ژن ایجادکننده بیماری کبد چرب توسط محققان شناسایی و کشف شد.

به گزارش افکارنیوز ، یک تیم تحقیقاتی به رهبری اروین واگنر، رئیس مرکز اسپانیایی بنیاد ملی تحقیقات سرطان، در برنامه سرطان زیست شناسی سلولی، در همکاری با یوهان در لوزان، ژن AP-۱ را کشف کرده اند که به شدت در ایجاد بیماری کبد چرب موثر است.

در این پژوهش محققان با استفاده از مدل موش ژنتیکی خاص، راهکار درمان بیماری کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به سرطان کبد را کشف کرده اند. در این تحقیق چگونگی عملکرد ژن القاگر AP-۱ به عنوان تنظیم کننده کار سلولی در ایجاد مرگ سلول ها به علت تومور کبدی در مراحل اولیه سرطان کبد مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته این محققان، مکانیسم AP-۱ در کنترل بیان SIRT۶ با زیر و بم اپی ژنتیک بررسی شد. پس از آن مشاهده شد که پروتئین SIRT۶ به عنوان سرکوبگر ژن، در مرگ سلولی موش ها نقش دارد. نکته مهم این است که تغییر این پروتئین در موش حتی به صورت گذرا و در مرحله شروع، به طور قابل توجهی موجب ایجاد اختلال در عملکرد سلول ها و رشد سرطان کبد در موش می شود.

ارتباط این یافته ها در بیش از ۱۵۰ نمونه بافت انسان حاوی ژن FRA-۱ جمع آوری شده در بیماران از آسیا و اروپا مورد آزمایش قرار گرفت. مشاهده شده است که یک ارتباط روشن بین این پروتئین و شروع به سرطان کبد (HCCs) در انسان وجود دارد.

این نتایج ارتباط شروع بیماری کبد چرب و متعاقب آن ابتلا به سرطان کبد با اپی ژنتیک و مرگ سلول را در مدل انسانی روشن کرده است و محققان به بینش های جدیدی در بیماران مبتلا به بیماری های متابولیک که در آن SIRT۶ نقش مهمی دارد، دست یافته اند.

اروین واگنر، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید: ژن AP-۱ موجب کاهش ابتلا به بیماری کبد چرب در موش ها می شود.

به گفته وی، این ژن حاوی پروتئین اصلی تنظیم کننده سوخت و ساز چربی در بدن است که میزان چربی خون را کنترل می کند. عدم تعادل بین AP-۱ و پروتئین های مختلف نشان دهنده یک گام کلیدی در پاتوژنز بیماری کبد چرب است.

تجمع چربی در کبد به علت چاقی و مصرف الکل، بیماری کبد چرب و یا استئاتوز نامیده می شود که یکی از بیماری های شایع در جوامع غربی است.

این بیماری ۳۰ درصد از جمعیت بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد. نکته قابل توجه این است که این بیماری خطر ابتلا به نارسایی کبدی، دیابت و سرطان را افزایش می دهد و هیچ درمان دارویی برای این بیماری خطرناک وجود ندارد.

نتایج این پژوهش در مجله متابولیسم سلولی منتشر شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات