افکارنیوز گزارش می دهد؛

در دو سال گذشته چند خودروی محبوب کُره ای که در ایران تولید یا مونتاژ می شدند به مرور از خط تولید خارج و جای خود را خودروهای چینی داده اند

گروه اقتصادی - علی رستگار - در دو سال گذشته هم زمان با نوسانات بازار ارز و گسترش تحریم های یکجانبه غرب علیه ایران، خط تولید چند خودروی محبوب در ایران تعطیل شد که قطعا این روز ها جای خالی آن ها در خیابان ها احساس می شود. تولید این خودروهای پر طرفدار هر کدام بنا بر دلایلی متوقف شد که همه آن ها محصولات کره ای هستند. هیوندای آوانته و ورنا (در دو مدل اتوماتیک و معمولی) و ریو مهم ترین خودروهایی بودند که نتوانستند به ادامه حیات خود در بازار ایران ادامه دهند.

به گزارش افکارنیوز ؛ بررسی مشخصات فنی و قیمتی این خودرو ها نشان می دهد کمبودشان از حالا به بعد به چشم خواهد آمد چرا که فعلا خودروی جایگزینی با مشخصات و کیفیت مشابه آن ها معرفی نشده است. نکته جالب توجه این است که عمر این خودرو ها در بازار ایران خیلی کوتاه مدت بود و با اینکه بعضی از آن ها خوش درخشیدند ولی دولت مستعجل بودند. اتفاقی کم سابقه در بازار عجیب خودروی ایران که گاهی عمر تولید بعضی خودرو ها در آن به بالای ۳۰ یا۴۰ سال هم می رسد.

هیوندای آوانته و ورنا:

این دو خودرو در گروه خودرو سازی راین (زیر مجموعه کرمان موتور) مونتاژ می شدند. ورنا زود تر از برادر بزرگترش آوانته با بازار ایران خداحافظی کرد و دیگری تا اوایل سال گذشته به مرور زمان از خط تولید خارج شد. دلیل این اتفاق را تغییر سیاست شریک کره ای و قطع صادرات قطعه آن ها اعلام کردند. بعضی هم گفتند قرار داد تولید این دو خودرو تمام شده و طرف کره ای تمایلی به تمدید آن نداشته است. بعضی هم مسائل مربوط به تحریم ها را در این موضوع دخیل می دانند.

آوانته چگونه خودرویی بود؟ این خودرو به دلیل کیفیت بالا تا همین چند سال پیش در سطح جهانی هم با نام های دیگری مطرح بود. در ایران هم چون در رده قیمتی زیر ۳۰ میلیون تومان جای می گرفت و ظاهر مناسبی داشت مشتریان خاص خود را پیدا کرد. آوانته را باید خودروی محبوب خانواده ها دانست؛ چیزی شبیه ماکسیما با کیفیت و قیمت پائین تر. ورنا هم خودرویی بود با همین خصوصیات شناخته شده خودروهای کره ای؛ کم مصرف و کم خرج با قیمتی معقول.

اما طراحی نه چندان دلچسب ورنا به پاشنه آشیل آن تبدیل شد تا آن چنان که باید به تولید انبوه نرسد. شاید اگر طراحی بدنه و کنسول داخلی آن کمی شیک تر بود می توانست تجربه موفق تولید دوو سیلو را برای کرمان موتور تکرار کند. مدل دنده معمولی ورنا حدود ۲۲ میلیون تومان قیمت داشت و همین حالا هم مدل های قدیمی آن مشتریان خاص خود را هم چنان دارد.

ریو؛جوانی که ناکام مان د!
ریو می توانست برگ برنده سایپا در رقابت با ۲۰۶ ایران خودرو باشد به شرطی که مدیران سایپا می توانستند امکاناتی مثل کیسه هوا و ترمز ABS را به آن اضافه کنند. این اواخر می گفتند طرف کره ای یعنی کیا موتورز اجازه دخل و تصرف در امکانات این خودرو را نمی دهد و فشار پلیس راهور ایران در اجباری کردن نصب کیسه هوا دلیل اصلی خارج شدن ریو از خط تولید سایپا بود.

ریو از ابتدای ورودش به ایران در رده قیمتی زیر ۱۵ میلیون قرار گرفت و توانست برای کسانی که به دنبال خودرویی بهتر از پراید می گردند و با طراحی کهنه پژو ۴۰۵ مشکل دارند بهترین انتخاب باشد. ضمنا در عین حال که ظاهری اسپرت و جوان پسند داشت نسبت به ۲۰۶ جادار تر و برای خانواده ها مناسب بود. بعد از طرح سهمیه بندی بنزین و نیاز مبرم بازار به خودروهای کم مصرف هواخواهان ریو از قبل بیشتر هم شد. با توجه به اینکه ریو در سده جدید میلادی طراحی شده بود، باید آن را خودروی جوانی بنامیم که ناکام ماند.

جایگزین هایی که از چین آمدند:

مشهور ترین خودروهای چینی موجود در کشور قطعا خانواده" ام وی ام" هستند. خودروهایی که توسط شرکت مدیران خودرو به بازار تزریق می شوند. این خودرو ها زیر مجموعه شرکت چری هستند که از کمپانی های متوسط چین محسوب می شود. از این شرکت ابتدا یک خودروی جمع و جور به نام" ام وی ام ۱۱۰" که شباهت شدیدی به ماتیز داشت به ایران رسید، بعد" ام وی ام ۵۳۳ و x۳۳ و ۳۱۵" هم از راه رسیدند. این خودرو ها علی رغم اینکه قیمت پائینی داشتند در ابتدا نتوانستند بازار مناسبی در کشور پیدا کنند؛ اما با بعد ها با تبلیغات مناسب و نمایندگی های فعال اسم و رسمی به هم زدند.

بعد از موج افزایش قیمت ها خریداران مجبور شدند ناز همین خودرو ها را هم بخرند. " ام وی ام ۳۱۵" به عنوان یک خودروی هاچ بک شهری ابتدا ۱۸ میلیون تومان قیمت گذاری شد، اما بعد از یک دوره ثبت نام، هرگز توسط نمایندگی ها این مدل ثبت نام نشد تا قیمت آن در بازار به حدود ۴۰ میلیون تومان هم برسد. قیمت این خودرو فعلا ۳۸ میلیون تومان تعیین شده یعنی بیش از ۱۱۰ درصد افزایش قیمت! این واقعا رکورد بی نظیری محسوب می شود. x۳۳ که ابتدا ۲۹ میلیون تومان قیمت داشت حالا ۶۳ میلیون تومان در نمایندگی ها ثبت نام می شود. قیمت فعلی به قدری غیر معقول است که در بازار آزاد با ۵۹ میلیون تومان می توانید صاحب یکی از خودرو ها شوید.

از سایر برندهای چینی چه خبر؟
خودروهای خانواده لیفان توسط شرکت کرمان موتور معرفی شدند. ابتدا لیفان ۵۲۰ با قیمت ۱۵ میلیون تومان و مدل ۶۲۰ با قیمت ۲۰ میلیون تومان ثبت نام شد. این مدل ها در صورت تبلیغات و عرضه مناسب می توانستند به تهدیدی برای تولیدات داخلی تبدیل شوند اما هرگز این اتفاق رخ نداد. کم کم مدل ۵۲۰ از خط تولید خارج شد و ۶۲۰ هم فقط با موتور ۱۸۰۰ عرضه شد که آن هم در حال حاضر در نمایندگی ۴۹ میلیون تومان قیمت دارد. کرمان موتور وولیکس و لوبو و توجوی را هم معرفی کرد که هیچ کدام نتوانستند به موفقیت چشمگیری در بازار داخلی دست پیدا کنند. جیلی هم توسط شرکت جیلیران تابستان سال پیش معرفی شد و گفتند قرار است با قیمت ۳۸ میلیون تومان عرضه شود اما حالا به ۵۰ میلیون تومان رسیده و شانه به شانه وولیکس و لیفان ۶۲۰ حرکت می کند. لیفان ایکس ۶۰ که رقیب" ام وی ام x۳۳" محسوب می شود هم ۷۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

خلاصه اینکه خودروهای چینی در بازار آشفته خودرو یکباره به قیمت های نجومی دست یافتند، این در حالی است که تعدادی از آن ها از نظر فنی کیفیت مناسبی ندارند و تعداد دیگری هم هنوز امتحان خود را پس نداده اند. ضمنا نظارت و فشاری که بر روی خودروسازان داخلی هست روی شرکت های عرضه کننده این خودرو ها نیست و این شرکت ها بی سر و صدا قیمت خود را در حاشیه بازار به دلخواه خود تعیین می کنند. در هر صورت به نظر می رسد با وضعیت فعلی باید مشتریان داخلی به همین خودروهای چینی اکتفا کنند؛ ضمن اینکه خودروسازان بزرگی مثل ایران خودرو و سایپا هم قرار است به تولید محصولات چینی جدید روی بیاورند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات