بنابر اعلام مقامات ارشد دولتی، حذف یارانه نقدی اقشار مرفه تا پایان سال قطعی شده است.

به گزارش افکارنیوز ، این در حالی است که روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از لزوم تداوم پرداخت یارانه نقدی به همه اقشار سخن گفته بود. یارانه ای که واریزهای دیرهنگام آن، صدای مردمی را که برای زندگی خود برنامه ریزی کرده اند درآورده است.
به گزارش گروه اقتصادی مشرق، کسری بودجه هنگفت دولت که موجب توقف پروژه های عمرانی شده به تدریج در حال سرایت به یارانه نقدی است.

آنطور که مسئولان ارشد دولتی همچون معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، معاون برنامه ریزی رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی طی هفته های اخیر گفته اند، دولت برای تداوم پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی به ۷۵ میلیون ایرانی، با مشکل اساسی مواجه است و به تازگی تأخیر در پرداخت ها هم به این مشکل افزوده شده است، تأخیری که صدای مردمی را که با امید به تدابیر اقتصادی دولت برای زندگی خود برنامه ریزی کرده اند درآورده است و البته دولت هم خوب می داند چطور از بهانه تحریم ها برای توجیه مدیریت ضعیف پرداخت یارانه ها استفاده کند.

هم اکنون ماهانه حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه نقدی می شود که به گفته دولتی ها، هزار میلیارد تومان آن به علت کسری درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها از از سایر منابع درآمدی دولت تعیین می شود. دولت احمدی نژاد این کسری بودجه را از طرقی همچون برداشت از بودجه عمرانی و استقراض از بانک مرکزی (چاپ پول بدون پشتوانه) تامین می کرد که تبعات تورمی شدیدی به دنبال داشته است.

اما دولت یازدهم از آنجا که نسبت به رویکرد دولت دهم، معترض است و نمی خواهد همان روند را طی کند، دو راه در پیش دارد. گزینه اول این است که طبق قانون بودجه امسال، اقدام به افزایش مجدد قیمت حامل های انرژی کند که مشخص است به علت سطح بالای تورم فعلی، این گزینه انتخاب نخواهد شد.

بنابراین گزینه دوم باقی می ماند که حذف یارانه اقشار پردرآمد است که این گزینه هم مشکلات اجرایی همچون نحوه شناسایی دهک های مرفه و تبعات اجتماعی به دنبال دارد. با این حال دولت یازدهم همانطور که مقامات ارشد آن طی روزهای اخیر بارها گفته اند قصد دارد این گزینه را اجرایی کند.

در آخرین مورد، رئیس کل بانک مرکزی از توافق دولت و مجلس برای حذف یارانه ثروتمندان تا پایان سال خبر داده است.

اجماع دولت یازدهم بر حذف یارانه اقشار مرفه در حالی است که حسن روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مواضع دیگری داشت. او بر تداوم پرداخت یارانه نقدی به همه اقشار تاکید داشت و می گفت: «امروز مردم زندگی خود را با پول یارانه تنظیم کرده اند و این بخش باید ادامه پیدا کند ولی در کنار آن باید کارهای دیگری هم انجام شود. »

روحانی حتی وعده پرداخت یارانه کالایی در کنار یارانه ۴۵ هزار تومانی هم داده بود: «در دولت تدبیر و امید همراه با یارانه های نقدی، یارانه های کالایی نیز داده می شود تا اقشار ضعیف دیگر دغدغه معیشتی نداشته باشند؛ چرا که اساس اقتصاد دولت من آرامش به مردم و از بین بردن نگرانی است. »

با این حال، تاکنون که خبری از برنامه دولت برای یارانه کالایی نیست و یارانه نقدی هم قرار است که دیگر به همه ایرانیان پرداخت نشود. باید منتظر ماند و دید هفته های آینده، چه سرنوشتی را برای یارانه های مردم رقم می زند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات