در اینجا چند نکته مهمه در مورد زمان نگهداری مواد غذایی به شما می گوییم.

به گزارش افکارنیوز ، بلند شوید و نگاهی به یخچال و فریزرتان بیندازید، نمی خواهید داخل آنها را تمیز کنید؟ همه مواد غذایی که داخل آن هستند را نگه می دارید یا دور می ریزید؟ می دانید که هر ماده غذایی را چقدر باید نگه دارید؟ در اینجا چند نکته مهمه در مورد زمان نگهداری مواد غذایی به شما می گوییم.

فقط چند روز وقت دارید
نان


احتمالاً تعجب می کنید که چرا نان در یخچال شما زیاد دوام نمی آورد. باید گفت که بخشی از این ناشی از شرایط یخچال شماست. اگر بتوانید نان را در جای خشک و خنک نگه دارید می بینید که دیرتر کپک می زند و البته به طور معمول یخچال شما به خاطر همه چیزهایی که در آن نگه می دارید محیط مرطوبی دارد. اگر بتوانید دمای یخچال و محیط داخل آن را مناسب نگه دارید می توانید نان هایی را که مواد نگه دارنده هم ندارند برای مدت بیشتر از یک هفته نگه دارید اما مدت نگهداری نان در فریزر بسیار بیشتر است.

اگر ترش نشده اند
شیر


امروزه تمام شیرهایی که تهیه می کنید تاریخ انقضا روی پاکت ها و بطری های خود دارند، مگر آنکه شیر محلی باشد که بهتر است قبل از مصرف کاملاً جوشانده و در صورت امکان پاستوریزه شود. بهترین کار این است که به تاریخ مصرف شیر نگاه کنید، اما اگر تاریخ انقضای شیرتان را نمی دانید می تواند آن را بو کنید، در صورتی که شیر بوی ترشیدگی بدهد باید آن را دور بریزید. یادتان باشد که بهتر است شیرها را در یخچال نگه دارید. در مورد زمان خراب شدن شیر هم فرقی بین شیرهای ارگانیک و غیر ارگانیک وجود ندارد. یادتان باشد که حتی شیرهای با مدت مصرف طولانی هم در صورتی که درشان باز باشد باید برای چند روز مصرف شوند. هیچ وقت هم شیر را در داخل فریزر قرار ندهید.

بسته به خشک و تر بودنش دارد
پنیر


در مورد پنیرها باید گفت که طور عمر پنیرها متفاوت است، در کل می توان پنیرها را به ۲ دسته تقسیم کرد، پنیرهای خشک و پنیرهای تر. یادتان باشد که پنیرهای خشک طول عمر بیشتری دارند و آنها را می توان در خارج از یخچال هم نگهداری کرد، اما پنیرهای مرطوب را حتماً باید در یخچال نگه داشت و زمان نگهداری آنها هم کمتر است.

پنیرهای کرمدار را حداکثر دو هفته می توان در یخچال نگه داشت. در مورد پنیرهای خشک یا پنیر سخت می توان چدار، سرات و پنیرهای نمک سود شده سنتی اسم برد.

در مورد پنیرهای مرطوب و نیمه مرطوب هم پنیرهای سنتی محلی، پنیر فتا، موزارلا و ماسکارپونه و… را می شود اسم برد. پنیرهای خشک را حتی می توان بیشتر از یک سال در یخچال نگهداری کرد، البته شرایط نگهداری آنها باید کاملاً رعایت شود.

حداکثر یک ماه نگه دارید
تخم مرغ


یادتان باشد که در مورد تخم مرغ یک قانون ساده وجود دارد: «برای سالم نگه داشتن تخم مرغ ها آنها را خنک نگه دارید» . بهتر است که تخم مرغ را در داخل جعبه یا کارتنی که دارند در یخچال بگذارید. اگر تخم مرغ محلی است یا تاریخ انقضا ندارد بدانید که حداکثر یک ماه می توانید آن را در داخل یخچال نگه دارید. شیوه قدیمی شکستن تخم مرغ و دیدن اینکه زرده و سفیده آن با هم مخلوط شده اند یا نه، یک راه نسبتاً مطمئن برای اطمینان از سلامت تخم مرغ است اما این شیوه همیشه هم نمی تواند درست باشد.

بهتر است ته کاهو را نبرید
کاهو


زمانی که کاهو می خرید بهتر است کاهو را داخل پلاستیک نرم یا کاغذ روزنامه بپیچید و در یخچال بگذارید اگر این کار را بکنید کاهو را می توان حتی تا یک هفته یا ۱۰ روز نگه داشت، اما اگر ته کاهو را قطع کنید و آن را شاخه شاخه کنید حداکثر باید یکی دو روزه آن را مصرف کنید. کاهوهای بسته بندی شده که در داخل زرورق هستند و به انها مواد نگهدارنده اضافه شده اند را می توان مدت زیادتری در یخچال نگه داشت.

حداکثر ۲ ماه
مایونز


سس مایونز (و کلاً تمام سس ها) را باید در داخل یخچال نگه دارید. در مورد سس ها و به خصوص سس مایونز بهتر است آنها را به طور صنعتی تهیه کنید یعنی یک سس پاستوریزه و سالم، اما در صورتی که سس را خودتان تهیه کردید بدانید که حداکثر یک هفته می توانید آن را نگه دارید. در صورتی که زمان انقضای سس مایونزتان را نمی دانید هم بهتر است حداکثر پس از ۲ ماه آنها را مصرف کنید. در مورد خراب شدن مایونزها یک راه نسبتاً مطمئن هم استفاده از حس بویایی تان است؛ مایونزی که خراب شده باشد بوی تند و بدی دارد که به ترشی می زند.

جدول تاریخ انقضای گوشت ها اینجاست
گوشت قرمز و سفید

قانون کلی در مورد گوشت قرمز و سفید این است که در صورتی که نمی خواهید از آنها در یکی دو روز آینده استفاده کنید بهتر است آنها را در فریزر بگذارید اما اگر می خواهید در چند روز آینده آنها را مصرف کنید بدانید که گوشت ها را حداکثر تا این زمان می توانید در یخچال نگه دارید:
گوشت خام مرغ حداکثر ۲ روز/ ماهی خام حداکثر ۳ روز/ سوسیس خام حداکثر ۲ روز/ کالباس باز شده حداکثر ۳ روز/ هات داگ حداکثر ۴ روز/ گوشت خام قرمز حداکثر ۵ روز.

سیب سبز/ شماره ۱۰۵/ نیمه دوم دی ماه ۹۲/ صفحه ۸۶
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات