حجم صادرات غیر نفتی ایران در نیمه نخست امسال نسبت به سال قبل با کاهش ۱۳ درصدی به رقم ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید.

به گزارش افکارنیوز ، اسدالله عسگراولادی، رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در بیست و ششمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن اعلام خبر بالا و با بیان این که امروز تعداد ۲۵۰۰ واحد در کار صادرات و تولید برای صادرات در کشور فعالیت می کنند گفت: در حال حاضر در کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ۳۱ نفر عضو هستند که جلسات این کمیسیون با حضور حداکثر ۲۵ نفر از اعضا تشکیل می شود.

وی با تاکید بر این که در سال گذشته با تمام ناملایمات میزان صادرات غیر نفتی از مرز ۴۱ میلیارد دلار گذشت، تصریح کرد: در نیمه نخست امسال نیز حدود ۴۱ میلیون تن صادرات داشتیم که مبلغ آن به ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید.

به گفته عسگراولادی، از مجموع صادرات انجام شده در نیمه اول سال جاری حدود سه میلیارد دلار به میعانات گازی، پنج میلیارد دلار به پتروشیمی و محصولات نفتی و حدود ۱۱ میلیارد دلار به صادرات غیر نفتی اختصاص یافته است.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: این میزان صادرات توسط صادرکنندگان از تمام مبادی خروجی کشور انجام شده و اکثر صادرکنندگان دریافتی خود را به واردکنندگان اختصاص داده اند.

وی با تاکید بر این که در نیمه نخست سال گذشته میزان صادرات ایران ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است خاطرنشان کرد: این درحالی است که در سال جاری صادرات ما با کاهش حدود ۱۳ درصدی به ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسیده است.

عسگراولادی با بیان این که باید در شش ماهه دوم امسال قسمتی از این کسری را جبران کنیم اظهار کرد: باید میزان صادرات را در نیمه دوم امسال از مرز ۱۹ میلیارد دلار عبور دهیم.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران درباره دلایل کاهش ۱۳ درصدی صادرات در نیمه نخست امسال گفت: اولین دلیل تحریم ها بوده است. تحریم ها شلاق خود را بر پیکره برخی از عوامل صادراتی زده است. البته برخی توانسته اند از تحریم ها استفاده کرده و در همین شرایط صادرکننده برتر شوند.

وی ادامه داد: دومین مشکل موضوع حمل ونقل است که در داخل کشور قیمتهای گزافی را پیدا کرده است. در مبادی خروجی هم صادرکنندگان با مشکلات عدیده ای در زمینه حمل و نقل مواجه شده و موضوع تحریم کشتیرانی نیز به آن اضافه شده است.

عسگراولادی با بیان این که مطالبه غیر قانونی معاونت مالیاتی وزارت امور اقتصاد و دارایی برای اخذ مالیات از صادرکنندگان یکی دیگر از مهمترین عوامل کاهش صادرات در شش ماه نخست سال جاری بوده است تصریح کرد: ما توافق نامه شش بندی را با دولت وقت امضا کردیم که براساس آن اگر صادرکنندگان ارز را به مرکز مبادله ارزی بیاورند شامل معافیت مالیاتی می شود اما تا زمانی که تحریم ها از بانک ها برداشته نشود، نمی شود پول را به داخل کشور آورد.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: اخیرا فشارهایی برای اجرایی شدن این موضوع به صادرکنندگان وارد شده تا ارز خود را به مرکز مبادله ارزی بدهند ولی اساسا چنین مطالبه ای غیر قانونی است.

وی نرخ ارز و تورم لجام گسیخته را از عوامل دیگر تاثیرگذار بر کاهش صادرات دانست و گفت: هیچ صادرکننده ای طالب افزایش نرخ ارز نیست بلکه ما خواهان ثبات آن هستیم. همچنین تورم لجام گسیخته که قیمت کالاهای صادراتی را افزایش داده است موجب شده که صادرات کاهش یابد.

عسگراولادی آخرین عامل تاثیرگذار بر کاهش صادرات را خود اتاق بازرگانی ایران دانست و به رقم یک در هزار اعتراض و تصریح کرد: یک در هزار فروش رقم سنگینی برای صادرات است. باید برای صادرکنندگان در این زمینه یا تخفیف مخصوص در نظر گرفته شود یا شرایط معافیت آن ها فراهم شود.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: کارت بازرگانی خود من بعد از دو ماه صادر شد و من به ناچار دو ماه صادرات خود را متوقف کردم.

وی در پایان صحبت های خود به زمان حضور خود در اتاق بازرگانی ایران اشاره کرد و گفت: من اتاق را دوست دارم و ۳۵ سال از بهترین ایام عمرم را در آن گذرانده ام. هر کسی که پشت سر من حرف زده را می بخشم اما هر کسی که تهمت می زند را نمی بخشم. همه می دانند که در ۱۵ اسفند امسال وارد ۸۰ سالگی عمرم می شوم.

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاخیر در بیست و ششمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران حاضر شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات