جدول مراحل شناسایی مشمولین طرح توزیع سهام عدالت و نحوه شناسایی سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی منتشر شد.

حسن محمدتبار معاون واگذاری و امور سهام سازمان خصوصی سازی گفت: از ۴۵.۳ میلیون نفر مشمول شناسایی شده، حدود ۴۲ میلیون نفر ثبت نام شده اند و آخرین مرحله نیز که مربوط به شناسایی و ثبت نام کارگران فصلی و ساختمانی است در حال انجام است.

وی افزود: با تکمیل مشمولین نهایی طرح، اصلاح نهایی سبد سهام عدالت، افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه گذاری استانی و در نهایت پذیرش آن شرکتها در بازار سرمایه، امکان داد و ستد اوراق سهام عدالت فراهم می شود.

محمدتبار همچنین در خصوص آخرین مصوبه شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در تاریخ ۸ خردادماه سال جاری گفت: دستورالعمل نحوه ورود شرکتهای سرمایه گذاری استانی به بازار سرمایه توسط دبیرخانه شورا و با همکاری سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس اوراق بهادار با رویکرد حفظ حقوق سهامداران، حفظ ثبات بازار سرمایه، آموزش و ترویج فرهنگ سهامداری و تداوم و رشد پایدار ارزش سبد سهام عدالت در حال تدوین است و با تهیه و تصویب آن شاهد داد و ستد سهام عدالت در بازار سهام خواهیم بود.

گزارش آخرین وضعیت و طرح توزیع سهام عدالت

در راستای ابلاغیه مقام معظم رهبری درخصوص سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت جمهوری اسلامی ایران باستناد مواد ۳۴ الی۳۸ قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و با اهدافی از جمله توزیع متعادل ثروت و درآمد درکشور، کاهش اندازه بخش دولت، انتقال تصدی ها به عموم مردم و گسترش فرهنگ سهامداری، اقدام به اجرای توزیع سهام عدالت بین دهکهای پایین درآمدی جامعه نموده است.

• سهام اختصاص داده شده به طرح توزیع سهام عدالت، از میان برترین شرکتهای واگذار شده اصل ۴۴، که بخش وسیعی از آن در حال حاضر در بورس اوراق بهادار تهران در حال داد و ستد می باشند، انتخاب شده است. سهام این شرکتها از طریق ایجاد شرکتهای سرمایه گذاری استانی به مشمولین هر استان اختصاص داده شده است. پرداخت بهای سهام یاد شده به صورت اقساط ۱۰ ساله و بدون سود بوده و از محل سود شرکتهای واگذار شده دریافت و تسویه می شود.

با درنظر گرفتن تکلیف قانونی مبنی بر واگذاری سهام عدالت به ۶ دهک از دارندگان پایین ترین درآمدهای جامعه و بموجب تبصره ۳ ذیل ماده ۳۴ قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف شد با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه جتماعی، افراد مشمول این ماده را با ساز و کارهای علمی دقیق شناسائی و شرایط واگذاری سهام به مشمولین را فراهم آورد.

• سازمان خصوصی سازی از سال ۱۳۸۵ تاکنون و طی ۱۸ مرحله، اقدام به شناسائی ۶ دهک درآمدی شامل مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، روستائیان وعشایر، رزمندگان فاقد شغل، ایثارگران، جانبازان، آزادگان، زنان کارگرسرپرست خانوار، خدام مساجد و حسینه ها، بیماران خاص، قالیبافان، مددجویان تحت پوشش مراکز مراقبت از زندانیان آزاد شده، زنان سرپرست خانوار بی بضاعت، مددجویان و کارکنان موسسات خیریه، کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری و سایر افراد کم درآمد جامعه نموده است.

سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی

شناسایی و ثبت نام کارگران فصلی و ساختمانی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شهریورماه ۱۳۹۱ با ثبت نام اولیه (اینترنتی) کارگران مذکورآغار و پس از بررسی و پالایش آمار و اطلاعات دریافتی در نهایت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار کارگر فصلی و ساختمانی شناسائی شد. آخرین آمار شناسایی بشرح ذیل می باشد: تعداد فرم های اولیه ارسالی تا تاریخ ۱۳۹۱.۱۱.۱۲ تعداد ۲ میلیون و ۳۲۹ هزار و ۳۰۰ مورد است و تعداد فرم های تکمیلی دریافت شده ۲۵ استان نیز ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۵۷۷ مورد است.

سازمان خصوصی سازی در حال حاضر در حال اسکن، قرائت و پردازش اطلاعات دریافتی و ارسال دعوتنامه دریافت سهام عدالت به ترتیب اولویت استانهایی که فرم های تکمیل شده را تحویل نموده اند، می باشد و تاکنون دعوتنامه ۶ استان ارسال شده است.

از سال ۱۳۸۵ تاکنون درصدی از سهام تعداد ۶۲ شرکت مشمول واگذاری در ۸ صنعت مهم و راهبردی کشور، از جمله پتروشیمی، پالایشگاهی، نیروگاهی، کانه های فلزی، خودرو، بانکها، سیمان، فلزات اساسی به سبد سهام عدالت تخصیص یافته است.

• اهم شرکتهای اختصاص داده شده که اکنون در بورس اوراق بهادار جزو فعالترین سهام های بازار سهام می باشند، عبارتند از: ملی صنایع مس، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، چادرملو، گل گهر، مخابرات ایران، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی مارون، بانک ملت، بانک تجارت، و…

• بدیهی است رشد بازار سهام، باعث افزایش قیمت سهام شرکتهای سرمایه گذاری استانی (که سهام شرکت های فوق الذکر را در سبد خود دارا هستند و مشمولین طرح سهام عدالت سهامداران اصلی آن می باشند) شده است.

تغییر شخصیت حقوقی شرکت های سرمایه گذاری استانی: تاکنون از ۳۰ شرکت سرمایه گذاری استانی ۲۲ شرکت تبدیل به شرکت سهامی عام شده است. ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار: تاکنون ۲۲ شرکتی که تبدیل به سهامی عام شدند مراحل ثبت نزد سازمان را نیز به پایان رسانده اند.

• تکمیل شناسائی مشمولین: از ۴۵.۳ میلیون نفرمشمول شناسائی شده و دعوت نامه ارسال شده، تنها ۴۲ میلیون نفردر شرکت های تعاونی شهرستانی ثبت نام نموده اند که ۴۰.۵ میلیون نفر سهامدار نهائی شناخته شده اند.

• نهائی شدن سبد سهام هر شرکت سرمایه گذاری استانی: با نهایی شدن مشمولین طرح سهام عدالت، تخصیص نهایی سبد واصلاحات لازم در قرادادها و سامانه بورس اوراق بهادار نیز انجام خواهد شد.

شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، با همکاری سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس اوراق بهادار در حال تدوین دستورالعمل نحوه ورود شرکتهای سرمایه گذاری استانی به بازار سرمایه با رویکردهای حفظ حقوق سهامداران، حفظ ثبات بازار سرمایه، آموزش و ترویج فرهنگ سهامداری و تداوم و رشد پایدار ارزش سبد سهام شرکتهای سرمایه گذاری استانی، می باشد. با تهیه و تصویب دستورالعمل و انجام مراحل ذکر شده، شاهد داد و ستد سهام عدالت در بازار سرمایه کشور باشیم.

• افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه گذاری استانی: پس از تخصیص نهایی سبد سهام، شرکتهای سرمایه گذاری استانی می بایست با اخذ مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار و مطابق اصلاحیه قانون تجارت اقدام به افزایش سرمایه نمایند.

• پذیرش در فرابورس: با انجام مراحل فوق، شرایط پذیرش شرکتهای سرمایه گذاری استانی در بازار بورس آماده شده و با درج نماد معاملاتی در تابلوی بازار، آن بخش از سهامی که اقساط آن پرداخت شده، آزاد و قابل معامله می گردد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات