سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت: گزارش ها حاکی از افزایش موارد ابتلا به بیماری تب مالت در کشور است. به گزارش همشهری، بیماری تب مالت یا بروسلوز که از نظر بالینی بیماری هزارچهره نیز نامیده می شود با نام های دیگری نظیر تب مواج، تب دیوانه و تب مدیترانه ای شناخته شده و در حیوانات به نام سقط جنین واگیر مرسوم است و در تمام فصول سال وجود دارد اما در بهار و پاییز یعنی زمان زایش و شیردهی دام ها بیشتر دیده می شود.

تب مالت یکی از شایع ترین و خطرناک ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است. به گفته دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت وگو با واحد مرکزی خبر، شمار مبتلایان به تب مالت در کشور، ۱۵سال پیش سالانه حدود ۹۰هزار نفر بوده است که با اتخاذ روش های پیشگیرانه، این تعداد در سال ۸۹ به ۱۲هزار نفر رسید اما شمار مبتلایان در ۳سال گذشته دوباره افزایش داشته و به ۱۶هزار مورد در سال رسیده است.

افزایش موارد ابتلا به تب مالت در اکثر استان های کشور گزارش شده اما در منطقه شمال غرب و غرب نسبت به سایر مناطق موارد بیشتری گزارش شده است. بنا بر بررسی های انجام شده در ۶ماه گذشته به علت کمبود واکسن دامی تب مالت، واکسیناسیون دام ها یا با تأخیر انجام شده یا به طور کامل انجام نشده و همین مسئله منجر به افزایش موارد ابتلا به این بیماری شده است.
دکتر حسین جعفری، دامپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه در این زمینه به خبرنگار همشهری گفت: تب مالت جزو بیماری های شغلی نیز طبقه بندی می شود و بیشتر بیماری مردان بالغ به خصوص کشاورزان، دامداران، چوپانان، قصابان، سلاخان، دامپزشکان و کارمندان آزمایشگاه ها که موازین بهداشتی را رعایت نکنند، است.

با وجود اینکه از شناخت این بیماری به عنوان یکی از مهم ترین بیماری های مشترک انسان و دام بیش از یک قرن می گذرد اما حذف و کنترل این بیماری همچنان در بسیاری از کشورهای جهان، به ویژه کشورهای مدیترانه ای و خاورمیانه، به دلیل کثرت گونه ای عوامل بیماری زا و کثرت گونه ای حیوانات میزبان و دوام نسبتا قابل توجه باکتری عامل بیماری در محیط مشکل ساز شده است.

عامل این بیماری در گرد و خاک ۶ هفته، در آب و خاک تا ۱۰هفته، در ادرار ۶ روز، در مدفوع حیوانات در هوای آزاد تا ۱۰۰روز، در پنیر تازه و غیرپاستوریزه حاصل از شیرخام تا ۸ هفته و در کره تا ۴ ماه زنده می ماند و با منجمدکردن از بین نمی رود و در دمای ۸ درجه سانتی گراد بیش از یک سال باقی می ماند. در برخی مناطق جهان ازجمله خاورمیانه این بیماری بسیار شایع است و به عنوان یکی از مناطق آندمیک تلقی می شود.

ایران از نظر شیوع تب مالت به ۳منطقه تقسیم می شود که از این مناطق لرستان، کردستان، ایلام و قسمتی از آذربایجان بالاترین آمار ابتلا و تهران نیز کمترین آمار را دارد ولی در مناطقی از تهران نظیر شهریار، ورامین و ساوه آمار بالاتر از حد انتظار است. دام های مبتلا به بروسلوز، معمولا در نخستین دوره آبستنی سقط جنین کرده و هنگام سقط و تا مدتی پس از آن، با دفع ترشحات به شدت آلوده رحمی، باعث آلودگی محیط، مزارع و مراتع می شوند که خود زمینه آلودگی را برای سایر حیوانات گله و نیز انسان فراهم می سازد.

علائم بیماری تب مالت

به گفته دکتر جعفری، این بیماری می تواند هر گونه تظاهر بالینی داشته باشد و قسمت های مختلف بدن به ویژه سیستم استخوان و مفصل، کبد، طحال و مغز استخوان را گرفتار کند. این عفونت باکتریایی اعضای خونساز بدن، ازجمله مغز استخوان، گره های لنفاوی، کبد و طحال را متاثر می کند. تب، لرز، تعریق و دردهای استخوانی علائم شایع تب مالت هستند اما در برخی موارد که با علائم مبهمی مانند بی اشتهایی، کاهش وزن، تغییرات روانپزشکی (افسردگی) یا سردرد همراه باشد، ممکن است با بیماری های دیگر اشتباه شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات