داستان ما داستان «موزه» و «گنج یاب» است. آنقدر که تبلیغ گنج یاب این ور و آن ور می بینیم هیچ خبری از تبلیغ موزه ها که اصلی ترین نگه دارنده های همان گنج ها هستند، نیست. حالا این داستان را می شود همین جا هم دید، یک سایت کوچک و نقلی اما کامل و مجهز برای پیدا کردن «نذری» های ماه محرم!

به گزارش افکارنیوز ، در ادامه این مطلب آمده است: باورش هم خیلی سخت نیست. یک راهنما با نقشه دقیق و منو و این توضیح که در فلان روز محرم، در فلان محله تهران، چه غذایی نذر می شود. از قیمه و حلیم و باقالی پلو با گوشت گرفته تا شله زرد و کاچی و شربت!

Nazriyab. com امسال دومین سالی است که فعال شده و به همین دلیل مو لای درز آدرس هایی که دارد نمی رود! این را داوود مظفری که یکی از طراحان سایت است به می گوید. او که خودش تجربه کار طراحی سایت را دارد، ایده اولیه این سایت را ظرف چند دقیقه با دوستش، آرمان طاهریان که او هم یک طراح سایت است، مطرح می کند و حاصل کار می شود سایت «نذری یاب» ؛ یک سایت شسته و رفته بر پایه «گوگل مپ» با همه جزئیات نذری های تهران، اصفهان و مشهد از روز اول محرم تا پایان ماه صفر.

پس از طراحی، سایت به شبکه های اجتماعی معرفی می شود، نزدیکی های محرم است و استقبال آنقدر بالا می رود که تا یک میلیون نفر از این سایت در سال گذشته بازدید می کنند اما در داخل سایت نذری یاب، چیزهای عجیبی دیده می شود که شاید اگر این سایت نبود، دسترسی به این میزان اطلاعات واقعا سخت می شد.

در حال حاضر برای محرم امسال، در سایت نذری یاب، ۱۴۹ آدرس نذری در شهر تهران ثبت شده و جالب اینجاست که بخش عمده این نذری ها در شمال تهران هستند. شهرک غرب، سعادت آباد و بخش های شمالی خیابان شریعتی از پرنذری ترین مناطق تهران هستند و در عوض محله های پایین دستی چون راه آهن، عبدل آباد و… یا نذری ندارند یا در این سایت به ثبت نرسیده که احتمال زیاد، فرض دوم قوی تر است.

طراحان این سایت می گویند که روش اصلی کار با نذری یاب این طور است که هر فرد، خودش می آید و اطلاعات محل و نوع نذری اش را در این سایت ثبت می کند و به همین دلیل، ۱۴۹ آدرسی که از سال قبل در سایت مانده، کاملا تاییدشده هستند چراکه لااقل یک بار تجربه شان را پس داده اند.

ایرانی ها از هر مرام و مسلکی که باشند، عاشقان نذری هستند و این به گفته جامعه شناسان، هم ریشه در آداب و رسوم اجتماعی دارد و هم در اعتقادات مذهبی آدم ها اما پیوند چنین فعالیت های سنتی با تکنولوژی همیشه عجیب و غریب بوده. حالا این اعجاب بیشتر و بیشتر شده است چرا که نذری یابی اینترنتی همان طور که می تواند یک امکان فوق العاده از بهره وری اینترنتی باشد، یک کار نامتعارف برای مخاطبان اصلی نذری نیز هست. در آیین ما، نذری یک اقدام خداپسندانه برای آنهایی است که می خواهند از خوان نعمت خود به تهیدستان و بی بضاعتان انفاق کنند اما وقتی چنین مراسم باشکوهی با تکنولوژی گره می خورد، وضع عوض می شود و گویی وسیله، خود نوعی هدف شده و یافتن گنج اهمیت پیدا می کند نه میراث فرهنگی پشت شیشه های موزه!

«نذری یاب» ، این روزها باز هم در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد و احتمالا خیلی زود، بازدیدکنندگانش رکورد پارسال را بزنند. این در حالی است که در اینترنت هنوز هیچ سایتی برای «بیمارستان یابی» ، «اورژانس یابی» ، «موزه یابی» ، «پارکینگ یابی» و خیلی دیگر از نیازهای روزانه شهروندان وجود ندارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات