سلامت>  عمومی- همشهری آنلاین: رئیس کنگره ملی برنامه جامع سرطان، بیماری سرطان را سومین عامل مرگ و میر ایرانی ها عنوان کرد و افزود: سالانه ۹۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در کشور ثبت می شود. وی گفت سرطان به زودی به دومین عامل مرگ ایرانی ها تبدیل خواهد شد.

به گزارش مهر، عباس پورنصاری در نشست خبری کنگره ملی برنامه جامع سرطان گفت: کنگره ملی برنامه جامع کنترل سرطان برای گسترش نقش رسانه ملی در کنترل بیماری سرطان برگزار می شود که در آن ۲۰ دستگاه و موسسه همکاری جدی خواهند داشت.

وی ادامه داد: دو سوم مرگ و میر ها در دنیا به علت بیماری های غیرواگیر است و در ایران پس از مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و حوادث، سرطان سومین عامل مرگ و میر است.

اختصاصی همشهری آنلاین: سرطان چیست؟

پورنصاری گفت: طبق آخرین آماری که در سال ۹۰ به دست آمده سالانه ۹۰ هزار ابتلای جدید به سرطان ثبت می شود که در مقیاس جمعیت در هر هزار نفر ۱.۲ درصد به سرطان مبتلا می شوند و ۱۴ درصد کل مرگ و میرهای کشور به دلیل سرطان است.

دبیر شورای بیماریهای خاص صدا و سیما گفت: در حال حاضر ۵۰۰ هزار بیمار در سطح کشور وجود دارد که با بیماری سرطان زندگی می کنند و با توجه به وضعیت این بیماری پیش بینی می شود که این بیماری در آینده نزدیک رتبه دوم عامل مرگ و میر را به خود اختصاص دهد.

وی با اشاره به اینکه رشد سرطان در تمام سنین وجود دارد گفت: تغییر در سبک زندگی، افزایش عوامل خطر مانند دخانیات، عدم تحرک، اضافه وزن، تغذیه نامناسب و آلودگی های محیطی، ژنتیک، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، برخی داروها، افزایش سن و عفونتهای مزمن از دلایل ابتلا به سرطان است.

پورنصاری افزود: سرطان های معده، مثانه، پروستات، روده بزرگ، خون، ریه، مری، مغز و غدد لنفاوی ۹ سرطان شایع در مردان ایرانی است.

وی ادامه داد: همچنین سرطان های پستان، روده بزرگ، معده، مری، خون، تیروئید، تخمدان، رحم و مغز نیز ۹ سرطان شایع زنان در کشور است.

دبیر شورای بیماری های خاص صدا و سیما افزود: بار بیماری سرطان در کشور بسیار بالاست و طبق آخرین محاسبه انجام شده ۴۵۰ هزار سال عمر از دست رفته در ایران است که اگر درآمد ناخالص ملی ضرب شود خسارت ناشی از عمر از دست رفته ۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

وی گفت: همچنین اگر هزینه درمان سرطان را در یک سال محاسبه کنیم ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد بو د که با سرجمع هزینه عمر از دست رفته ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سالانه بار این بیماری است که به کشور تحمیل می شود.

رئیس کنگره ملی برنامه جامع سرطان ادامه داد: در واقع هر نفر ۹۵ میلیون تومان هزینه خسارت عمر از دست رفته و ۲۵ میلیون تومان هزینه درمان در یک سال می دهند.

پورنصاری افزود: ۴۰ درصد سرطانها قابل پیشگیری است و ۴۰ درصد سرطان ها نیز قابل درمان است و امروز با رشد علمی و تجهیزات دارویی روبرو هستیم.

وی گفت: هدف کنگره جامع سرطان که پانزدهم تا هفدهم بهمن برگزار می شود ترویج برنامه جامع کنترل سرطان، ارتقای سطح دانش برای مقابله با سرطان، تغییر در سطح زندگی و توجه به عوامل خطر، ایجاد هماهنگی بین متولیان کنترل سرطان، جریان سازی موثر توسط رسانه ها و تشکیل کمیته دائمی ملی سرطان برای هدایت فعالیتهای مرتبط با سرطان است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات