منابع آگاه هندی مدعی شدند

منابع آگاه گفتند که تجارت نفتی ایران و هند به دلیل نامشخص بودن وضعیت پوشش بیمه محموله های نفتی ایران دچار اختلال شده و برخی کشتی های دو طرف در اطراف بنادر دو کشور سرگردان مانده اند.

به گزارش افکارنیوز ، این منابع آگاه گفتند تاخیرها به دلیل عدم تمدید موافقت دهلی با بیمه ارائه شده از سوی بیمه گر های ایرانی برای محموله های غیر نفتی و نفت کش ها که خواستار ورود به بنادر هند هستند ایجاد شده است.

تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران شرکت های بیمه مستقر در اروپا را تحت تاثیر قرار داده است. این شرکت ها بخش اعظم نفت کش هایی را که در سطح جهان تردد می کنند تحت پوشش خود قرار می دهند و به دلیل تحریم ها نمی توانند نفت ایران و دیگر محموله های عازم ایران را بیمه کنند که باعث ظهور شرکت های بیمه جدید شده است.

موافقت سه ماهه دولت هند با پوشش بیمه شرکت های بیمه کیش و بیمه معلم برای نفت کش ها و محموله های غیر نفتی که خواستار توقف در بنادر هند هستند در تاریخ ۲۷ سپتامبر به پایان رسید.

منابع آگاه کشتیرانی و صنعت نفت گفتند سه محموله ایران در بنادر هند منتظر صدور مجوز برای پهلو گرفتن هستند و چندین کشتی نیز در بندرعباس ایران سرگردان شده اند.

هند نفت ایران را به وسیله نفت کش های ایرانی وارد می کند و صادرات کالاهای غیر نفتی و صنعتی را با کشتی های خطوط کشتیرانی حافظ دریا و خطوط کشتیرانی سفیران پیام دریا انجام می دهند.

دو نفت کش حامل نفت ایران برای پالایشگاه اسار و یک نفت کش بسیار بزرگ در یکی از بنادر هند در انتظار هستند.

این منابع آگاه گفتند، یک نفت کش دیگر حامل نفت برای پالایشگاه مانگلور نیز در یکی از بنادر هند سرگردان است.

پالایشگاه مانگلور که قرار بود این ماه پنج محموله نفتی از ایران دریافت کند به وزارت نفت هند در خصوص تاخیر وزارت کشتیرانی در ارائه مجوز به بیمه گرهای ایرانی شکایت کرده است.

منابع آگاه در صنعت نفت هند گفتند، پالایشگاه های اسار و مانگلور در نامه ای خطاب به وزارت کشتیرانی هند خواستار صدور مجوز برای ورود نفت کش های ایرانی به بنادر این کشور شدند.

پی. پی. اوپاد هیا مدیر عامل پالایشگاه مانگلور هند و مقامات پالایشگاه اسار در خصوص این گزارش اظهار نظر نکردند. مشخص نیست که چرا وزارت کشتیرانی هند در خصوص تمدید مجوز بیمه گرهای ایرانی تصمیمی نگرفته است.

وزیر کشتیرانی هند نیز در خصوص این گزارش اظهار نظری نکرده است.

هند به دنبال یک تاییدیه از سوی وزارت دارایی ایران در حمایت از نامه های قبلی وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و وزیر نفت در زمینه تضمین بیمه های ایرانی بوده است.

محمد پاریزی معاون امور بانک و بیمه وزارت دارایی در ۲۰ سپتامبر حمایت دولت ایران از بیمه معلم و بیمه شرکت قشم و کیش را اعلام کرد. در این نامه آمده است این شرکت های بیمه تحت نظارت شرکت بیمه مرکزی ایران و تحت حمایت کامل صندوق بیمه دولت هستند.

حدود هزار کانتینر محموله در یکی از بنادر غرب هند در انتظار حرکت به سمت ایران هستند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات