سلامت>  عمومی- گروه دانش و سلامت- فتانه انفرادی: تکنولوژی های ارتباطی همیشه کار انسان متمدن امروزی را راحت کرده است.

تلفن هم به عنوان یک تکنولوژی ارتباطی امروزه کارکرد جدیدی یافته و توانسته است این بار نیاز معتادان به قلیان را در اسرع وقت برطرف کند. کافی است اهل دود و دم باشی تا ببینی چگونه با یک تماس تلفنی، هر طعمی از قلیان را که بخواهی، در اسرع وقت آن هم در منزل در اختیارت قرار می گیرد. شاید شما هم آگهی های مربوط به قلیان تلفنی را که در قالب بروشورهای کاغذی در داخل منازل و مجتمع های شهر تهران توزیع شده است را دیده باشید؛

نوشته ای کاغذی که روی آن تصویر قلیانی تزیینی، چاپ و در کنار آن نوشته شده سرویس کامل قلیان در منزل به مدت یک ساعت ۲۰هزارتومان، سرویس مجدد ۱۰هزار تومان، در انواع طعم ها، دوسیب، آلو، انگور، شیرقهوه، آدامس، هندوانه، طالبی، دارچین و پرتقال و در انتهای متن آگهی، شماره تلفنی هم قید شده که قلیانی ها بتوانند با شماره موردنظر تماس گرفته و قلیان آماده کشیدن را در منازل خود تحویل بگیرند و قل قل کرده و ریه های مبارک خود را متبرک به دود غلیظ قلیان کنند.

تحویل قلیان آماده کشیدن در منازل، گفته ها و ناگفته های تلخ بسیار دارد؛ اول آنکه آنقدر گرایش به مصرف قلیان در جامعه افزایش یافته است که صاحبان این آگهی ها را بر آن داشته است که دست به چنین فعالیت و حرفه ای بزنند و بدین ترتیب کسب درآمد کنند. دوم آنکه ظاهرا هشدارهای کارشناسان بهداشتی که به طور مداوم اعلام می کنند ضررهای قلیان بسیار بیشتر از سیگار است، کم فایده بوده و حتی کار به جایی رسیده که سن اعتیاد به قلیان کاهش یافته و علاوه بر این، این روزها، مردان دیگر قلیان کش حرفه ای نیستند بلکه دختران و زنان هم قلیان را حرفه ای می کشند.

سوم آنکه به طور قطع و یقین و بنابر اظهارات مسئولان و کارشناسان بهداشتی کشور، این روند رو به گسترش مصرف قلیان نشان می دهد که آموزش های پیشگیرانه برای دوری از مضرات قلیان در جامعه هم مفید و مؤثر نبوده است و چهارم آنکه گویا مردم نیز نسبت به سلامت خود بی تفاوت شده اند و درحالی که می دانند و بارها شنیده اند که قلیان مضر است اما باز گرایش به این افیون مخرب بدن در آنها وجود دارد و گویی روزبه روز این گرایش در حال افزایش است.

دسترسی به قلیان در حالی تلفنی شده که بارها کارشناسان سلامت هشدار داده اند که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، انواع سرطان ها از قبیل ریه، دهان، حنجره، مری، بیماری های تنفسی، بیماری های دهان، دندان و لثه در افراد قلیانی بیشتر از دیگران است.

دود حاصل از قلیان حاوی مواد سمی و سرطان زای بی شماری است. استفاده مشترک از قسمت های دهانی قلیان، عامل انتقال بیماری هایی همچون سل و هپاتیت است. زنانی که قلیان می کشند زودتر پیر می شوند و شادابی خود را از دست می دهند. وزن نوزادانی که مادران آنها سیگاری و قلیانی هستند در هنگام تولد کمتر از حد طبیعی است. تنباکوی قلیان هم مانند تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است.

حجم دودی که از طریق قلیان وارد بدن می شود، ۱۰تا ۲۰برابر دود ناشی از مصرف سیگار است و پس از ۴۵دقیقه استفاده از دود قلیان، ضربان قلب به شدت بالا می رود. اینها را قلیانی ها کم و بیش می دانند اما این بار به شیوه جدید، افیونی را به کانون گرم خانه های خود راه داده اند که قطعا با زیان های بسیارش، گرمی را از خانواده ها خواهد گرفت.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات