در حالیکه خودروسازان درخواست افزایش قیمت محصولات خود را ارائه کرده اند، یک کارشناس صنعت خودرو افزایش قیمت خودروها تا پایان سال جاری را غیرمحتمل می داند.

به گزارش افکارنیوز ، شهرام آزادی - عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی - اظهار کرد: با توجه به رکود بازار خودرو و همچنین دورنمای کاهش تحریم های خارجی، هرگونه افزایش قیمت خودرو تا پایان سال جاری بعید به نظر می رسد.

وی با بیان این که در شش ماهه اول سال جاری برخی از هزینه های تولید خودرو و قطعه از جمله دستمزد و هزینه های سربار افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: با این حال در صورت کاهش تحریم های خارجی و به ویژه تحریم حمل و نقل کالا و ارز، هزینه های تولید خودرو و قطعه در این بخش کاهش یافته و افزایش هزینه های داخلی را پوشش خواهد داد.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: همچنین با بهبود شرایط داخلی و خارجی، تیراژ تولید خودرو افزایش یافته و در صورت رسیدن تولید به ظرفیت اسمی آن شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود که البته این فرآیند زمان بر بوده و در سال آینده محقق خواهد شد.

وی افزود: با این حال اگر تحریم های خارجی در سطح فعلی حفظ شده و یا افزایش یابد، رشد هزینه های تولید و مواد اولیه موجب افزایش هزینه ها و فشار به واحدهای تولیدکننده خودرو و قطعه خواهد شد.

آزادی با بیان این که در آن صورت با توجه به رکود شدید بازار خودرو، افزایش قیمت راهکار حل مشکل خودروسازان نخواهد بود، تصریح کرد: قشر اصلی مصرف کنندگان ایرانی حتی با قیمت های فعلی نیز برای خرید خودرو مردد و بعضا ناتوان هستند بنابراین افزایش قیمت نمی تواند افزایش هزینه های تولید را جبران کند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات