دستورالعمل کاهش تعداد کالاهای صادرات ممنوع از ۲۲ قلم به ۱۷ قلم کالا به گمرکهای داخلی ابلاغ شد.

به گزارش افکارنیوز ، محمد لاهوتی، نایب رییس کنفدراسیون صادرات از ابلاغ دستورالعمل کاهش تعداد کالاهای صادرات ممنوع به گمرکهای داخلی خبر داد و گفت: دیروز یکشنبه پس از جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، جلسات کمیسیون صادرات و واردات همزمان انجام شد و در آن کرباسیان، رئیس گمرک از ابلاغ این دستورالعمل از امروز دوشنبه خبر داد.

به گفته وی همچنین در این جلسه نادری، معاون گمرک از منتفی شدن اخذ تعهدنامه ارزی از صادرکنندگان خبر داد.

لاهوتی ادامه داد: براساس اظهارات کرباسیان کالاهای صادرات ممنوع از ۲۲ قلم به ۱۷ قلم کاهش یافته و این موضوع امروز دوشنبه به گمرک های داخلی ابلاغ شد.

وی با بیان این که همچنین لیست جدیدی برای کالاهایی که باید عوارض پرداخت کنند اعلام شده است تصریح کرد: ولی در این لیست تغییرات زیادی ایجاد نشده و عمده تغییرات مربوط به لیست کالاهای صادرات ممنوع بود.

نایب رییس کنفدراسیون صادرات در مورد از سرگیری صادرات محصولات پتروشیمی گفت: همچنین در این جلسه اعلام شد پس از مشخص شدن میزان مصرف داخلی مازاد مصرف صادر شود.

به گزارش ایسنا، پیش از این معاون کل سازمان توسعه تجارت از لغو محدودیت ها و ممنوعیت های صادراتی خبر داده و اعلام کرده بود که قرار است در برنامه ۱۰۰ روزه اقتصادی دولت حل مشکلات حوزه صادرات از رفع تعهدات ارزی گرفته تا حذف ممنوعیت های صادراتی را در دستور کار خود قرار دهد.

به گفته کرمانشاهی، براساس آخرین تصمیمات گرفته شده قرار بود تعداد ممنوعیت های صادراتی به ۱۷ ردیف کالا کاهش یابد.

به گزارش ایسنا، براساس تازه ترین اطلاعات منتشر شده فهرست کالاهای ممنوعه صادراتی در ۱۳۹۲ به ۱۷ ردیف کالا شامل گندم، آرد گندم، شکر خام، گوشت قرمز، جو، ذرت دامی، کنجاله سویا، دانه های روغنی، کره، روغن های خام و خوراکی، دام زنده سبک و سنگین، وت بلوی بزی، پوست خام، جوش شیرین، هیزم و زغال چوب، کربنات سدیم و وینیل استات مونور کاهش یافته است.

پیش از این محصولاتی مانند شکر سفید، قند، شیر و لبنیات و شیرینی و شکلات نیز در فهرست کالاهای ممنوعه صادراتی قرار داشتند که براساس تصمیمات گرفته شده ممنوعیت صادراتی این کالاها لغو شده است.

همچنین صادرات پنج ردیف کالا شامل مرغ خوراکی، گوشت مرغ، شیرخشک اطفال، داروهای محتوی مواد مخدر و داورهای دامی مشمول اخذ مجوز موردی از وزارتخانه های صنعت و بهداشت برای صادرات هستند.

۱۷ ردیف کالای دیگر شامل سنگ آهن به هم فشرده شده، انواع نان، گندم سیاه، یونجه و علوفه فشرده شده، برنج، حبوبات، سبوس، وت بلوی گاوی، سالامبور گوسفندی، کنسانتره آهن، سولفات سدیم، پنبه، سولفور مولیبدن، آخال کاغذ، چوب، قراضه فلزات و ضایعات پلمیری مشمول عوارض صادراتی هستند.

در زمینه صادرات محصولات فلزی، پلیمری، شیمیایی، باتری، کاغذ فلوتینگ، کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه و لاستیک نیز مجوزهایی به شرکت های مختلف برای صادرات داده شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات