معاون کل سازمان توسعه تجارت با ابراز خوش بینی نسبت به آینده تجارت غیر نفتی کشور گفت: هم اکنون سهم ایران از تجارت جهانی بین ۰.۵ تا ۰.۶ درصد بوده که این رقم باید طی یک برنامه زمان بندی شده به یک درصد برسد.

به گزارش افکارنیوز ، کیومرث فتح الله کرمانشاهی با اشاره به این که هم اکنون حجم تجارت جهانی بالغ بر ۳۶ هزار میلیارد دلار در سال می شود گفت: سهم ایران از این حجم تجارت هنوز کمتر از یک درصد بوده که باید تلاش شود با افزایش صادرات غیر نفتی و افزایش واردات مواد اولیه تولید حجم تجارت خارجی کشور افزایش یابد.

او با بیان این که نباید با مقررات یک شبه جلوی صادرات را گرفت گفت: با اقدامات انجام شده و همچنین بهبود شرایط کشور می توان انتظار داشت که تا پایان امسال قریب به اتفاق تمام محدودیت ها و ممنوعیت های صادراتی لغو شوند.

کرمانشاهی با بیان این که اولویت فعلی اختصاص ارز به واردات مواد اولیه مورد نیاز تولید است گفت: امیدواریم هر چه زودتر کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی در ریاست جمهوری مجددا فعال شود ما همچنین حدود ۳۰ برنامه برای توسعه صادرات غیر نفتی داریم اما به دلیل کمبود بودجه اجرای این برنامه ها به مشکل خورده است.

معاون کل سازمان توسعه تجارت با بیان این که بیش از ۳۰ دستگاه دولتی در زمینه کمک به توسعه صادرات غیر نفتی مسوول هستند گفت: با توجه به قرار گرفتن افراد کارآمد در راس دیپلماسی خارجی کشور می توان انتظار داشت در آینده نزدیک روابط ایران با کشورهای دیگر بهبود یافته و تحریم ها به تدریج برطرف شوند همزمان با این وضعیت باید حجم تجارت خارجی کشور نیز افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که لغو ممنوعیت صادرات برخی محصولات پتروشیمی به کجا رسید گفت: امیدواریم یک بار برای همیشه نیاز سالانه کشور به محصولات پتروشیمی مشخص شود تا شرکت های پتروشیمی بتوانند برای صادرات مابقی محصولات خود برنامه ریزی کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات