مرغوب‌ترین انجیر سیاه سفیدبخت نشد؛

زودرس‌ترین انجیر جهان است اما همچنان در بن‌بست بسته‌بندی و فرآوری اصولی مانده است، این حکایت میوه بهشتی است که این روزها در جهنم دلالان و کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی روزگار می‌گذراند.

به گزارش لرستان خبر، استان لرستان با آب‌وهوای مناسب و رودهای پرآب و خاک حاصلخیز استعداد ویژه‌ای برای کشاورزی دارد به‌طوری‌که پایه اصلی اقتصاد مردم این استان را کشاورزی تشکیل می‌دهد.  

این در حالی است که محصولات کشاورزی و باغی شهرستان پلدختر در استان لرستان را بیش از هر چیزی بانام «انجیر سیاه» می‌شناسند، انجیری که به‌واسطه زودرس بودن پیش از هر نوع انجیری راهی بازار می‌شود و خواهان زیادی در سراسر کشور و دنیا دارد.

این محصول در سطح وسیعی از شهرستان پلدختر پرورش داده می‌شود و علاوه بر ایجاد فرصت‌های اشتغال این شهرستان را مستعد تبدیل به قطب صادرات انجیر به کشورهای مختلف دنیا کرده است.

بنا بر آمار ارائه‌شده از سوی مسئولان، ۳۳ درصد انجیر سیاه‌آبی کشور در لرستان تولید می‌شود و لرستان در پرورش و تولید انجیر سیاه در کشور رکورددار است. این در حالی است که ۹۲ درصد این میوه در شهرستان پلدختر تولید می‌شود.

اما معضل همیشگی دلالان و واسطه گران کام باغداران انجیر سیاه پلدختر را تلخ کرده است؛ جای خالی یک تعاونی با حضور باغداران انجیر پلدختر باعث شده تا همچنان دست دلالان از فرآیند بسته‌بندی و عرضه این محصول به بازار قطع نشود.

این در حالی است که اگر باغداران در قالب تشکل‌ها و گروه‌هایی مانند تعاونی‌های ویژه کشاورزی و باغداری با یکدیگر همکاری کنند می‌توانند علاوه بر اینکه برند ویژه خود را داشته باشند، با دریافت تسهیلات ویژه‌ای که از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارائه می‌شود، صنایع تبدیلی و تکمیلی انجیر سیاه را راه‌اندازی و توسعه دهند؛ موضوعی که همچنان در قطب تولید انجیر سیاه کشور مغفول مانده است.

انجیر سیاه پلدختر همچنان در گمنامی و بدون برند ویژه خود و از سوی واسطه گران به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود. همین امر موجب شده تا سود تولید مرغوب‌ترین و زودرس‌ترین انجیر سیاه ایران به جیب باغداران نرود و همچنان واسطه گران بهره‌بردار اصلی این میوه بهشتی باشند. 

«پلدختر» بر سکوی نخست تولید انجیر سیاه ایران

علیرضا احمدوندی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه به مهر گفت: پلدختر مقام نخست تولید انجیر سیاه کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت انجیر در لرستان ۱۶۰۰ هکتار است، اظهار داشت: از این مقدار ۱۴۲۰ هکتار بارور بوده و ۱۸۰ هکتار به‌صورت نهال است و به باروری نرسیده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: امسال ۲۵ هزار و ۳۵۰ تن انجیر از باغات استان برداشت می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان میانگین برداشت انجیر باغات لرستان را ۱۷ تن و ۸۰۰ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: تعداد ۱۲۰۰ بهره‌بردار به‌طور مستقیم و بین ۶ تا ۷ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در باغات انجیر مشغول به کار هستند.

احمدوندی تصریح کرد: به علت ماندگاری کم انجیر،  این محصول بیشتر به‌صورت تازه خوری مصرف می‌شود اما در صنایع شیرینی‌پزی، مربا، سرکه، مارمالاد، شربت ٬و شکلات انجیر نیز فرآوری شده و همچنین به‌صورت خشک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تأسیس تعاونی انجیر کاران پلدختر

وی بابیان اینکه ۸۵ درصد باغات انجیر لرستان در شهرستان پلدختر به‌صورت مجتمع کشت‌شده و میانگین عملکرد تولید انجیر در این شهرستان ۲۰ تن در هکتار است، تصریح کرد: در نظر داریم با تأسیس تعاونی انجیر کاران پلدختر، این تعاونی را به زنجیره تولید به مصرف کشور وصل کنیم.

اما هرساله انجیر کاران پلدختر با مشکل کمبود آب مواجه بودند و خشک شدن رودخانه «مادیان رود» باعث شده بود تا درختان چندین ساله انجیر در باغات پلدختر در آستانه نابودی قرار بگیرند.

امسال خوشبختانه باوجود کم‌آبی رودخانه «مادیان رود»، اما توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در سطح باغات و بهره‌برداری از ایستگاه پمپاژ آب «سرنجه زیودار» باعث شد تا باغداران پلدختری با مشکل کمبود آب مواجه نشوند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه اظهار کرد: به‌منظور جبران کمبود آب موردنیاز باغداران انجیر شهرستان پلدختر در ابتدای سال جاری ایستگاه پمپاژ «سرنجه زیودار» به ظرفیت ۳۰۰ هکتار مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

علیرضا احمدوندی ادامه داد: از کشاورزان منطقه انتظار داریم با تشکیل پرونده در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان پلدختر نسبت به مجهز کردن باغات خود به سیستم آبیاری قطره‌ای اقدام کنند.  

وی یادآور شد: به همین منظور دولت تسهیلات مناسبی را در نظر گرفته و برای هر هکتار مبلغ ۱۵ میلیون تومان به‌صورت بلاعوض هزینه می‌کند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به‌منظور تقویت بنیه مالی صنایع تبدیلی و فرآوری، این سازمان آمادگی دارد کمک‌های اعتباری خود را از طریق زنجیره تولید به مصرف کشور به متقاضیان اعطا کند.

جشنواره مرغوب‌ترین انجیر سیاه ایران برگزار می‌شود

سید حبیب‌الله موسوی بخشدار معمولان نیز اظهار داشت: جشنواره انجیر با حضور استاندار لرستان، نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مدیران استانی و شهرستانی، کشاورزان و باغداران در منطقه «زیودار» پلدختر برگزار می‌شود.

وی افزود: در این جشنواره تمبر متناسب با این محصول استراتژیک که یکی از ظرفیت‌های شهرستان پلدختر و از محصولات منطقه «زیودار» است رونمایی می‌شود.

موسوی تصریح کرد: این جشنواره در تاریخ یکم شهریورماه امسال در منطقه «زیودار» برگزار می‌شود.

بخشدار معمولان گفت: منطقه «زیودار» دارای ۱۵ روستا و هشت نفر دهیار با جمعیتی بیش از پنج هزار نفر است که در باغات این منطقه سالیانه ۲۰ هزار تن انجیر تولید می‌شود.

موسوی بابیان اینکه سطح زیر کشت انجیر منطقه «زیودار» حدود هزار هکتار بوده که از این میزان ۸۶۵ هکتار باغات انجیر بارور است، گفت: ۹۲ درصد بازار انجیر استان لرستان را باغات شهرستان پلدختر به‌ویژه این منطقه به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: انجیر سیاه پلدختر ۲۵ تا ۳۰ درصد بازار انجیر کشور را تأمین می‌کند و گردش مالی این محصول ۲۰۰میلیارد تومان بوده که رقم بسیار بالایی است.

بخشدار معمولان بابیان این‌که سوره‌ای در قرآن به نام «انجیر» آمده است و این موضوع اهمیت این میوه پربرکت را می‌رساند، گفت: انجیر دارای ۳۲ خاصیت پزشکی است و این محصول می‌تواند در سطح ملی برند مشخصی برای شهرستان پلدختر باشد.

به‌هرروی امید می‌رود با ایجاد و توسعه زیرساخت‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی و تعاونی‌های روستایی و منطقه‌ای، انجیر سیاه پلدختر که پایش به بازارهای جهانی هم بازشده بتواند جایگاه خود را در این بازار تثبیت کند و با برند ویژه خود عرضه شود، موضوعی که می‌تواند برای پلدختر درآمد و ارزش‌افزوده قابل‌توجهی به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/

 

منبع:مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات