پس از توافق نفتی تهران- پیونگ یان به منظور صادرات نفت خام و میعانات گازی به این کشور آسیایی، دولت چین، نفتکش حامل نفت صادراتی ایران به کره شمالی را به دلایل نامشخص توقیف کرد.

به گزارش افکارنیوز ، منابع چینی امروز اعلام کردند: چین نفتکش ایرانی که به مقصد کره شمالی در حرکت بود را توقیف کرده است.

این محموله نفت خام بخشی از قرارداد و توافق دولت پیونگ یانگ با تهران در زمینه واردات ۵۰۰ هزار تن میعانات گازی و نفت خام سبک است که کره شمالی برای تنوع بخشی به منابع نفتی خود به امضا رسانده بود.

این توافق با همکاری یکی از بزرگترین شرکت‎های نفتی دولتی چین حاصل شده بود.

روزنامه ژاپنی نوشت: به نظر می‎رسد ایران در موارد متعددی تانکرهایی که به نام کشور ثالثی ثبت شده‎اند را ارسال کرده است اما مقامات چینی هنگامی که به نزدیکی ساحل چین در دریای زرد رسیدند، دستور توقف آنها را دادند. کشتی‎ها سپس به بندر دالیان (استان لیونینگ) و کینگدائو (استان شاندونگ) فرستاده شدند. منابع از باقی ماندن میعانات گازی در این بنادر خبر دادند.

چین ۲ میلیون دلار (حدود ۱۹۶ میلیون ین) برای هزینه ذخیره سازی آنها از کره شمالی درخواست کرده است.

" آساهی شینبوم" به نقل از منابع دیپلماتیک آگاه درباره روابط چین و کره شمالی مدعی شد: " هنگامی که چین متوجه شد کره شمالی در حال وابسته شدن به نفت ایران است، این کشور از اهرم‎های فشار متفاوتی برای حفظ نفوذ خود بر کره شمالی استفاده کرده است. "

بر اساس قرارداد کره شمالی و ایران، پیونگ یانگ هزینه میعانات را به ایران پرداخت می کرد اما پیش از آن باید به یک شرکت نفتی دولتی چینی ارسال می شد.

یک کارشناس صنعت نفت گفت: " چون کره شمالی از پالایشگاه‎های پیشرفته‎ای برخوردار نیست، مجبور است از چین بخواهد که میعانات را پالایش کند. "

در حالی که ارسال میعانات و دیگر محصولات نفتی برای مصارف حیاتی از تحریم‎های اقتصادی سازمان ملل علیه کره شمالی مستثنی شده است، مشخص نیست براساس چه دلایل قانونی، چین اقدام فوق را انجام داده است.

به گزارش مهر، رستم قاسمی وزیر نفت سابق ایران اردیبهشت ماه سالجاری در جمع خبرنگاران پس از مذاکره با" پی هوک" وزیر نفت کره شمالی گفته بود: دولت پیونگ یانگ پیشنهادی مبنی بر واردات نفت از ایران مطرح کرده است که ایران هم از این پیشنهاد نفتی استقبال می کند.

این عضو کابینه دولت دهم با اعلام اینکه مذاکرات برای فروش نفت به کره شمالی آغاز شده است، تصریح کرده بود: در صورت توافق نهایی دو طرف امکان صادرات نفت خام به این کشور آسیایی وجود دارد.

کره شمالی در ردیف یکی از کشورهیا بدهکار نفتی به ایران قرار دارد حتی پیشتر مذاکراتی با کره شمالی به منظور تامین منابع مالی میدان نفتی ماهشهر به منظور بازپرداخت منابع مالی نفتی معوق انجام شده بود اما هیچگاه قراردادی بین دو کشور امضا نشد.

مذاکره نفتی وزیران نفت جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی اردیبهشت ماه سالجاری پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران انجام شده بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات