گزینه پیشنهادی وزارت نفت دولت روحانی گفت: من هیچ وقت نگفتم با ساخت پالایشگاه مخالف هستم بلکه معتقدم ساخت پالایشگاه باید توجیه اقتصادی داشته باشد.

  بیژن نامدار زنگنه در حاشیه نشست با فعالان بخش خصوصی صنعت پتروشیمی در پاسخ به این سوال ایسنا که" آیا در صورت رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به شما، برنامه ای برای ادامه دادن سهمیه بندی بنزین دارید یا خیر؟ " تصریح کرد: موضوع سهمیه بندی بنزین به ستاد هدفمندی یارانه ها مرتبط می شود و ما صرفا مجری این قانون هستیم.

وی ادامه داد: من هنوز نمی توانم در این مورد اظهار نظر مشخصی ارائه کنم.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر مخالفت همیشگی با ساخت پالایشگاه و در عین حال برشمردن آن جزو برنامه های خود به عنوان وزیر نفت، اظهار کرد: من هیچ وقت مخالف ساخت پالایشگاه نبوده ام و حتی پالایشگاه خلیج فارس در زمان من ساخته شد. قرار بود ساخت پالایشگاه های فوق سنگین نیز در زمان من اجرایی شود و این بحثی است که اشتباها از قول من مطرح شده و من با پالایشگاه با هر شکل و نوعی که دارای ارزش تولیدی است، مخالفتی ندارم اما می گویم پالایشگاهی باید ساخته شود که توجیه اقتصادی دارد و پالایشگاهی که در زمان من ساخته شد، این توجیه را داشت. هم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و هم پالایشگاه های فوق سنگین توجیه اقتصادی دارد.

برای جلوگیری از واردات تجهیزات نفتی از چین، تعرفه می گذاریم

وزیر پیشنهادی نفت در پاسخ به سوالی دیگر پیرامون واردات تجهیزات نفتی از چین گفت: در شرایط تحریم، ممکن است این اتفاقات رخ دهد ولی اگر ما بخواهیم ساخت بسیاری از این تجهیزات در ایران امکان پذیر است؛ لذا واردات این تجهیزات از چین با گذاشتن تعرفه حل می شود.

وی در ادامه در مورد برنامه های ارائه شده از سوی خود تصریح کرد: برنامه های من به دو دسته کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می شود که اساس برنامه های کوتاه مدت بر اساس شرایط ویژه فعلی است و رسیدن به برنامه های بلندمدت نیز زمانی است که بتوانیم برنامه های فعلی را اجرا کنیم.

زنگنه با بیان اینکه از برنامه های کوتاه مدت من این است که ثبات در مدیریت نفتی ایجاد شود، خاطرنشان کرد: جلب اعتماد و همکاری مجموعه مدیریتی و استفاده از همه ظرفیت های ملی جهت رسیدن به اهداف صنعت نفت در شرایط فعلی از دیگر برنامه های من است.

وزیر پیشنهادی نفت با تاکید بر اینکه میدان های مشترک در درجه اول اهمیت قرار دارد، بر اهمیت میدان گازی پارس جنوبی برای تامین گاز داخلی تاکید کرد.

به گفته زنگنه اکثر سرمایه گذاری هایی که در زمینه گاز شده، به نتیجه نرسیده است و در زمینه پالایش نیز باید نیاز فرآورده های داخلی را تامین کنیم.

وی در پایان گفت: در زمینه پتروشیمی باید زیربناها اصلاح شود، ظرفیت تولید افزایش یابد و به سمت صادرات حرکت کند و باید رقم تولید را به چهار میلیون بشکه ارتقاء دهیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات