یک مقام مسئول در شرکت گاز از ثبت متدولوژی برای اجرای پروژه تحت مکانیسم توسعه پاک (CDM) پالایشگاه گاز قشم و سرخون در سازمان ملل خبر داد و اعلام کرد: با اجرای این طرح علاوه بر خاموش شدن مشعل های گازی قشم، سوختن بیش از ۱۴ میلیون مترمکعب گاز هم متوقف می شود.

به گزارش افکارنیوز ، برای نخستین بار طرح مکانیسم توسعه پاک (CDM) به منظور جمع آوری گازهای همراه و خاموش کردن مشعل های گاز در صنعت گاز ایران در سازمان ملل متحد به ثبت جهانی رسید.

در حال حاضر به طور متوسط سالانه حدود ۱۴.۳ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه سرخون و قشم و بدون کوچکترین استفاده می سوزد و منجر به افزایش تولید گازهای گلخانه ای می شود.

احمد زمانی قراقوش درباره جزئیات ثبت این طرح گازی در سازمان ملل، گفت: این متدولوژی اولین و تنها متدولوژی CDM در خاورمیانه بوده و به منظور جمع آوری گازهای ارسالی به مشعل تعریف شده است.

مدیرعامل پالایشگاه گاز سرخون و قشم با اعلام اینکه این متدولوژی که در قالب پروژه پژوهشی توسط پژوهشگاه صنعت نفت و یک شرکت خصوصی توسعه داده شده است، تصریح کرد: ۱۰ شهریور ماه سالجاری به تایید گروه متدولوژی های سازمان ملل رسیده و از آن برای ثبت پروژه جمع آوری گازهای ارسالی به مشعل پالایشگاه گاز سرخون، تحت مکانیسم توسعه پاک پروتکل کیوتو استفاده خواهد شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح از سوختن ۱۴.۳ میلیون متر مکعب در سال گاز شیرین در مشعل پالایشگاه قشم جلوگیری می شود، اظهار داشت: علاوه بر این اجرای این پروژه منجر به دریافت سالانه ۴۸ هزار گواهی کربن از سازمان ملل متحد خواهد شد که این موضوع علاوه بر مزیت های اقتصادی که منافع زیست محیطی به همراه دارد.

وی در تشریح مزیت های این طرح زیست محیطی توضیح داد: افزایش حجم تولید گاز، بهینه سازی و کاهش اتلاف انرژِی، جایگزینی گاز بازیافتی به جای سوخت مایع در شبکه مصرف، کاهش آلودگی های زیست محیطی و دریافت سالانه ۴۸۰۰۰ گواهی کاهش انتشار دی اکسید کربن از سازمان ملل متحد و فروش آن در بازارهای جهانی از مزیت های این پروژه است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات