تا دو ماه آینده وزیر نفت سیاست های خود را برای توسعه فازهای معروف به ۳۵ماهه پارس جنوبی اعلام می کند.

به گزارش افکارنیوز ، بیژن نامدار زنگنه در جریان بازید از بزرگترین فاز گازی پارس جنوبی اعلام کرد تکمیل توسعه پنج فاز قدیمی این میدان در اولویت قرار دارد و توسعه فازهای جدید که معروف به فازهای ۳۵ ماهه است در اولویت بعدی بهره برداری قرار دارد.

وزیر نفت همچنین برای اعلام سیاستهای خود برای توسعه فارهای ۳۵ ماه که شامل فازهای ۱۳،۱۴،۱۹،۲۰،۲۱،۲۲،۲۳ و۲۴ می شود بازه زمانی دو ماهه مشخص کرد.

 قرارداد فازهای فازهای ۳۵ ماهه خرداد ۸۹ بین شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما و پیمانکاران داخلی بسته شد. طبق قرارداد باید خرداد ماه امسال تولید زودهنگام از این هشت فاز آغاز می شد اما این مهم در تارخ اعلام شده محقق نشد.

** علت تاخیر در توسعه فازهای ۳۵ ماهه

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در مورد علت محقق نشدن تولید گاز از این هشت فاز در مدت زمان ۳۵ ماه، با اشاره به این که پیش از این تمام فازهای پارس جنوبی توسط شرکت های اروپایی وغربی توسعه یافته بود گفت: برای توسعه فازهای جدید به توانایی هایی شرکت های داخلی اعتماد شد که البته برای آن که آن ها بتوانند به تجربه و پختگی در اجرای پروژه ها دست یابند توسعه فازهای ۳۵ ماهه با تاخیر مواجه شد.

محمدرضا زهیری البته خاطر نشان کرد که اکنون شرکت های داخلی به این بلوغ رسیده اند و می توانند به راحتی پروژه ها را با سرعت بیشتری در سال حماسه اقتصادی پیش ببرند.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس همچنین یکی از دلایل تاخیر در توسعه کامل فازهای ۳۵ ماهه را تحریم ها عنوان کرد و افزود: با وجود این محدودیت های ایجاد شده موجب شد به خودباوری برسیم و به ساخت داخلی برگردیم و از تجهیزات و فن آوری داخلی برای توسعه فازهای جدید استفاده کنیم.

در صورت تولیدی شدن فازهای ۳۵ ماهه حجم تولید گاز کشور ٢٥٠ میلیون متر مکعب در روز افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، روند پیشرفت فازهای ۳۵ ماه از ۱۴ تیرماه ۱۳۹۰ تا نیمه شهریور ماه ۱۳۹۲ به شرح جدول زیر است:


** افزایش تولید ۲۵ میلیون متر مکعب گاز تا پایان ۹۲

 طبق دستور وزیر نفت تکمیل توسعه پنج فاز ۱۲،۱۵ و۱۶،۱۷ و ۱۸ در اولویت کاری وزارت نفت قرار گرفته است و طبق برنامه تا پایان امسال یک ترین از فازهای ۱۲ و ۱۷ با ظرفیت تولید روزانه ۱۲.۵ میلیون متر مکعب به بهره برداری خواهد رسید و تولید گاز ایران را از این میدان مشترک با قطر در مجموع ۲۵ میلیون متر مکعب افزایش خواهد داد.

همچنین طبق همین برنامه بخشی از پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی وارد مدار خواهد شد و گاز دریافتی از فازهای ۶،۷ و ۸ را شیرین سازی و به خط سراسری تزریق می کند.

در حال حاضر تولید از ۱۰ فاز اول پارس جنوبی عملی شده است که حداکثر ظرفیت تولید روزانه از این تعداد فاز ۲۹۰ میلیون متر مکعب است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات