۶ سال قبل با موافقت روسای وقت جمهور ایران و ونزوئلا، قراردادی بین شرکت ملی نفت ونزوئلا و صدرا به منظور ساخت چهار فروند کشتی نفتکس به ارزش تقریبی ۲۰۰ میلیون دلار امضا شد.

به گزارش افکارنیوز ، برای نخستین بار، یک شرکت فراساحلی ایران موفق شد بدون کوچکترین تاخیری و مطابق با برنامه زمان بندی اولین کشتی نفتکش افراماکس ۱۱۳ هزار تنی را زمستان سال گذشته در مراسمی رسمی تحویل شرکت ملی نفت ونزوئلا دهد.

در این بین با توافق بین دو طرف، مقرر شده بود برای ساخت و تحویل این کشتی های نفتکش ۴۲ میلیون یورو به عنوان پیش پرداخت شود، ضمن آنکه هزینه قرارداد هر یک از نفتکش ها حدود ۵۷ میلیون یورو است. با این وجود، پس از تحویل اولین کشتی نفتکش توسط ایران به ونزوئلا، این کشور نفت خیز عضو سازمان اوپک از پرداخت مطالبات نفتی خود به ایران به دلایل نامشخصی خودداری کرده است.

تاخیر ونزوئلا در پرداخت منابع مالی حاصل از کشتی های نفتکش، حتی مورد مذاکرات مستقیم محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران و نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در حاشیه اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز در مسکو هم قرار گرفته بود.

با این حال، مسئولان صدرا از طلب حدود ۲۱ میلیون دلاری از شرکت ملی نفت ونزوئلا خبر داده و تاکید می کنند: این مبلغ بخشی از تعهدات مالی ونزوئلا بابت ساخت سه کشتی نفتکش باقیمانده است.


سلمان ضربی مدیر کارخانه کشتی سازی جزیره صنعتی صدرا در گفتگو با مهر با اشاره به امتناع ونزوئلا از تحویل کشتی های نفتکش ساخته شده توسط ایران، گفت: ونزوئلائی ها به دلایل نامشخصی کشتی نفتکش را تحویل نمی گیرند و در این بین پیگیری های حقوقی در جریان است.


این مقام مسئول با بیان اینکه بابت کشتی نفتکش افراماکس ۲۱ میلیون یورو از ونزوئلا طلبکار هستیم، تصریح کرد: در صورت رفع مشکلات موجود و تحویل کشتی به ونزوئلا بخش عمده مشکلات صدرا رفع می شود.


تا پیش از این بزرگترین کشتی های نفتکش ساخت ایران از ۲۴ هزار تن ظرفیت برخوردار بوده و به اعتقاد کارشناسان فراساحل با ساخت یک کشتی نفتکش ۱۱۳ هزار تنی انقلابی در صنعت کشتی سازی ایران به وقوع پیوسته است.


این کشتی های نفتکش دارای ۲۵۰ متر طول، ۴۴ متر عرض، ۲۱ متر ارتفاع و ۱۴.۸ متر آب خور بوده و برای ساخت این نفتکش ها ۱۷۷ بلوک مختلف، هر یک به وزن تقریبی ۲۰۰ تن ساخته می شود که پس از ساخت این بلوک ها در حوضچه خشک به هم متصل می شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات