هر واحد مسکن مهر ۱۰۰ میلیون تومان برای اقتصاد ملی هزینه داشت

به گزارش افکارنیوز ، صدور دستور توقف ساخت سری جدید مسکن مهر و فرمان وزیر برای تکمیل و تحویل همه واحدهای باقیمانده، این سوال اساسی را ایجاد کرده که بهترین راهکار برای اتمام هر چه سریع تر پروژه های باقیمانده در شرایطی که اغلب پیمانکاران به دلایل مختلف کار را تعطیل کرده اند، چیست؟

 هر چند اغلب کارشناسان و مسوولان مسکن این روزها معتقدند نمی توان با استفاده از تنها یک راهکار، نیاز مالی پروژه های باقیمانده را تامین کرد، اما در عین حال اعمال مدیریت واحد بر مسکن مهر را برای سرعت بخشیدن به کار اتمام واحدها، ضرورتی انکار نشدنی عنوان می کنند که هم اکنون با انتصاب قائم مقام ویژه وزیر در امور مسکن مهر، شکل عملیاتی به خود گرفته است.

مشکل مسکن مهر چیست

در این زمینه، فردین یزدانی، کارشناس مسکن به «دنیای اقتصاد» گفت: با توجه به اینکه پروژه مسکن مهر پروژه ای بسیار گسترده است اعمال مدیریت واحد و متمرکز، شبیه آنچه هم اکنون برای سرعت بخشیدن به روند تکمیل واحدهای باقیمانده در دولت یازدهم تدبیر شده است، ضرورتی بود که باید از ابتدای ساخت این واحدها مورد توجه قرار می گرفت.

وی ادامه داد: مشکل پروژه مسکن مهر این بود که این پروژه که در مقیاسی بزرگ طراحی شده در مدیریت های متعدد توزیع شده و مدیریت واحد بر کل پروژه با این روند کار دشواری بود.

یزدانی افزود: مسکن مهر چون در کل یک پروژه واحد است می توان آن را به عنوان یک پروژه کلان درنظر گرفت که مدیریت آن باید به صورت واحد اعمال شود.

وی در خصوص نحوه و سازوکار تکمیل واحدهای باقیمانده نیز گفت: تکمیل واحدهای باقیمانده می تواند با ابتکارات مختلفی انجام شود و باید با شناخت ویژگی های هر منطقه، در هر سایت، روش خاص و مناسب خود اعمال شود به این علت که حجم پروژه به قدری گسترده است که نمی توان نسخه واحدی برای کل مناطق تجویز کرد.

این کارشناس مسکن ادامه داد: ممکن است با توجه به ویژگی های خاص یک منطقه از طریق فعال سازی مرکز یا مراکز تجاری و استفاده از ارزش افزوده ایجاد شده برای تکمیل واحدها برای تسریع کار بهره گرفت یا مثلا در سایت دیگری که ارزش زمین قابل توجه است از طریق واگذاری زمین ها به مردم، ارزش افزوده لازم را برای تامین مالی پروژه های باقیمانده فراهم کرد.

وی با تاکید بر اینکه راهکارهای مختلفی برای تسریع روند تکمیل واحدهای باقیمانده پیش روی دولت قرار دارد خاطرنشان کرد: تمام این راهکارها با توجه به ویژگی های هر منطقه باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

پیش بینی طرح جامع مسکن برای مسکن مهر

یزدانی همچنین با بیان اینکه براساس طرح جامع مسکن حق بهره برداری از زمین برای احداث مسکن مهر سالانه بین ۲۰ تا حداکثر ۵۰ هزار واحد بوده است، به «دنیای اقتصاد» گفت: دولت قبلی، مسکن مهر را به رغم پیش بینی طرح جامع مسکن به صورت نامحدود و تیراژ میلیونی در برنامه های خود قرار داد و همین باعث شد طرح های دیگر تامین مسکن به حاشیه برود و فراموش شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب دو دسته آثار خرد و کلان منفی را می توان برای مسکن مهر مورد بررسی قرار داد.

یزدانی افزود: مسکن مهر آثار معناداری روی حجم نقدینگی، پایه پولی، تورم عمومی و تورم در بخش مسکن برجای گذاشت ضمن اینکه طراحی آن به گونه ای بود که عملا دهک های یک تا ۳ درآمدی را که فقیرترین قشر جامعه محسوب می شوند به دلیل نداشتن قدرت خرید، از چرخه مخاطبان این طرح خارج کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین یارانه ها و تسهیلاتی که به مسکن مهر اختصاص یافت در نهایت هزینه تمام شده این واحدها را در حد قابل توجهی افزایش داد طوری که هر کدام از واحدهای مسکن مهر به طور متوسط ۱۰۰ میلیون تومان برای اقتصاد ملی هزینه داشت.

این کارشناس مسکن گفت: مکان یابی نامناسب نیز از دیگر آسیب های طرح مسکن مهر بود.

وی با بیان اینکه دولت جدید در طرح تامین مسکن باید به سمت ساخت واحدهای مسکونی استیجاری و اجتماعی برود و نه مسکن ملکی، تصریح کرد: در طرح جامع مسکن نیز پیش بینی شده بود مسکن های اجتماعی و استیجاری با مشارکت نهادهای محلی، شهرداری ها و نهادهای حمایتی اجتماعی همچون بهزیستی ساخته و مدیریت شود. یزدانی ادامه داد: برای دولت نیز در این میان وظیفه تامین زمین در نظر گرفته شده بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات