آزادسازی واردات خودروهای با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی باعث افزایش عرضه و کاهش قیمت این خودروها در بازار ایران خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، دولت با وضع تعرفه ۱۴۰ درصدی واردات خودروهای با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی را پس از حدود یک سال ممنوعیت، مجددا آزاد کرده است.

در این میان اگرچه برخی واردکنندگان مدعی اند که وضع تعرفه ۱۴۰ درصدی موجب افزایش قیمت خودروهای با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی خواهد شد اما اتفاقا واقعیت برعکس بوده و با آزادسازی واردات و افزایش عرضه، قیمت این خودروها در بازار ایران کاهش خواهد یافت.

نکته قابل توجه در این میان آن است که هم اکنون قیمت خودروهای وارداتی با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی در بازار ایران بسیار بالا و حتی بیشتر از قیمت این خودروها حتی در صورت واردات با تعرفه ۱۴۰ درصدی است.

به عنوان مثال در حالی خودروی پورشه به قیمتی بین یک میلیارد تا یک میلیارد و صد میلیون تومان در بازار ایران به فروش می رسد که قیمت این خودرو در کشور امارات حدود ۵۰۰ هزار درهم (معادل حدود ۴۰۰ میلیون تومان) است.

بنابراین با توجه به تعرفه ۱۴۰درصدی (براساس نرخ ارز مبادله ای) و دیگر هزینه های واردات از جمله شماره گذاری، قیمت تمام شده این خودرو برای واردکننده حدود ۸۰۰ میلیون تومان خواهد بود که در صورت محاسبه سود صد میلیون تومانی نیز قیمت فروش آن در بازار ایران باید حداکثر ۹۰۰ میلیون تومان باشد نه یک میلیارد تا یک میلیارد و صد میلیون تومان فعلی.

در این زمینه یک فعال بازار خودروهای وارداتی با اشاره به وجود حباب در قیمت خودروهای وارداتی می گوید: هم اکنون تعداد زیادی خودرو با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی در بازار ایران موجود است که با قیمت های فعلی مشتری برای آن ها وجود ندارد.

وی با بیان این که حتی قیمت خودروهای وارد شده با تعرفه ۱۴۰ درصدی نیز کمتر از قیمت های فعلی عرضه شده در بازار خواهد بود، خاطرنشان می کند: این موضوع نشان دهنده وجود حباب در قیمت خودروهای وارداتی به ویژه خودروهای با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی است.

این فعال بازار خودروهای وارداتی ادامه می دهد: در یک سال گذشته واردکنندگان به بهانه ممنوع بودن واردات خودروهای با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی قیمت این خودروها را به شدت افزایش دادند.

وی تصریح می کند: بنابراین با آزاد شدن واردات این خودروها دلیل روانی برای گران فروشی از بین رفته و از آن سو نیز با افزایش عرضه شاهد کاهش قیمت خودروهای وارداتی به ویژه خودروهای با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی مانند بنز و پورشه خواهیم بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات