دولت آمریکا به دنبال برگزاری نخستین دور مذاکرات هسته ای امیدوارکننده با ایران، در حال بررسی پیشنهادی برای کاهش شدت تحریم ها از طریق آزاد کردن میلیاردها دلار دارایی مسدود شده ایران است.

به گزارش افکارنیوز ، نیویورک تایمز به نقل از یک مقام بلندپایه دولت آمریکا نوشت: چنین طرحی که تحت آن دارایی های مسدود شده ایران در خارج به صورت تدریجی در اختیار این کشور قرار می گیرد، از ریسک های سیاسی و دیپلماتیک لغو تحریم هایی که مورد توافق کشورهای غربی بوده، اجتناب خواهد کرد. همچنین به اوباما امکان می دهد بدون برهم زدن تحریم های جهانی که آمریکا سال ها برای سرهم بندی آنها زمان صرف کرده، در پاسخ به پیشنهادی که ایران در مذاکرات می دهد، انعطاف پذیری داشته باشد.

اکنون دولت آمریکا با محاسبه پیچیده ای در مورد آینده تحریم ها که آنها را در کشاندن ایران به پای میز مذاکره حیاتی می داند، روبرو است. مقامات دولت گفته اند از سنا خواهند خواست رای گیری درباره لایحه جدیدی با هدف در تنگنا قرار دادن بیشتر صادرات نفت ایران را به بعد از برگزاری دور بعدی مذاکرات در هفتم نوامبر موکول کند.

اما برخی ناظران با بدبینی می گویند این پیشنهاد ممکن است ایران را که به دنبال خارج شدن از تمامی تحریم هاست، راضی نکند. یک کارشناس شورای روابط خارجی می گوید: ایرانی ها به دنبال کاهش تحریم های اساسی هستند. مطمئن نیستم که آنها دسترسی مرحله ای به پولشان را بپذیرند.

برنادت میهان، سخنگوی کاخ سفید نیز در اظهارنظری گفت: بحث در مورد شکل کاهش تحریم ها زود است و در ادامه افزود: پیش از اینکه ما گامی برای کاهش تحریم ها برداریم، ایران باید با اقدام شفاف و قابل بررسی موافقت کند.

با این همه این پیشنهاد با کنگره بدبین روبرو خواهد بود که هر گونه تخفیف تحریم ها را به پایان فعالیت غنی سازی اورانیوم از سوی ایران مشروط کرده است. سناتورهای متعددی با انتشار بیانیه گفته اند تحریم ها باید ادامه پیدا کند.

سناتورهای جمهوریخواه اظهار کرده اند با پیشنهاد رییس جمهور مخالفت کرده و با وجود اعتراضات کاخ سفید با تصویب هر گونه تحریم جدید تا زمان برگزاری مذاکرات فعلی، لایحه ای برای تشدید تحریم های ایران را پیش خواهند برد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، این سناتورها با این استدلال که رویکرد ایران به مذاکرات ثابت می کند تحریم ها موثر واقع شده اند و تحریم های بیشتر، شانس موفقیت را افزایش می دهد، پیشنهاد کرده اند تحریم های ایران افزایش پیدا کند.

سناتور مارک روبیو گفته است چنین لایحه ای برای ممانعت از اقدام دولت در لغو تحریم های ایران ضروری است. مارک دوبویتز، مدیرکل بنیاد دفاع دموکراسی ها که از پیشنهاد سنا آگاه است، اظهار کرده که این قانون پیشنهادی احتمالا پس از تشکیل مجدد جلسات سنا در کمیته بانکی سنا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و درآمدها، ذخایر ارزی خارجی و ریال ایران را هدف می گیرد تا این کشور را از منابعی که برای ممانعت از بحران اقتصادی و مالی شدید نیاز دارد، محروم کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات