وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجمع عمومی سالیانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران دستورات جدیدی به ریئیس هیات عامل این سازمان داد و خواستار ساماندهی امور مربوط به توسعه فازهای پارس جنوبی شد.

به گزارش افکارنیوز ، مجمع عمومی سالیانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با حضور محمدرضا نعمت زاده رئیس مجمع، غلامرضا شافعی رئیس هیات عامل سازمان و سایر اعضای مجمع و هیات عامل ایدرو برگزار شد.

در این مجمع نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن قدردانی از تلاش های مدیران و کارکنان ایدرو اظهار داشت: تلاش های ارزنده ای صورت گرفته و کارهای نوینی با همکاری دانشگاه ها انجام شده است.

وی تاکید کرد: سازمان گسترش باید به اساسنامه خود بازگردد و قوانین بازدارنده از مسیر فعالیت این سازمان برداشته شود که به همین منظور لازم است این سازمان سناریوهایی را برای تصویب و بازگشت به اساسنامه خود تهیه و ارائه کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین بیان داشت: در بحث پیمانکاری و توسعه فازهای پارس جنوبی امور باید سامان بیابد، زیرا کار بزرگ و جدیدی انجام شده و در اثر موانعی همچون تغییر و تحولات ارزی مشکلاتی ایجاد شده است.

پیش از سخنان وزیر، شافعی رئیس هیات عامل ایدرو، ضمن ارائه گزارش تفصیلی از فعالیت ها و اقدامات ایدرو در سال گذشته اظهار داشت: در سال گذشته در حوزه صنایع نوین ۴۷ پروژه با سرمایه گذاری ۳۵۵ میلیارد ریال تحت عنوان پروژه های نوآوری و SBDC با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به اجرا درآمد.

وی افزود: در همین مدت ۲۹ ایده نوآوری و ۲۲ ایده SBDC بررسی و تعدادی با حجم سرمایه گذاری ۴۰.۸ میلیارد ریال تصویب و عقد قرارداد صورت گرفت که بعضی از این طرح ها از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردارند.

رئیس هیات عامل ایدرو با ذکر عناوین برخی از مهم ترین طرح های در حال اجرا در این حوزه گفت: طرح تولید ممبران یا غشای اسمز معکوس برای شیرین سازی آب، طرح ساخت توربین ۴ مگاوات، طرح بهسازی نمونه اتوبوس هیبریدی، طرح تولید آنتی بادی منوکلونال ضدسرطان، طرح تولید GTL، ربات انسان نما، کاتالیست های پرمصرف صنایع نفت و گاز و طراحی و ساخت سامانه هوشمند خودرویی، از جمله طرح های نوآوری و SBDC هستند که با حمایت ایدرو در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور در دست اجرا می باشند.

شافعی همچنین در حوزه تجاری سازی طرح های صنایع پیشرفته بیان داشت: در این حوزه ۵۰ طرح سرمایه گذاری در سال گذشته شناسایی و مطالعه شد و در خصوص ۲۹ طرح مطالعات امکان سنجی صورت گرفت که عملیات اجرایی ۹ طرح با حجم سرمایه گذاری ۷۰۹۶ میلیارد ریال آغاز شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: علاوه بر طرح های یادشده، پنج طرح صنایع پیشرفته با اعتبار ۳۰۴۲ میلیارد ریال از جمله طرح تولید حلال های شیمیایی، الیاف پیشرفته، بیوایمپلنت ها و دایکست منیزیم در ایدرو در دست اجرا است.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۲۳ پروژه کارآفرینی با اعتبار ۹۵.۶ میلیارد ریال توسط شرکت گسترش کارآفرینی از شرکت های تابعه ایدرو مورد حمایت قرار گرفته است.

در ادامه رئیس هیات عامل ایدرو به فعالیت های سازمان در حوزه سرمایه گذاری صنعتی اشاره کرد و گفت: سال گذشته در راستای توسعه مناطق محروم با مشارکت بخش غیردولتی بیش از ۱۰۰ طرح صنعتی شناسایی و مطالعه شد و ۴۱ طرح مورد امکان سنجی قرار گرفت که در نهایت ۱۱ طرح تصویب و اجرای نیمی از آنها با استفاده از منابع سازمان آغاز شده است.

همچنین نظارت و مدیریت بر ساخت ۵۴۰۰ واحد مسکن صنعتی در پرند و نیز احداث ۳ باب مدرسه در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی، از فعالیت های ایدرو در این حوزه بوده است.

شافعی در ادامه گزارش خود با بیان فعالیت های ایدرو در حوزه پیمانکاری عمومی گفت: طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با ۸۷.۶ درصد پیشرفت که ۱۱.۱ درصد آن در سال گذشته محقق شده است، همچنین طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به رهبری ایدرو توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت های ایرانی در دست اجراست که ۴۶.۹۹ درصد پیشرفت داشته و ۱۲.۲ درصد آن در سال ۹۱ محقق شده است.

وی در زمینه نوسازی و بهسازی صنایع توسط ایدرو نیز اظهار داشت: ۸ پروژه نوسازی به ارزش ۵۹۷.۸ میلیون دلار و ۷۴۰ میلیارد ریال در شرکت های کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، نساجی قائمشهر، بافت بلوچ و قند یاسوج توسط ایدرو به اجرا درآمده است.

رئیس هیات عامل ایدرو در بخش صنایع زیربنایی به تولید انواع الکتروموتور، ماشین ابزار و مقاطع فولادی اشاره کرد و افزود: دراین بخش سال گذشته ساخت شناور کانتینربر اقیانوس پیمای" ایران شهرکرد" به اتمام رسیده و شناور ایران کاشان و نیز نفتکش" ایران فهیم" همچنان در دست ساخت است.

ساخت و تکمیل ۷۰ شناور کوچک، ساخت ۴ جکت، اتمام سرپایه های سکوهای فاز ۱۶ پارس جنوبی و ساخت حوض خشک ساخت و تعمیر کشتی از مهم ترین اقدامات این حوزه در سال گذشته بوده است.

در انتهای این مجمع، صورت های مالی ایدرو مربوط به سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۱ بررسی و مورد تایید اعضای مجمع قرار گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات