عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اظهار نظر ارزی رئیس کل بانک مرکزی مانع از کاهش ۴۰۰ تومانی دلار شد، گفت: دلار مبادلاتی برای صادرکنندگان ۲۸۰۰ تومان تمام می شود.

به گزارش افکارنیوز ، محسن جلال پور عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با حضور در میزگرد اقتصادی که با همکاری خبرگزاری تسنیم و اتاق ایران به منظور بررسی نوسانات ارزی اخیر تشکیل شده بود در جایگاه یک تولیدکننده به ایراد سخنانی پرداخت و ضمن تأکید براینکه اقتصاد ایران دوران پرفراز و نشیبی را سپری کرده است، اظهار داشت: در یک مقطع در دولت هشتم اعلام کردند سیاست نرخ ارز واحد در دستور کار قرار گرفته و اقتصاد به سمت ارز تک نرخی بر اساس نظام شناور مدیریت شده حرکت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در سیاست ارز شناور مدیریت شده روش قیمت گذاری و کنترل نرخ ارز توسط بانک مرکزی تعیین می شود، گفت: آن زمان هم روش شناور و هم مدیریت شده برای مردم و فعالان اقتصادی مفهوم بود؛ شناور یعنی ارز از تورم داخلی و خارجی محاسبه می شود.

* اگر ارز تک نرخی می شد جهش دلار در سال ۹۰-۹۱ اتفاق نمی افتاد

این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: معنا ندارد در کشور افزایش تورم و افزایش نقدینگی وجود داشته باشد ولی نرخ ارز از این افزایش قیمت ها مصون بماند؛ اگر سیاست ارز تک نرخی بعد از سال ۸۱ نیز مورد اجرا قرار می گرفت جهش قیمت دلار در سال های ۹۰-۹۱ اتفاق نمی افتاد.

جلال پور با تاکید بر اینکه بارها اتاق ایران خطاب به مسئولان وقت تذکر داده بود که فنر فشرده دلار یک زمانی باز خواهد شد تصریح کرد: سرانجام تحریم ها باعث شد که سند فشرده دلار باز شود، البته تحریم بانک مرکزی جرقه این موضوع شد.

به گفته وی زمانی که فنر فشرده دلار باز شد انتظار می رفت که قیمت دلار در مقاطعی در قیمت های بالا و پایین در نوسان باشد و سرانجام در یک قیمت در تعادل قرار بگیرد؛ الان هم با مدیریت شناور شده می توان سیاست ارز تک نرخی را اجرایی کرد.

* دولت بدون توجه به حواشی" ارز" را" تک نرخی" کند

این فعال اقتصادی ضمن اشاره به اینکه سیاست درست در تعیین نرخ ارز این است که بدون توجه به حواشی کشور و مسائل خارجی طبق منطق سال ۸۱ نرخ ارز با تک نرخی کرد گفت: با یک تصمیم گیری کلان و کار کارشناسی و علمی و اجرای قانون می توان نرخ ارز را مدیریت کرد.

جلال پور گفت: هر زمان دولت و اقتصاد به این نتیجه رسیدند که نرخ ارز باید تغییر کند شرط لازم این است که مطابق قانون تغییر نرخ ارز را اجرایی نمایند، باید طبق قانون این سیاست را مورد اجرا قرار دهند.

به گزارش تسنیم، در ادامه میزگرد اقتصادی این خبرگزاری کوروش پرویزیان در واکنش به اظهارات جلال پور اینطور گفت که باید به واقعیت های اقتصادی توجه کنیم؛ نباید بحران مالی سال ۲۰۰۷ را نادیده بگیریم.

* دلار مرکز مبادلات برای صادر کننده ۲۸۰۰ تومان تمام می شود

جلال پور در ادامه با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی زمانی که به مرکز مبادلات ارزی برای تامین ارز مورد نیازشان مراجعه می کنند عملاً با محاسبه کارمزد و سایر هزینه ها ۲۸۰۰ تومان برای دلار می پردازند گفت: با این حساب حرف آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه دلار ۲۹۰۰-۳۰۰۰ تومانی کف بازار بوده درست است چرا که ارز مرکز مبادلات هم برای فعالان همین قیمت تمام می شود.

این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به اینکه برای تولید کننده و صادر کننده" قیمت ارز" مهم نیست بلکه انتظار این دو بخش از بانک مرکزی این است که نوسانات نرخ ارز را مدیریت کند، گفت: افت و خیزهای زیاد و بی حد و نصاب نرخ ارز بیشتر از هر چیزی برای صادرکننده، واردکننده، تولیدکننده و مردم مشکل ساز می شود.* اظهار نظر ارزی سیف مانع از کاهش ۴۰۰ تومانی دلار شد

وی با بیان اینکه صدمه ای که یک فعال اقتصادی از افت و خیزهای نرخ ارز می بیند بسیار بیشتر از بالا یا پایین بودن قیمت ارز است تصریح کرد: اگر آقای سیف آن روز اعلام نمی کرد که نرخ دلار در کف بازار قرار دارد مطمئن باشید بعد از گفت وگو تلفنی رئیس جمهور ایران با اوباما در همان ساعات ابتدایی ۴۰۰ تومان از نرخ دلار کم می شد ولی باز طی روزهای بعد این کاهش قیمت جبران نمی شد.

جلال پور با بیان اینکه اگر قیمت ها در یک دامنه قابل پیش بینی و در شرایط متعادل حرکت کند تمام این بخش ها از مبادلات ارزی و اقتصادی مطمئن می شوند، ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی برحسب تجربه بازار و اقتصاد کشور می تواند بگوید که اقتصاد ما نباید از مسائل حاشیه ای یا با یک ملاقات و یا یک تلفن تاثیر بگیرد و به عنوان نمونه قیمت دلار با این موارد دچار تغییر قیمت شود.

این فعال اقتصادی ضمن اشاره به اینکه امروز منطق نرخ ارز طبق قانون برنامه سوم وچهارم شناور مدیریت شده است، افزود: اجرای قانون غلط بهتر از بی قانونی و بدعمل کردن است؛ باید دقت کنیم که نرخ ارز با شیب ملایمی باید کنترل شود و بی اعتمادی از بازار بیرون برود.

* بسیاری از کارخانه ها امسال بخاری تولید نکردند/ طرفدار رقابتی شدن بازار هستیم

وی با بیان اینکه مردم، صادرکننده، واردکننده و تولید کننده باید به بازار اعتماد داشته باشند، ادامه داد: به دلیل اینکه واردکنندگان از نرخ ارز و بازار داخلی اعتماد ندارند فعلا دست نگه داشته اند و قید منفعت و ضرر را زده اند.

این فعال اتاق بازرگانی ضمن اشاره به اینکه روزی می توان با دنیا رقابت کرد که بازار قیمت ارز را تعیین کند نه بانک مرکزی و دولت، گفت: بسیاری از کارخانجات به ما می گویند برای زمستان امسال بخاری تولید نکرد ه اند چرا که می ترسیدند وقتی کالاهایشان به بازار می اید یک کالای مشابه نیز از خراج از کشور وارد بازار شده و بازار تولید آنها را خراب کند.

جلال پور با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید با شیب ملایم در بازار ارز ثبات ایجاد کند تصریح کرد: صادرکننده و واردکننده طرف دار رقابتی شدن بازار هستند. نرخ ارز را میزان فروش نفت و بازارهایی که از آنها نفت فروخته می شود تعیین می کند، هرزمان نفت افزایش پیدا کند و افزایش ارزدهی داشته باشیم قیمت دولت کاهش پیدا می کند و بالعکس.

این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: باید تعریف جدی از موقعیت درآمدهای دولت از محل نفت صورت بگیرد چرا که هر اتفاقی در بازار نفت می افتد بازار داخلی وارز تحت تاثیر قرار می گیرد از همین رو بانک مرکزی و دولت باید تعریف واحدی داشته باشند که میزان ارز نفتی کشور چقدر است و چه میزان باید از بخش ها و محل های دیگر تامین شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات