امیدهای تازه ایران برای دستیابی به مطالبات نفتی

در شرایطی که سیاست مانع از آن شد که اقتصاد راه خود را برود و نفت ایران در بازارهای جهانی جاری باشد، خبر می رسد که عمان می خواهد نقشی متفاوت برای آینده ای نزدیک در ایران بازی کندو یکی از بزرگترین مشتریان گازی ایران خواهد شد، همچنین این کشور قصد دارد بدهی های نفتی ایران را تسویه کند.

به گزارش افکارنیوز ، هر چند فضای مثبت مذاکرات ایران و غرب در ژنو زیر سایه واژه محرمانه خانه کرده است اما با این حال بسیاری معتقدند این سرآغاز دور جدیدی در عرصه سیاست و اقتصاد ایران و جهان است. اخبار منتشر شده از روند مذاکرات نشان دهنده فضای مثبت حاکم بر دور اول مذاکرات بوده و خنده های مکرر ظریف در میانه گفت وگوها و عکس های یادگاری نشان می دهد اسپاسم کمر مرد اول دیپلماسی ایران نیز دیگر چندان به خاطرش نمی آید چه رسد به ماجرای چرایی درگیر شدن با این اسپاسم.

در حالی که تمامی رسانه ها بر مسئله مذاکرات متمرکز شده اند کمی آن سوتر از سیاست، اقتصاد نیز در آستانه تحولی دیگر است. در شرایطی که سیاست مانع از آن شد که اقتصاد راه خود را برود و نفت ایران در بازارهای جهانی جاری باشد، خبر می رسد که عمان می خواهد نقشی متفاوت برای آینده ای نزدیک در ایران بازی کندو یکی از بزرگترین مشتریان گازی ایران خواهد شد، همچنین این کشور قصد دارد بدهی های نفتی ایران را تسویه کند.

عمان مامور جمع آوری طلب های نفتی ایران
این مطلب را یک روزنامه هندی اعلام کرده است. روزنامه هندی ایندین اکسپرس مدعی شد ایران و عمان به طور محرمانه توافق کرده اند که کشورهای خریدار نفت ایران بدهی خود به ایران را از طریق این کشور پرداخت کنند. بر اساس این گزارش ایران پس از توافق محرمانه با عمان امیدوار است که بتواند برخی از تحریم های اقتصادی خود را دور بزند و در این راستا به عمان اجازه داده طلب های نفتی را از خریداران از جمله هند جمع آوری کند. براساس این پیمان که" یادداشت تفاهم همکاری های مالی" نام دارد و در ماه ژوئیه به امضا رسیده، عمان همچنین می تواند از این پول برای صادرات کالاهای غیرنفتی و اقلام کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران استفاده کند.

براساس این یادداشت تفاهم درآمدهای نفتی ایران که در بانک های خارجی مسدود شده از طریق عمان جمع آوری و به حساب های بانکی تعیین شده و مورد توافق دو طرف در عمان واریز خواهد شد. عمان موافقت کرده که انتقال ایمن این پول ها را به حساب های تعیین شده در بانک های دارای صلاحیت تضمین کند و اطمینان می دهد که این پول ها تحت تاثیر تحریم ها، انسداد یا مصادره توسط مقامات قضایی، اجرایی یا هر مسئله دیگری از سوی گروه های ثالث قرار نمی گیرد.

این توافق پس از آن مشخص شد که عمان ماه گذشته از دهلی خواست که مکانیسم انتقال طلب های نفتی ایران را تغییر داده و این پول را از طریق عمان پرداخت کند. عمان اعلام کرد که هند می تواند این مکانیسم را با انتقال ۱۰۰ میلیون دلار آغاز کند تا عملکرد این سیستم را ارزیابی کند. اگرچه این یادداشت تفاهم در ۲۰ ژوئیه بین علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه سابق ایران و سالم بن ناصر الاسماعیلی رئیس مرکز ارتقای سرمایه گذاری و توسعه صادرات عمان به امضا رسیده اما ارتباطات بین عمان و هند در ۲۴ سپتامبر نشان می دهد که این موافقت را از دولت جدید ایران که در ماه اوت میزبان سلطان قابوس پادشاه عمان بود نیز گرفته است.

منابع آگاه گفتند، الاسماعیلی به دهلی اطمینان داده که عمان تضمین می کند که این انتقال پول تحریم های آمریکا را نقض نمی کند و برای اثبات آن نامه وزارت خزانه داری آمریکا در تاریخ ۲۵ ژوئیه را ارائه داده که در آن آمده است درآمدهای نفتی ایران در بانک های خارجی می تواند برای صادرات مواد غذایی و دارو به ایران مورد استفاده قرار گیرد.

ترکیب بدهکاران نفتی ایران تغییر کرده است
اگر تا دیروز برخی با استناد به اینکه «نداریم» پول نفت ایران را نمی دادند، امروز برخی نه با این استناد، با این توجیه که «شما تحریمید» از دادن پول نفت ایران امتناع می کنند. رئیس جمهور سابق چهار سال پیش قانون وصول مطالبات معوق جمهوری اسلامی ایران از کشورهای سودان، تانزانیا، نیکاراگوئه، اردن و کره شمالی را به وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و وزارت نفت ابلاغ کرد و قرار بود با ایجاد کارگروه های مشترک شرایط برای وصول برخی از این بدهی ها به خزانه ملی دنبال شود. غافل از اینکه به زودی فهرست بدهکاران نفتی دور و درازتر از اینکه هست، خواهد شد.

چه کسانی به ایران بدهکارند؟
حالا برخی از مطالبات ایران باید بیست و پنجمین سال خود را جشن بگیرند. بدهی نفتی نیکاراگوئه و کره شمالی و… بیش از ۲۵ سال قدمت دارد. ایران در سال ۱۹۸۶ میلادی چند محموله نفت خام به ارزش تقریبی حدود ۵۳ میلیون دلار به نیکاراگوئه صادر کرد که با گذشت حدود ۲۵ سال و احتساب بهره های متعلقه و تاخیر در بازپرداخت حجم این بدهی به ۱۶۴ میلیون دلار افزایش یافته است.

اگر از کره شمالی و اردن و این دست کشورها بگذریم می رسیم به بدهکاران نوظهور که برخی از بدهی میلیاردها دلاری شان به ایران صحبت می کنند. تحریم بانکی ایران بهانه خوبی بود برای اینکه پول ها در بانک ها بماند. هر چند برخی منابع بدهی نفتی چین به ایران را در حد و اندازه ۳۰ میلیارد دلار عنوان کرده اند اما مقامات رسمی از اعلام رقم دقیق خودداری می کنند. در عین حال خبرهای رسیده از چین حاکی است که این کشور شرایطی را برای تادیه بدهی نفتی ایران مشخص کرده است. مثلا خرید کالا از چین به ازای طلب نفتی. این کار را هندوستان نیز در دستور کار داشت. برنج می داد و نفت می گرفت.

بعدها ترجیح داد برای تادیه بدهی نفتی به ایران، با استفاده از روپیه وارد مذاکره شود که البته با مخالفت وزیر جدید نفت همراه شد. احمد قلعه بانی، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران کل مطالبات نفتی ایران را در اردیبهشت ماه حدود ۴ میلیارد دلار عنوان کرد اما منابع غیررسمی تر حجم بدهی ها را بیش از این ارقام می دانند. طلب نفتی ایران سوغات تحریم است، زلزله ارزی در بازار نیز سوغات طلب نفتی است تا در این گردونه ثابت شود اقتصاد ایران، دردش از نفت است و درمان نیز هم. حلقه تحریم که تنگ شد، نفس های نفت هم به شماره افتاد و دلار پیش و بیش از هر ارز دیگری در بازار ایران سرفه کرد.

سرفه های مکرر ضربان قلب اقتصاد را غیرطبیعی بالا برد. وقتی غول تحریم خود را نشان داد نفس فروش نفت مهم تر از پول نفت شد و به این ترتیب شد که ایران در کوتاه مدتی تبدیل شد به یکی از بزرگ ترین طلبکاران نفتی جهان. حالا نام بدهکاران نفتی ایران یعنی چین و هند، عمان را نیز در یادها زنده می کند. آیا عمان شریک استراتژیک تازه ایران است؟ سفر سلطان قابوس درست چند روز پس از آن که دولت یازدهم کارش را آغاز کرد، به عنوان اولین مهمان خارجی روحانی این گمانه را در اذهان تقویت می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات