نماینده ی مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که یارانه باید بر اساس درآمد خانواده ها توزیع شود ابراز امیدواری کرد که دهک های بالا خود از دریافت یارانه ی نقدی انصراف دهند.

به گزارش افکارنیوز ، ایرج ندیمی در نطق میان دستور خود خاطر نشان کرد: مردم بزرگ و انقلابی ایران اسلامی حق دارند از ما بپرسند که آیا کمک های یارانه نباید بر اساس نص قانون بر اساس درآمد خانواده توزیع شود. آیا اگر قرار است به مردم کمک کنیم نباید به دهک های پایین و متوسط و مادون متوسط کمک شود؟ طبقه های برخوردار چه نیازی به این چند ده هزار تومان ماهیانه دارند؟

وی ادامه داد: خود من از ابتدای اجرای این طرح بر خود حلال ندیدم که از این موقعیت استفاده کنم. امید است که دهک های بالا خود پیشتاز شوند تا حق به حق دار برسد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه نطق خود با اشاره به آثار منفی تحریم ها گفت: ما به امید آن بوده و هستیم که از فرصت های تحریم ها استفاده کنیم. حمایت از کارآفرینان، افزایش تولید داخلی، مدیریت منابع و سپردن برخی بخش های اقتصادی به بخش خصوصی از جمله این موارد بود و دولت سهم خود را با تعاونی ها و بخش خصوصی به مشارکت بنشیند نه این که هنوز رقابت های کاهنده و فرساینده مربوط به رقابت دولت با بخش خصوصی تکرار شود.

نماینده لاهیجان تاکید کرد: آنچه مردم انتظار دارد این است که اگر دولت عددی در بعد پروژه های عمرانی دارد، بخش خصوصی را در اجرای آن مقدم کند حتی همین پروژه های باقی مانده را می توان به بخش خصوصی واگذار کرد و بهره برداری آن را با توجه به ارزش طرح به آنها واگذار کرد.

ندیمی در بخش دیگری از نطق خود با اشاره به کسری بودجه عنوان کرد: انتظار داریم که مجلس به سرعت تکلیف این شصت و چند میلیارد تومان را معلوم کند. از دولت هم انتظار داریم تخصیص پروژه های عمرانی و استانی را تسریع کند.

این نماینده ی مجلس شورای اسلامی در رابطه با استفاده از توان دانشگاهی کشور نیز گفت: باید در موضوع آموزش عالی تجدید نظر شود. این همه پایان نامه و وقت و انرژی چرا نباید بازار محور و تجاری و با هدف حل مشکلات مردم مدیریت شود؟ چرا هنوز برای داشتن عناوین باید تولید علممان حل مشکل خارجی ها باشد؟ این چه راه اشتباهی است که طی می کنید و به نام تولید علم مقاله های خودمان را در ژورنال های آنها انتشار می دهیم؟ ما با این کار مشکل آنها را حل می کنیم و بعد از دولت و مردم خودمان تقاضای امتیاز می کنیم. این مساله باید حل شود.

وی تصریح کرد: چطور می توان دید که هزاران هزار پایان نامه و مقاله برای حل مشکل غرب نوشته شود؟ دانشگاه نیازمند بازنگری و بازمهندسی است. وقتی این همه سرمایه گذاری برای آموزش عالی به اجرا و عمل تبدیل نمی شود و نیازی را رفع نمی کند آیا سزاست که پول بدهیم تا جوانان درس بخوانند و بعدا هیچ اتفاقی نیفتد؟ حتی این مشکل را هم در سطح آموزش و پرورش داریم. یک فرد بعد از ۱۲ سال درس خواندن و گرفتن مدرک دیپلم به جایی می رسد که مدرک او در حد خواندن و نوشتن استفاده می شود. درست است که قانون اساسی ما را ملزم به آموزش کرده اما نه برای هیچ، این آموزش باید هدفمند باشد.

نماینده مردم لاهیجان در بخش دیگری از نطق خود به مشکل حذف برخی بودجه ها از بودجه سال جاری اشاره کرد و گفت: نباید بودجه هایی مثل آب روستایی حذف شود آیا روستاییان حق ندارند از آب و راه برخوردار باشند؟ این خیلی بد است که مجلس برای حذف منابعی مثل آب روستاییان اقدام کند.

ندیمی همچنین گفت: امروز خارجی ها برای نفتمان در عراق سرمایه گذاری می کنند. ما باید به نیازهای فردای ایران توجه کنیم. دولت تدبیر و امید نیز برنامه هایی معرفی کرده که هنوز محدودیت وقت دارد و باید به آن فرصت دهیم. باید با تجمیع عقول مشکلات را حل کنیم. به گفته ی مقام معظم رهبری امروز مساله ی مهم ما اقتصاد است و همه مردم انتظار دارند در راستای حل این مشکل از همه علوم و عالمان استفاده شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات