رکود بی شائبه ای بر بازار حاکم شده است، بخش عمده این رکود ناشی از وضعیت کلی اقتصاد و ناشی از تصمیم های سیاسی و اقتصادی کلان کشور است که با یک رکود تورمی بسیار پیچیده همراه شده و دوران انتظار نامعلوم بر بازار سایه افکنده است. بازار خودرو هم به عنوان یکی از چهار بازار جذاب به ویژه در دوسال اخیر از این شرایط تاثیر پذیرفته ولی دورنمای بازار کاملا مشخص است.

به گزارش پایگاه خبری" عصرخودرو" رشد تولید نسبت به عقب نشینی بسیار وحشتناک گذشته بسیار اندک و نگران کننده و متاسفانه دورنمای روشنی از تولید نیز وجود ندارد. بنابراین بازار از فراوانی عرضه محصول داخلی دست کم تا پایان سال بی نصیب خواهد بود.

نکته دوم و نگران کننده اینکه دولت فعلا تمام تلاش خود را صرف رفع تحریم ها و گشایش منابع مالی بلوکه شده خارج از کشور خواهد کرد تا در فرصت بسیار کوتاهی با رفع موانع بانکی بین المللی و وارد کردن کالا نیاز داخلی را برطرف کرده و به کاهش تورم تا ۱۰ درصد و رسیدن به تورم ۳۰ درصدی نسبت به تورم حداقل ۴۰ درصدی فعلی کمک کند.

بنابراین ریسک بزرگی که دولت آغاز کرده در صورت موفقیت نشدن در راه حلی که برای کاهش تورم انتخاب کرده اگر به سرانجام نرسد تورم وحشتناکی به دلیل کمبود کالا در بازار شاهد خواهیم بود.

دولت فعلا راهبرد حمایت از تولید داخلی برای افزایش تولید را به ظاهر کنار گذاشته و گمان می رود اعتقاد تصمیم گیران دولت این است که تزریق منابع مالی به سیستم تولید باعث افزایش تورم خواهد شد.

با دانستن این اطلاعات بازار با نگرانی اتفاقات کلان اقتصادی را دنبال خواهد کرد و قطعا مساله اصلی درجمع بندی این اطلاعات این است خودروسازان بدون افزایش یا با افزایش تولید به دلیل عقب ماندگی مالی بسیار وحشتناک در ۲سال اخیر هرگز حاضر به کاهش قیمت نخواهند شد.

از سوی دیگر بازارخودروهای وارداتی متاثر از از تغییر سال خودروها از ۲۰۱۳ به ۲۰۱۴و کاهش قیمت واردکنندگان شخصی برای فروش مدل های۲۰۱۳ است اما ثبات قیمت ارز در بازار بنا بر نظر بانک مرکزی و مهمتر از همه زمزمه های جدی بالا رفتن تعرفه واردات خودرو موجب افزایش قیمت ها در بازار خودروهای وارداتی در کوتاه مدت خواهد شد.

در بازار واردات خودرو خبر مهم دیگری که نباید به سادگی از آن گذشت تصمیم احتمالی حذف واردکنندگان غیر رسمی است که بدون شک در میان مدت افزایش قیمت را به بازار منتقل خواهد کرد هر چند اثرات مثبت آن غیر قابل اجتناب خواهد بود.

بنابراین به نظر می رسد هر کس که خودرو بخواهد و این روزها نخرد سرش بی کلاه خواهد ماند.

دو سال است با همین تحلیل دوره زمانی میان مدت داریم پیش می رویم الان هم تحلیل پاییز ۹۲ همین است، خودرو ارزان نخواهد شد شک نکنید! تا زمستان و اتفاقات تازه اوضاع بازار همین است حتی اگر گشایش های بسیار سریعی در مناسبات بانکی کشور اتفاق بیفتد باز هم بازار همین است که گفتیم…
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات