هر چند از CNG به عنوان رقیب بنزین در سبد سوخت خودروها یاد می شود اما توسعه لاک پشتی این صنعت پاک و عدم مشارکت بخش خصوصی به دلیل پائین بودن تعرفه های فروش گاز منجر به تعطیلی و کسری شدید جایگاه گاز در کلانشهرهای کشور شده است.

به گزارش افکارنیوز ، در حال حاضر به طور متوسط روزانه بیش از ۷۵ میلیون لیتر بنزین معمولی و سوپر و بین ۱۹ تا ۲۰ میلیون مترمکعب CNG در کشور مصرف می شود به طوری که اگر صنعت CNG از ابتدای برنامه چهارم توسعه تاکنون توسعه نمی یافت هم اکنون متوسط مصرف روزانه بنزین ایران به مرز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز می رسید.

بیژن زنگنه وزیر نفت هم در تشریح سیاست های وزارت نفت در دولت تدبیر و امید در بخش ساخت و توسعه جایگاه های CNG، گفته است: باید متوسط عرضه روزانه این انرژی پاک از حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیون متر مکعب فعلی به بیش از ۳۰ میلیون لیتر افزایش یابد.

از این رو یکی از برنامه های کلان دولت به منظور مدیریت مصرف بنزین در کشور، توسعه صنعت CNG بوده اما از ابتدای سال گذشته تاکنون روند ساخت و توسعه جایگاه های CNG با روندی تاخیری همراه بوده است.

بر اساس اهداف کلان توسعه صنعت CNG باید تا اسفند سال گذشته و با وجود چند مرحله تاخیر، تعداد کل مجاری عرضه گاز طبیعی فشرده کشور به دو هزار و ۵۵۰ باب افزایش می یافت که با گذشت حدود ۶ ماه از آغاز سال جدید هنوز تعداد کل جایگاه های CNG حتی به مرز دوهزار و ۲۰۰ باب هم نرسیده است.

مدیریت طرح توسعه سی. ان. جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در آخرین گزارش رسمی خود درباره آخرین وضعیت ساخت و توسعه جایگاه های CNG، اعلام کرد: تا ۳۰ شهریور ماه سالجاری تعداد کل جایگاه های CNG به دو هزار و ۷۴ باب رسیده است.

از این رو تاکنون حدود ۱۱ هزار و ۹۰۰ نازل عرضه CNG در کل کشور طراحی و راه اندازی شده و ظرفیت عرضه CNG در جایگاه ها به بیش از دو میلیون و ۲۷۰ هزار متر مکعب در ساعت رسیده است.

با این وجود در شرایط فعلی کشور با کسری شدید جایگاه های CNG روبرو بوده به طوری که به دلیل عدم انجام یک آمایش سرزمینی کارشناسی شده مردم در شهرهای کوچک و مسیرهای بین راهی با انبوه جایگاه گاز و در کلانشهرهای کشور با کسری شدید جایگاه CNG روبرو هستیم.

این در حالی است که در حال حاضر ایران از نظر تعداد خودروهای دوگانه سوز جایگاه دوم جهان را در اختیار دارد که با ساخت جایگاه های جدید و افزایش سهم CNG در سبد سوخت به زودی ایران به بزرگترین دارنده شبکه CNG جهان تبدیل می شود.

به عبارت دیگر، پس از اوج گیری ساخت جایگاه های CNG در دولت نهم در دو سال گذشته تاکنون ساخت و راه اندازی این نسل جدید عرضه انرژی پاک روندی نزولی را تجربه کرده است به طوری که هم اکنون پس از پاکستان، چین و آرژانتین، مقام چهارم جهان را در اختیار دارد.

دلایل توقف توسعه CNG

اردشیر دادرس در گفتگو با مهر درباره دلایل توقف توسعه صنعت CNG در کشور، گفت: هم اکنون مهمترین پاشنه آشیل توسعه این صنعت پاک، نبود یک چشم انداز و برنامه جامع به منظور توسعه صنعت CNG و تکمیل زنجیره های ارزش آن است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی. ان. جی کشور با اعلام اینکه عدم تدوین برنامه چشم انداز موجب شده که در کلانشهرهای کشور با کسری شدید جایگاه CNG روبرو شویم، تصریح کرد: هم اکنون در شهر تهران با کسری ۱۶۰ باب جایگاه CNG و در سایر کلانشهرهای کشور همچون اصفهان، مشهد و تبریز با کسری ۱۰۰ جایگاه CNG دست و پنجه نرم می کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در طول سه سال گذشته تاکنون مصرف و تقضای CNG رشدی ۱۸۰ درصدی و ساخت جایگاه با رشد منفی ۱۲۰ درصدی روبرو بوده است، اظهار داشت: از این رو هم اکنون توسعه صنعت CNG رشد منفی حدود ۳۰۰ درصدی را تجربه می کند.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بخش خصوصی انگیزه ای به منظور سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت و توسعه جایگاه های CNG ندارد، اظهار داشت: عدم ابلاغ کارمزد، نبود طرح درجه بندی جایگاه ها و مشکلات شدید مالی منجر به تعطیلی و ورشکستگی بخش عمده ای از جایگاه های CNG کشور شده است.

۱۵۰ جایگاه CNG تعطیل شد

دادرس از تعطیل شدن بیش از ۱۵۰ جایگاه CNG در استان های سراسر کشور خبر داد و افزود: هم اکنون صنعت CNG ایران وارد مرحله اورژانسی شده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی. ان. جی کشور با یادآوری اینکه در حال حاضر بیش از ۳.۵ میلیون دستگاه خودرو دوگانه سوز در کشور تردد می کند، تاکید کرد: با توجه به ساخت حدود ۲۰۷۰ جایگاه CNG با کسری حدود ۱۵۰۰ جایگاه در کل کشور و به ویژه کلانشهرها روبرو هستیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه امسال مهلت تست و بازرسی بیش از سه میلیون دستگاه خودرو گازسوز فراهم می شود، تبیین کرد: با این وجود هنوز مشخص نیست متولی اجرایی تست و بازرسی این خودروهای گازسوز چه دستگاه و یا نهادی است.

وی همچنین از تاخیر در مراحل استانداردسازی، ارتقای کیفیت و ایمنی جایگاه های گاز خبر داد و خاطرنشان کرد: به دلیل مشکلات مالی و عدم تعیین کارمزد جدید، جایگاه داران منابع مالی کافی برای توسعه کمی و کیفی جایگاه های موجود CNG در اختیار ندارند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات