پروژه های عمرانی در دوره هدفمندی تنها کمی بیشتر از ۱۰۶ هزار میلیارد تومان دریافت کرده اند. اگر مبلغ یارانه نقدی صرف پروژه های عمرانی می شد مسلما درآمد بسیار بالاتری را برای خانواده ها ایجاد می کرد.

احتمال حذف تدریجی یارانه نقدی خبری است که از لابلای صحبت های رئیس جمهور در تلویزیون می توان دریافت.

  نخستین صحبت های تلویزیونی رییس جمهور با مردم از تغییرات اساسی در پرداخت یارانه های نقدی از ابتدای سال جدید حکایت دارد. حسن روحانی که برای تشریح برنامه دولت تدبیر و امید به شبکه یک سیما آمده بود تاکید کرد: تا پایان سال نحوه پرداخت یارانه ها به شکل فعلی ادامه خواهد یافت. هرچند بار ها اعضای دولت یازدهم بر کسری شدید بودجه برای پرداخت یارانه ها صحبت کرده اند اما روحانی شب گذشته به چگونگی تامین منابع مالی یارانه های نقدی تا پایان سال اشاره ای نکرد.

یقینا یکی از راه های به دست آوردن منابع درآمدی برای پرداخت یارانه های نقدی سال جاری افزایش قیمت سوخت تا ۳۸ درصد بوده است که البته روحانی از احتمال افزایش آن سخنی نگفت. هرچند او در صحبت های خود به عدم افزایش قیمت سوخت تا تیرماه توسط احمدی ن‍ ژاد گلایه کرد و گفت دولت دهم باید طرحی که خود در بودجه تصویب کرده بود اجرا می کرد؛ اما در عین حال گویا دولت یازدهم هم برای افزایش نرخ سوخت برنامه ای ندارد.

راه حل دوم برای تداوم توان دولت برای پرداخت یارانه ها افزایش مالیات هاست که از طریق آن بخشی از کسری بودجه جبران شود، اما روحانی با تاکید بر وضعیت رکودی تولید امکان افزایش آن را نیز منتفی دانست.
با رد دو گزینه احتمالی برای جبران کسری ها، راهکار سوم یعنی حذف دهک های پردرآمد باقی است که رئیس جمهور با بیان اینکه در سال جدید شیوه پرداخت تغییر خواهد کرد؛ این احتمال را قوت داد.

اما این اتفاقی است که از ابتدای سال جدید باید منتظر آن بود و همانطور که روحانی هم تاکید کرد شیوه پرداخت ها تا پایان ۹۲، بر همین روال خواهد بود ولی اینکه منابع مالی یارانه ها تا پایان سال از چه محلی به دست می آید موضوعی است که روحانی به آن اشاره ای نکرد و هنوز در ابهام قرار دارد. لازم به ذکر است که راهکار احمدی ن‍ ژاد در چنین مواقعی استقراض از بانک مرکزی بود که نهایتا تورم لجام گسیخته ای را پدید آورد.

توجه ویژه به واردات به عنوان راه حلی آنی


در روزهای گذشته تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت حکایت از توجه ویژه روحانی و اعضای کابینه اش به واردات به عنوان راهکاری کوتاه مدت دارد. موضوعی که در صحبت های روحانی با مردم هم به آن تاکید شد.
در بین برنامه های اقتصادی رئیس جمهور تسهیل شرایط برای واردکنندگان بسیار پررنگ تر از سایر برنامه ها دیده می شد. آنچه سبب تاکید روحانی بر مقوله واردات شده است هم به ترخیص نشدن کالا ها از گمرک و نهایتا کمبود در بازار طی دو ماه اخیر باز می گردد.
همانطور که روحانی و همراهانش بار ها تاکید کرده اند در قدم نخست به دنبال راه حل های کوتاه مدت برای بهبود شرایط معیشت هستند که به طور قطع واردات به عنوان سهل الوصول ترین راهکار در راس برنامه ها قرار خواهد گرفت.

این تصمیم روحانی که با روان کردن ضوابط گمرکی قرار است اتفاق بیفتد به دنبال تصمیمات روزهای گذشته مبنی بر حذف تعرفه واردتی تخم مرغ، بر تاکید اعضای هیات دولت بر واردات به عنوان راه حلی آنی تاکید دارد.
اما تصمیم رئیس جمهور، این نگرانی را نیز با خود به همراه دارد که دولت وی نیز همچون دولت دهم، واردات را به عنوان دم دست ترین و سریع ترین راه کنترل بازار و حفظ توان خرید مردم در برنامه های طولانی مدت خود نیز جای دهد.

امیدواری برای تولید


اما در بین همه برنامه های اعلام شده، توجه به تولید از نقاط امیدبخش ماجرا بود. مساله ای که در سال های گذشته کشور را به اقتصاد منفی ۵.۲ درصد رسانده است به طور حتم، رکود حاکم بر تولید کشور است. روحانی هم با درک این مساله بر توجه به تولیدات چه در بخش کشاورزی با حمایت هایی از قبیل خریدهای معقول تضمینی و فراهم کردن ابزار و نهاده های مورد نیاز تولید و چه در بخش های صنعتی با جلوگیری از رشد اعتبارات اسنادی تاکید کرد.

در واقع در سال های ۸۹ تا ۹۲، دولت احمدی نژاد با بیرون کشیدن نقدینگی از پروژه های عمرانی و پرداخت نقدی به مردم زمینه رکود بیشتر تولید را فراهم کرد.
از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یعنی از آذر ۸۹ تا آخرین پرداختی یارانه ها در ماه گذشته، دولت ۱۰۶ هزار میلیارد تومان پول هزینه کرده است. به اعتقاد کار شناسان اگر این مبلغ به بخش تولید داده می شد اشتغال دائمی و در نهایت درآمد پایدار برای خانوار ها ایجاد می کرد.

طبق برآورد ها، پروژه های عمرانی در دوره هدفمندی تنها کمی بیشتر از ۱۰۶ هزار میلیارد تومان دریافت کرده اند. اگر مبلغ یارانه نقدی صرف پروژه های عمرانی می شد مسلما درآمد بسیار بالاتری را برای خانواده ها ایجاد می کرد. این مبلغ برای یک نفر در هر خانوار اشتغال ایجاد می کرد. به این ترتیب با حداقل دستمزد ها هم ۵۰۰ هزار تومان در ماه عاید خانواده می شد در حالی که یک خانواده چهار نفره اکنون ۱۸۰ هزار تومان در ماه یارانه می گیرد. این را هم باید در نظر گرفت که پرداخت نقدی به مردم تورم را افزایش داد اما پرداخت این مبلغ به تولید، سبب رونق اقتصاد می شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات