مدارس کپری و خشتی گلی همچنان در فهرست فضای آموزشی؛

فضای آموزشی مناسب، ارتباط مستقیم با یادگیری دانش‏آموزان دارد و این موضوع به حدی اهمیت دارد که در بسیاری از مدل‏های آموزشی استاندارد و کارآمد جهان از آن به‌عنوان معلم سوم نام‌برده می‏شود. فضای آموزشی مناسب علاوه بر میزان یادگیری و افزایش انگیزه در دانش‏آموزان بر میزان کارایی آموزگاران نیز تأثیر دارد.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شرایط تحصیل برای همه‏ مردم یکسان نبود که این امر پس از پیروزی انقلاب دست‏یافتنی و ممکن شد و در حال حاضر تمامی مردم به یک‌میزان می‏توانند از امکانات آموزشی استفاده کنند ولی متأسفانه در لرستان و برخی استان‏های محروم کشور، این‎گونه نیست. دانش‏آموزان برخی مناطق صعب ‏العبور نمی‏توانند از شرایط مساوی تحصیل استفاده کنند.

۲۳مدرسه‏ کپری و ۴۳مدرسه‏ خشتی گلی

طبق آماری که در اختیار استانداری لرستان گذاشته‌شده است در این استان ۲۳مدرسه‏ کپری و ۴۳مدرسه‏ خشتی گلی وجود دارد که این مدارس به خاطر ساختار نامناسب برای دانش‎آموزان خطرساز و ناامن است. این چیزی به‌غیراز شرایط تحصیلی دانش‎آموزان کپرنشین لرستانی است. اگرچه مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار قدس آنلاین، در رابطه با مدارس کپری و شبه کپری این استان می‌گوید: در لرستان مدارس کپری وجود ندارد بلکه این نوع مدارس مخصوص جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان هستند.

«محمد چگنی» با اشاره به ساختار مدارس کپری می‌گوید: مدارسی که ما داریم به علت صعب‏العبور بودن در ساختار آن‌ها باید سنگ و مصالح بومی همان منطقه و برای سقف آن‌هم از پلاستیک و خار و خاشاک استفاده شود که به همین دلیل ما به این نوع مدارس اصطلاحاً شبه کپری می‏گوییم.

وی با اشاره به اینکه ۴۶مدرسه‏ اصطلاحاً شبه کپری در استان وجود دارد بیان کرد: اغلب مدارس شبه کپری در پاپی و پل‌دختر قرار دارند که ۲۵تا از این تعداد، تنها راه دسترسی‎شان برای جابجایی مصالح هلی برن است و مابقی تراکتور رو هستند.

شرایط سخت مدرسه‌سازی در مناطق صعب ‏العبور

مهندس چگنی بابیان اینکه مدارس به‌اصطلاح شبه کپری معمولاً تعداد دانش‎آموزانی در حد سه تا پنج نفر دارند، ادامه داد: به علت ثابت نبودن و کوچ رو بودن این دانش‎آموزان نمی‏توان برای آن‌ها برنامه‎ریزی خاصی انجام دهیم و همین باعث شده است تا مشکلاتی به وجود بیاید و این دانش‏آموزان نتوانند از امکانات رفاهی مدارس عادی استفاده کنند.

وی افزود: پیشنهاد بنده برای این‏گونه مناطق احداث مجتمع‏های آموزشی شبانه‏روزی است که با متمرکز کردن امکانات می‏توانیم خدمات بیشتری به این دانش‎آموزان ارائه دهیم چه در بحث هوشمند سازی مدارس و چه در بحث زیرساخت‏های آموزشی و همچنین می‏توان بهترین معلم‏ها را برای خدمت به این مناطق فرستاد ولی متأسفانه در حال حاضر مناطق محروم و صعب‏العبور، این امکان را به ما نمی‏دهند.

همه دستگاه‌ها باید مشارکت کنند

چگنی با تأکید بر کمک دیگر دستگاه‏ها در این زمینه توضیح می‌دهد: دستگاه‏ها و ارگان‎های می‏توانند به‏عنوان خیرین حقوقی در این زمینه به ما کمک کنند هرچند تاکنون کمک‏هایی از جانب خیرین حقوقی مثل قرارگاه خاتم، بنیاد برکت، بنیاد علوی و حتی بانک‏ها داشته‏ایم ولی در حال حاضر باز می‏توان چه در زمینه‏ ساخت و چه در زمینه‏ بحث‎های دیگری مثل هلی برن توسط هلال‏احمر و سپاه کمک گرفت.

چگنی با اشاره به تعهد بنیاد علوی با سازمان نوسازی مدارس کشور در رابطه با برچیدن مدارس خشتی گلی گفت: بنیاد علوی طی تفاهم‏نامه‏ای متعهد شده است که مدارس خشتی گلی را به‌مرورزمان جمع‏ کند که در سال ۹۵ تعهد ساخت ۸کلاس درس را داده بود که این تعهد عملی شد و در حال حاضر قول ساخت ۸کلاس درس دیگر را به ما داده است که به امید خدا این تعهد نیز عملی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: قرارگاه خاتم نیز تاکنون به دو صورت با ما همکاری داشته است یکی اینکه قرارگاه خاتم خودش وارد کارشده و نقشه و نظارت کار بر عهده‏ ما بوده است که این کار را به نحو احسن انجام داده‏ایم و دوم اینکه قرارگاه خاتم هزینه ساخت را به نوسازی تحویل داده است و کار ساخت بر عهده‏ی خودمان بوده است.

خطر در کمین دانش‌آموزان

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس لرستان مدارس خشتی، گلی، سنگی را مدارسی می‏داند که بر اساس اصول و طراحی و استانداردهای مهندسی ساخته نشده‏اند و برای دانش‏آموزان خطرسازند چراکه با هر زلزله و بلایای طبیعی ممکن است جان دانش‏آموزان را به خطر بیندازد.

وی می‌افزاید: تا به امروز خیرین ما در بحث کمک به مدارس عشایری یا محروم استان خوب عمل کرده‎اند ولی برای برچیده شدن این نوع مدارس در استان نیازمند یک عمل جهادی هستیم، باید یک نسخه‏ واحد برای مدارس اصطلاحاً کپری و خشتی گلی پیچیده شود.

مدارسی فاقد ایمنی

رئیس خیرین مدرسه‏ساز لرستان نیز در مصاحبه‏ با خبرنگار قدس آنلاین می‌گوید: مدارسی که ما در استان داریم اصطلاحاً کپری یا خشتی گلی نامیده می‎شوند سنگ‎‎هایی هستند که بدون گِل روی‌هم چیده می‎شوند و کاملاً فاقد ایمنی‎ هستند به‌طوری که با کوچک‎ترین لرزشی فرومی‌ریزند.

«محمدعلی رضوی» با اشاره به کمک خیرین در همه‏ زمینه‎های آموزشی اعلام می‌کند: مدارس سنگ‎چین که در مناطق محروم وجود دارد و به آن‌ها خشتی گلی می‎گویند متأسفانه فضایی نامناسب و نامطلوب برای آموزش است و ما هنوز نتوانسته‏ایم به کمک خیرین این اماکن را تغییر دهیم.

خیرین پیش‌قدم شوند

وی با اشاره به کم‌هزینه بودن ساخت مدارس یک کلاسه ادامه می‌دهد: امیدواریم که مردم نیک‎اندیش به کمک ما بیایند و بتوانیم فکری برای این‏گونه مکان‏ها نیز بکنیم تا فرزندانی که در این مناطق زندگی می‏کنند نیز از حداقل امکانات آموزشی برخوردار شوند.

رضوی می‌افزاید: در مناطق صعب‎العبور که دسترسی مشکل است می‏توان با استفاده از چیزی شبیه کانکس و دیوارهای پیش‏ساخته که هم سبک هستند و هم ایمن، برای این دانش‏آموزان فضای مناسبی ایجاد کرد.

وی با تأکید بر اینکه از میان همین دانش‏آموزان کسانی رشد می‌کنند که در حال حاضر جزو نخبگان علمی و کاری کشور هستند می‌افزاید: به‌صرف اینکه این فرد در منطقه‌ای کوهستانی و محروم به دنیا آمده نمی‎شود از حداقل امکانات آموزشی بی‏بهره بماند و وظیفه‏ هر انسانی است که برای ساخت کلاس برای آموزش این افراد همت کند.

رئیس مجمع خیرین مدرسه‎ساز لرستان می‌افزاید: برخی مردم به‌اشتباه فکر می‏کنند باید پول یک مدرسه را تماماً پرداخت کنند تا در ثواب امر مدرسه‎سازی شریک باشند درحالی‌که حتی با پرداخت هزینه یک خشت از مدرسه هم جزو خیرین مدرسه‎ساز هستند و از ثواب معنوی آن بهره‎مند می‎شوند.

ساخت مدارس پیش‌ساخته

رئیس آموزش‌وپرورش عشایری لرستان به خبرنگار قدس آنلاین در رابطه با مناطق کپرنشین می‌گوید: مدارس کپری مدارسی هستند که فرم و شکل زیبای مدرسه را ندارند و نیز ازنظر ایمنی در سطح بسیار پایینی قرار دارند که اغلب این مدارس کپری در اطراف کوه‏های بختیاری قرار دارند.

«نصر اله بازگیر» می‌افزاید: البته شرایط زندگی در این مناطق حتی برای خود خانواده‏ها هم به‏صورت کپری است، یعنی محل زندگی‎شان نیز کپری است.

وی ادامه می‌دهد: این خانواده‏ها کوچ رو هستند و در سال سه بار جابه‎جا می‎شوند و همین باعث می‎شود که نتوانیم برای آن‌ها فکری کنیم در همین راستا  از کانکس استفاده می‏کنیم وگرنه مدارس کپری در استان نداریم این‌ها هم که وجود دارد شرایط زندگی این مناطق ایجاب می‎کند.

بازگیر با تأکید بر کمک خیرین در این زمینه اظهار کرد: با رایزنی‏هایی که با خیرین داشته‏ایم به این نتیجه رسیده‏ایم که از دیوارهای پیش‏ساخته برای مدارس این مناطق استفاده کنیم برخی مناطق هم چادر به آن‌ها داده می‏شود و نیز در برخی مکان‏ها کانکس استفاده می‏شود.

در این مصاحبه سعی شد از نظرات و صحبت‎های معاون عمرانی لرستان نیز استفاده شود ولی متأسفانه علی‏رغم پیگیری‏های فراوان این امکان فراهم نشد.

حال که مسئولین استانی نظر بر این دارند که مدارس کپری و شبه کپری در استان وجود ندارد امیدواریم که به‌زودی زود شاهد برچیده شدن همین مدارس ناامن سنگی و خشت و گلی باشیم تا از دل کوه‏ها و روستاهای دور لرستان نخبگانی رشد کنند که باعث سرافرازی ایران اسلامی باشند.

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات