیم را یک تا دو ساعت قبل از خوردن غذا به همراه مایعات فراوان مصرف کنند تا از بروز سنگ کلیه در آنهایی که کلیه سنگ ساز دارند از بروز بیماری جلوگیری کنند.

وی گفت: یکی از علل مرگ و میر در سنین بالا آمبولی چربی استخوان است که به دلیل شکستگی های پوکی استخوان در زنان سالمند رخ می دهد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات