یادداشت/مجتبی ترکارانی

بسیاری از مردم و جمعی از نمایندگان مجلس بر این اعتقادند که اعلام کاهش آمار بیکاری در لرستان با واقعیت موجود در جامعه هم خوانی ندارد.

به گزارش لرستان خبر، طبق آمارهای رسمی نرخ بیکاری در لرستان در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده و مقامات دولتی ادعا دارند که این کاهش نرخ بیکاری نتیجه اقدامات و سیاست‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری صورت گرفته در لرستان بوده است. 
 

در عین حال که قاعدتا باید به آمارهای رسمی اعتماد کرد، اما این اطلاعات به دلایل مختلف از طرف بسیاری از مردم پذیرفته شده نیست، چرا که متاسفانه در وضعیت بیکاری استان به اندازه‌ای که ادعا شده تغییرات محسوسی را نظاره گر نیستیم.  

به عبارتی جامعه‌ای که در 4 سال گذشته چند نفر از اعضای خانواده‌اش بیکار بوده و همچنان بیکار هستند باور نمی‌کند که به قول مقامات ارشد استان 50 تا 60 هزار نفر شغل ایجاد شده و نرخ بیکاری در لرستان کاهش و جایگاه لرستان بهبود یافته است، بنابراین باید به دنبال عوامل این تفاوت نظر بین مردم و نرخ‌های رسمی اعلام شده توسط مسئولین بود. 

 

می‌توان یک عامل اختلاف را در این دانست که برخی مسولان با بازی کردن با اعداد و ارقام سعی در نشان دادن کاهش نرخ بیکاری دارند تا وضعیت  اشتغال را در لرستان مثبت، و عملکرد مدیریتی خود را مطلوب نشان دهند. 

به عنوان مثال بعضا پرداخت یک وام اشتغال 7 میلیونی را ایجاد شغل می٬دانند و این در حالی است که همه ما می‌دانیم با این میزان اعتبار هیچ کس قادر به ایجاد شغل نیستُ لذا خیلی از اعداد و ارقامی که تحت عنوان اشتغال عنوان می‌شوند در خوش بینانه ترین حالت نوعی خیال اندیشی و در حالت بد دیگر نوعی بازی با ارقام جهت گمراهی مردم است. 

کاهش نرخ بیکاری گاهی معلول چند عامل است که می‌توان به برخی از آنها اشاره کرد: 

 عامل اول: مهاجرت بسیاری از جوانان و خانواده‌ها به استان‌های دیگر سبب کاهش نرخ مشارکت و در نهایت باعث کاهش نرخ بیکاری شده است و لذا این موضوع  بیانگر موفقیت مدیران لرستان نخواهد بود. 

عامل دوم: اشتغال به تحصیل بسیاری از جوانان و خارج شدن آنها از لیست بیکاران   

 عامل سوم: افرادی که به نحوی از وام‌های خود اشتغالی استفاده کرده و یا به مشاغل پاره وقت مشغول هستند و از لیست بیکاران حذف شده‌اند. 

با اندکی تعمق و تفکر می‌توان نتیجه گرفت که  سه عامل عنوان شده عملا اشتغال واقعی و پایداری نبوده و تنها به خاطر خوشایند مدیران و مطلوب نشان دادن وضع  موجود غیر بیکار جلوه داده می‌شوند. 

با توجه به اینکه جامعه و افکار عمومی و حتی مسولان نهادهای رسمی مانند نمایندگان مجلس استان نسبت به اعتبار و صحت کاهش نرخ بیکاری در استان لرستان تردید جدی دارند، ضرورت دارد مسولان رسمی استان اگر به این ارقام اعتقاد داشته و معتقدند که این میزان اشتغال ایجاد شده است، اطلاعات روشنی از اشتغال شدگان و محل کار آنها و میانگین حقوق دریافتی این افراد، میزان سرمایه گذاری انجام شده در حوزه اشتغال استان با ذکر جزییات،آمار دقیق از افزایش تعداد بیمه شدگان در استان و افزایش تولید ناخالص استان در اثر ایجاد این میزان اشتغال را بیان کرده تا افکار عمومی قانع شوند واقعا نرخ بیکاری کاهش یافته است.

انتهای پیام/ 

نویسنده: دکتر مجتبی ترکارانی / مسئول دفتر دانشگاهی انجمن جامعه شناسی ایران در لرستان

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات