انتخابات آلمان و پیش بینی ها از امکان کاهش خدمات دولتی آمریکا و افزایش سقف بدهی ها از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روند قیمت طلا در هفته آینده خواهد بود.

به گزارش افکارنیوز ، انتخابات آلمان و گمانه زنی ها در مورد کاهش خدمات دولتی آمریکا و افزایش سقف بدهی ها، تعیین کننده وضعیت طلا در هفته آینده خواهد بود.

در روز جمعه، طلا برای تحویل در ماه دسامبر در بازارهای آتی با کاهش اندکی به سطح ۱۳۳۲.۵۰ دلار در هر اونس رسید اما در طی هفته گذشته در کل با ۱.۸ درصد افزایش قیمت روبرو شده بود. نقره برای تحویل در ماه دسامبر نیز با کاهش به سطح ۲۱.۹۲۷ دلار در هر اونس رسید اما در طول هفته با ۰.۹ درصد افزایش روبرو شد.

در آمارگیری هفتگی کیتکو نیز از میان ۱۹ نفر شرکت کننده، ۹ نفر به افزایش قیمت طلا، ۸ نفر کاهش قیمت ها و دو نفر نیز ثبات یا نوسانات اندک قیمت طلا را پیش بینی کرده اند. در آمارگیری بلومبرگ نیز از میان ۲۶ فعال بازار، ۱۶ نفز اعتقاد به افزایش قیمت طلا داشتند در حالیکه ۵ نفر کاهش قیمت طلا و ۵ نفر نیز ثبات یا نوسانات اندک قیمت را پیش بینی کرده اند.

در هفته گذشته به دلیل انتشار خبر عدم تغییر در برنامه خرید اوراق قرضه بانک فدرال رزرو، قیمت های طلا ناگهان با جهش روبرو شدند. در حال حاضر، فدرال رزرو در هر ماه حدود ۸۵ میلیارد دلار اوراق خزانه داری و پشتوانه وام رهنی را خریداری می کند. پس از این خبر، بازارهای بورس و کالا ها به همراه طلا با افزایش قیمت روبرو شدند در حالی که شاخص دلار آمریکا سقوط کرد.

علی رغم افزایش ناگهانی قیمت های طلا، در روز جمعه این فلز زرد بخشی زیادی از این افزایش را از دست داد. تحلیل گران و فعالان با سابقه بازارها نسبت به حساسیت بیش از حد در مورد جهش قیمت طلا در هفته گذشته هشدار داده اند. اغلب آن ها اشاره می کنند که با افزایش قیمت طلا در روز پنج شنبه، کل معاملات در بازارهای آتی کاهش یافت که نشان می داد فعالان بازار اقدام به خرید دوباره پوزیشن های فروخته شده کردند، به جای اینکه معاملات جدیدی را آغاز کنند.

قبل از نشست فدرال رزرو، کل معاملات در بازارهای آتی از ۳۸۳۸۹۱ قرارداد به ۳۸۰۹۷۸ قرارداد سقوط کرد. معامله گران اعتقاد دارند که روز دوشنبه اهمیت این تغییرات در معاملات جمعه مشخص خواهد شد. اگر سطح کل معاملات باز هم کاهش یابد به این معنی است که معامله گران پوزیشن های خود براساس افزایش قیمت را بسته اند و اقدام به نقدی سازی پوزیشن ها کرده اند. از سوی دیگر افزایش سطح معاملات نشان می دهد که معامله گران با پیش بینی کاهشی اقدام به بازکردن پوزیشن های فروش کردند.

با اتمام نشست کمیته تصمیم گیری توجه فعالان بازار به سمت تعدادی دیگر از عوامل معطوف شده است. یکی از این عوامل بسیار مهم، انتخابات روز یکشنبه در کشور آلمان است که انتظار می رود که آنگلا مرکل برای سومین بار به صدر اعظمی این کشور انتخاب شود. برخی گزارش ها حاکی از بالا بودن رای حزب مرکل، حزب دموکرات مسیحی آلمان، است.

معامله گران طلا اعتقاد دارند که درصورت برنده شدن مرکل، تاثیرات اندکی را در بازار طلا مشاهده خواهیم کرد. فعالان بازار ارز نیز معتقد هستند که انتخابات اثر کوچکی بر روی سیاست های آلمان در منطقه یورو خواهد داشت.

تحلیل گران بانک Brown Brothers Hariman، اعتقاد دارند که" انتخابات آلمان عامل بسیار مهمی در بازار طلا است زیرا بعد از آن، دوباره مسایل اتحادیه اروپا در صدر عوامل موثر بر بازارها قرار خواهند گرفت. این مشکلات شامل قانونگذاری دادگاه عالی آلمان، وضعیت وخیم دولت ایتالیا، شکاف مالی یونان، برنامه خروج پرتغال و ایرلند از دریافت کمک های اقتصادی در سال آینده، و نیاز واقعی اسلونی برای کمک در سامان دادن به وضعیت بحرانی بانک ها هستند. "

عامل مهم دیگر در بازار طلا، مناقشات واشنگتن در مورد کاهش خدمات دولتی آمریکا و تلاش برای افزایش سقف بدهی است.

در حال حاضر جمهوری خواهان با رییس جمهور اوباما همراهی کردند و در روز جمعه اعطای تسهیلات به برنامه مراقبت های بهداشتی اوباما را تصویب کردند. این طرح دولتی بدون تایید مجلس سنا و اوبا اجرایی نخواهد شد و در صورت عدم همکاری این دو نهاد، خدمات دولتی در ابتدای اکتبر سال جاری میلادی کاهش خواهد یافت.

علاوه بر آن، تلاش برای افزایش سقف بدهی نیز عامل دیگری در کاهش خدمات دولتی آمریکا خواهد بود. اکثر تحلیل گران بازارها اعتقاد دارند که نتیجه این تلاش ها و مناقشات همانند سال ۲۰۱۱ نخواهد بود. در آن زمان قیمت های اسمی طلا بیشترین افزایش تاریخی را تجربه کردند و درجه اعتبار اوراق بدهی آمریکا توسط موسسه Standard & Poors کاهش یافت.

برخی تحلیل گران اعتقاد دارند که مشاجرات سیاسی یکی از دلایل تردید فدرال رزرو در مورد کاهش مبلغ سیاست های محرک این بانک است.

ادموند موی، استراتژیست ارشد یک صندوق با پشتوانه طلا، اعتقاد دارد که" توجه فدرال رزرو به همکاری رییس جمهور و کنگره و نتایج مالی آن مانند افزایش سقف بدهی، توافق بر سر بودجه یا تصویب تداوم وضعیت فعلی است، در نتیجه کمیته تصمیم گیری این بانک استراتژی انتظار را انتخاب کرده است تا این مسایل یک جانبه و یا دو جانبه حل شوند و آثار آن را بر روی اقتصاد مشاهده کنند. " وی هم چنین بیان می کند که" در طی این دوران عدم اطمینان، قیمت های طلا و نقره بی ثبات خواهند بود. آنچه مسلم است، در نهایت بر سر افزایش سقف بدهی ها، توافقی صورت خواهد گرفت. از آنجاییکه قیمت های طلا همبستگی بالایی با سقف بدهی ها از زمان آغاز سیاست های تسهیل کمی داشته است، در نتیجه انتظار می رود که قیمت های طلا، فضا برای افزایش داشته باشند اگرچه این افزایش براساس یک روند خطی مستقیم نخواهد بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات