در راستای اظهارات برخی از صادرکنندگان مبنی بر این که کاهش نرخ ارز صادرات را متضرر کرده است رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: افزایش نرخ ارز تعادل اقتصاد را به هم می زند. جهت واقعی اقتصاد رساندن ارز به کمتر از ۳۰۰۰ تومان است.

به گزارش افکارنیوز ، یحیی آل اسحاق، رییس اتاق بازرگانی تهران درباره اظهارات برخی از صادرکنندگان در راستای افزایش نرخ ارز در بازار گفت: مهمترین مسئله مطرح در رابطه با نرخ ارز ثبات آن در بازار است.

وی ادامه داد: ثبات نرخ ارز در بازار نه تنها به نفع مصرف کنندگان بوده بلکه واردکنندگان، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز از ثبات آن سود می برند.

آل اسحاق با بیان این که مهمترین وظیفه بانک مرکزی نیز در این بین این است که تلاطم نرخ ارز را در محدوده مشخص مدیریت کند خاطرنشان کرد: علاوه بر این بانک مرکزی باید به دنبال حفظ ارزش پول ملی نیز باشد.

رییس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر این که نرخ ارز در چند حوزه اقتصادی تاثیرگذار است درباره ادعای صادرکنندگان مبنی بر این که کاهش نرخ ارز به صادرات لطمه وارد کرده است بیان کرد: شاید بالا رفتن نرخ ارز برای صادرکنندگان در کوتاه مدت مفید باشد اما باید توجه کرد که افزایش نرخ ارز تعادل اقتصاد را به هم می زند.

وی گفت: مشکل ما در حال حاضر کمبود منابع ارزی نیست بلکه مشکل ما چگونگی استفاده از این منابع است. با امید به حل و فصل واقعی مشکلات می توان به استفاده ازمنابع ارزی امیدوار بود.

آل اسحاق با تاکید بر این که جهت واقعی نرخ ارز در اقتصاد به سمت بالا نیست، بیان کرد: نرخ ارز در کشور باید زیر ۳۰۰۰ تومان باشد و هر اظهارنظری برای بالا بردن نرخ آن به ضرر اقتصاد کشور است.

رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان این که افزایش نرخ ارز نه تنها به نفع صادرکنندگان بلکه به جهت تامین کسری بودجه به نفع دولت نیز هست خاطرنشان کرد: دولت برای تامین ریال نرخ ارز را مشخص می کند ولی باید بدانیم که مصالح اقتصادی کشور تعادل نرخ ارز و رساندن آن به زیر ۳۰۰۰ تومان است.

وی در پایان گفت: هیچ کسی نباید به دنبال افزایش نرخ ارز باشد. دولت باید توان خود را باید برای ثبات و رساندن نرخ آن به زیر ۳۰۰۰ تومان به کار ببرد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات