سلامت>  تحقیقات- همشهری آنلاین: دانشمندان آلمانی یک نمونه مغز استخوان مصنوعی ساختند که می تواند ظرف چند سال آینده درمان سرطان خون را تسهیل کند

به گزارش مهر، دانشمندان موسسه فناوری کارلسروهه و موسسه سیستم های هوشمند ماکس پلانک در اشتوتگارد و دانشگاه توبینگن به طور مصنوعی خواص پایه ای مغز استخوان را در آزمایشگاه بازسازی کرده اند.

سلول های بنیادی haematopoietic برای سلول های قرمز خون و یا سلول های ایمنی سوخت تهیه می کنند تا بتوان از آنها برای درمان سرطان خون استفاده کرد به طوری که سلول های مریض فرد بیمار با سلول های بنیادی haematopoietic که از یک اهدا کننده گرفته شده جایگزین می شوند.

اگرچه درحال حاضر همه بیماران مبتلا به سرطان خون نمی توانند اهداکننده ای بیابند که سلول های بنیادی haematopoietic آنها با هم تطابق داشته باشد، بنابراین یک راه حل ساده برای این مشکل وجود دارد تا سلول های بنیادی haematopoietic افزایش یابند.

درحالی که سلول های بنیادی haematopoietic خواص خود را تنها در محیط طبیعی حفظ می کنند، دانشمندان باید محیطی ایجاد کنند که شبیه به فضای سلول های بنیادی در مغز استخوان است.

دانشمندان آلمانی برای رفع این مشکل یک ساختار متخلل از پلیمر مصنوعی تولید کردند که ساختار اسفنجی استخوان را در محل مغز استخوان haematopoietic تقلید کرده است.

تحلیل ها نشان می دهد که این سلول ها در مغز استخوان مصنوعی جدید به واقع پربار می شوند. اکنون دانشمندان می توانند تعاملات میان مواد و سلول های بنیادی را به طور جزئی در آزمایشگاه مطالعه کنند تا دریابند که رفتار سلول های بنیادی چگونه توسط مواد مصوعی کنترل شده و تحت تأثیر قرارمی گیرد.

این تحقیقات می تواند ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال به درمان بیماران مبتلا به سرطان خون کمک کند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات