قصه یک پروژه ۱۴ ساله

سال ۸۱ به سال ۹۵ رسید و قصه فولاد ۱۴ ساله ازنا همچنان ادامه دارد تا موعد همه وعده‌های مسئولان به سر برسد و این واحد صنعتی همچنان تا ایستگاه افتتاح راه درازی در پیش داشته باشد.

به گزارش لرستان خبر، مجوز اولیه کارخانه فولاد ازنا سال ۸۱ صادر و فعالیت رسمی برای احداث این کارخانه از سال ۸۵ آغازشده اما تاکنون این صنعت باوجود اعطای تسهیلات و پیگیری‌های مختلف هنوز به ایستگاه افتتاح نرسیده است.

این واحد صنعتی که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استان لرستان در این حوزه محسوب می‌شود قرار است با ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن ورق در فاز اول و سالانه ۷۰۰ هزار تن فولاد در فاز دوم وارد چرخه فعالیت شود.

ایجاد اشتغال ۱۷ هزارنفری با افتتاح مجتمع فولاد ازنا

قصه دنباله‌دار این پروژه که این روزها در آستانه ۱۴ سالگی قرار دارد ازاین‌قرار است که فولاد ازنا تاکنون دو بار دچار توقف طولانی‌مدت شده و دوباره با تزریق تسهیلات احیاشده است.

فولاد ازنا در سال ۹۰ به‌رغم دارا بودن پیشرفت فیزیکی حدود ۶۰ درصدی متوقف شد تا پس از سه سال رکود در سال ۹۳ مجدد فعال شود.

این پروژه صنعتی ازآن‌جهت برای لرستان و لرستانی‌ها ارزشمند است که بهره‌برداری از آن می‌تواند به‌طور مستقیم هزار و ۲۰۰ شغل دریکی از بیکارترین استان‌های کشور ایجاد کرده و به‌طور غیرمستقیم برای نزدیک به ۱۷ هزار نفر نان‌آور باشد.

از سوی دیگر مجتمع فولاد و ذوب‌آهن ازنا در صورت بهره‌برداری کامل می‌تواند از خروج سالانه ۸۰۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده و به این لحاظ نیز از مهم‌ترین واحدهای صنعتی کشور محسوب می‌شود.

وعده استاندار برای افتتاح فولاد ازنا به سال ۹۵ کشیده شد

پیش‌ازاین هوشنگ بازوند استاندار لرستان در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه سال گذشته در رابطه با مجتمع فولاد و ذوب‌آهن ازنا بابیان اینکه مشکلات مربوط به افتتاح این مجتمع بعد از دو سال پیگیری مداوم حل‌شده است  گفته بود: این مجتمع بعد از هشت سال تعطیلی به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی بابیان اینکه «ال سی» های مجتمع فولاد ازنا قبل از توافق برجام از سوی بانک صنعت و معدن بازگشایی شد گفت: هم‌اکنون که بیش از دو هفته از توافق برجام نیز می‌گذرد و تجهیزات موردنیاز این مجتمع برای راه‌اندازی بارگیری شده است.

استاندار لرستان بابیان اینکه تجهیزات موردنیاز مجتمع فولاد ازنا از کشور چین بارگیری شده و در قالب محموله‌ای حرکت کرده است گفت: همچنین باید با کمک سایر دستگاه‌های اجرایی لرستان سایر مشکلات این مجتمع را برطرف کنیم.

وی با اشاره به مشکلات این مجتمع درزمینهٔ زیرساخت‌های آب و برق عنوان کرد: باید در این زمینه نیز جلسه‌ای برگزار کنیم و از شرکت‌های زیرساخت استان بخواهیم که این مشکلات را حل کنند.

بعد از محقق نشدن وعده‌های سال ۹۳ برای تسریع در تکمیل این واحد صنعتی، از آخرین سخنان استاندار لرستان و وعده متولیان امر دو ماهی گذشته ولی به نظر می‌رسد مردم لرستان برای بهره‌برداری از این صنعت مهم باید کماکان منتظر تحقق وعده‌های مسئولان بمانند.

مجتمع فولاد ازنا در انتظار حمایت بانک‌ها و مدیران لرستانی

به سراغ محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان رفتیم تا از آخرین وضعیت مجتمع فولاد ازنا باخبر شویم.

وی در مورد محموله ای که از چین راهی لرستان بود گفت که روز گذشته با ما از گمرک تماس گرفته‌شده که بخشی از تجهیزات موردنیاز مجتمع فولاد ازنا برای راه‌اندازی وارد کشور شده است.

وی بابیان اینکه این محموله دو ماه پیش بارگیری شده بود عنوان کرد: هم‌اکنون کوره گرم این مجتمع نیز در حال ساخت است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بابیان اینکه به‌محض ورود این تجهیزات عملیات اجرایی مجتمع فولاد ازنا انجام می‌شود گفت: در این راستا بانک‌ها و همچنین دستگاه‌های اجرایی مرتبط نیز باید برای راه‌اندازی این مجتمع حمایت‌های لازم را داشته باشند.

از زمان افتتاح فولاد ازنا اطلاع دقیقی ندارم

صفی خانی با اشاره به اینکه بخشی از تسهیلات پرداختی به این مجتمع ارزی بوده است گفت: این تسهیلات ارزی از طریق صندوق توسعه ملی و برای خریداری تجهیزاتی که از کشور چین تهیه شده پرداخت‌شده است.

وی بدون اشاره به زمان بهره‌برداری از مجتمع فولاد ازنا بیان داشت: از زمان دقیق افتتاح این مجتمع اطلاعی ندارم چراکه ما از سرمایه‌گذار و هیئت‌مدیره آن خواسته‌ایم که برنامه زمان‌بندی خود را در این رابطه ارائه دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بابیان اینکه مدیریت ارشد لرستان دنبال این بوده که این مجتمع بعد از چند سال تعطیلی دوباره فعال شود گفت: در این رابطه جلساتی نیز برگزارشده و هیئت‌مدیره این مجتمع اعلام کرده‌اند که به‌محض ترخیص تجهیزات زمان افتتاح آن را به ما اعلام می‌کنند.

فولاد ازنا؛ آب، برق و گاز ندارد

صفی خانی بابیان اینکه همچنین هیئت‌مدیره این مجتمع اعلام کرده‌اند زمانی این واحد اقتصادی افتتاح می‌شود که دستگاه‌های اجرایی استان نیز حمایت‌های لازم را در این رابطه از ما داشته باشند گفت: هم‌اکنون مجتمع فولاد ازنا غیر از تجهیزات موردنیاز به لحاظ زیرساخت‌های مختلف مانند برق، گاز و آب نیز دارای مشکلاتی است.

با این اوصاف به نظر می‌رسد هنوز مجتمع فولاد ازنا راه درازی برای شروع به کار و افتتاح در پیش دارد تا وعده‌های مدیریت ارشد لرستان و همچنین سایر مسئولان استان در رابطه با بهره‌برداری از این واحد اقتصادی که می‌تواند نقش تأثیرگذاری در حوزه اشتغال لرستان داشته باشد تحقق نیابد.

تکمیل این مجتمع فولاد نیازمند همکاری بین بخشی دستگاه‌های مختلف برای تامین زیرساخت‌ها، برنامه‌ریزی سرمایه‌گذار برای تامین تجهیزات و تکمیل پروژه و پیگیری جدی متولیان امر است تا بتوان به تحقق وعده‌ها برای تکمیل این واحد صنعتی در سال ۹۵ امیدوار بود، وگرنه در پایان امسال نیز خواهیم دید که «آش همان است و کاسه هم همان...».


منبع مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات