سکه طرح جدید دیروز در بازار تهران با کاهش قیمت روبه رو شد.

به گزارش افکارنیوز ، بررسی مولفه های اثرگذار بر قیمت سکه حاکی از این است که «قیمت تمام شده آن» از قیمتی که بر تابلوها نقش بسته، بیشتر است. موضوعی که نشان می دهد قیمت سکه در حال حاضر دارای حباب منفی است و قیمت تمام شده آن بالاتر از قیمت فروش در بازار است. این در حالی است که برخی از کارشناسان معتقدند در محاسبه نرخ تمام شده سکه نباید مولفه «مالیات بر ارزش افزوده» را منظور کرد و در این صورت، ادعای وجود حباب منفی در قیمت سکه درست نیست.

حباب قیمتی سکه منفی شد؟

قیمت سکه پس از افزایش در روز یکشنبه مجددا در مدار کاهش قرار گرفت. روز گذشته هشت هزار تومان از ارزش سکه کاسته شد. این در حالی است که با توجه به ثبات نسبی قیمت دلار در یک دامنه مشخص برخی فعالان نسبت به پدیده منفی حباب برای قیمت سکه هشدار می دهند.

برآوردها نشان می دهد قیمت فروش سکه در بازار داخلی از نرخ ذاتی آن پایین تر است. قیمت تمام شده سکه طرح جدید که بر اساس قیمت طلای جهانی، نرخ دلار، کارمزد اخذ شده از سوی بانک مرکزی و ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده محاسبه می شود، ۹۶۸ هزار تومان است؛ اما نرخ فروش سکه در بازار داخلی دیروز ۹۳۲ هزار تومان بود که با نرخ تمام شده آن ۳۶ هزار تومان اختلاف دارد؛ بنابراین قیمت سکه در بازار تهران ۰۴/۰ درصد از نرخ تمام شده کمتر است و حباب منفی را تجربه می کند. البته عده ای از کارشناسان اعتقادی به منظور کردن مالیات بر ارزش افزوده در محاسبه قیمت سکه ندارند.

چنانچه با فرمول آنها نرخ واقعی سکه را محاسبه کنیم، ادعای وجود حباب منفی برای سکه صادق نخواهد بود. بر اساس رویکرد اول و فرض صحت کاهش نرخ طلای جهانی در ماه های آینده، نرخ سکه باید در بازار تهران مدتی ثابت باشد تا با قیمت تمام شده آن منطبق شود، اما اعتقاد عمده کارشناسان و صرافان بازار بر روند کاهشی نرخ سکه در هفته های پیش رو است.

کاهش قیمت طلا

بازار های جهانی نیز اولین روز کاری خود را در هفته جدید با روند نزولی قیمت طلا آغاز کردند. روز جمعه، ۸ نوامبر، پیرو انتشار آمار امیدوارکننده بازار کارآمریکا قیمت طلا در بازار جهانی به شدت کاهش یافت. شنبه، مقداری از افت شدید قیمت طلا جبران شد، ولی روز دوشنبه روند نزولی قیمت از سر گرفته شد. قیمت اونس طلا در بازار صبح دیروز به وقت تهران ۳ دلار کاهش قیمت داشت.

تازه ترین تحلیل تکنیکال موسسه «اف ایکس استریت» نشان می دهد که روند نزولی قیمت طلا طی روزهای آینده ادامه خواهد داشت. تازه ترین نظر سنجی «کیتکو نیوز» نیز این مساله را تایید می کند.

تحلیل مزبور حاکی از آن است که اگر قیمت انس طلا در کوتاه مدت سطح مقاومتی ۱۲۵۱ دلاری را بشکند به زودی به کمتر از ۱۱۷۹ و ۱۰۶۵ دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر، اگر قیمت طلا بتواند به بیش از ۱۳۲۷ دلار برسد، احتمال رسیدن قیمت آن به ۱۳۶۱ دلار در هر اونس نیز وجود دارد. نشست کمیته بانکداری سنای آمریکا نیز برای بررسی صلاحیت جانت یلن، نامزد پیشنهادی دولت برای احراز پست ریاست فدرال رزرو قرار است روز پنج شنبه برگزار شود، ولی کارشناسان بعید می دانند که این مساله تاثیر چندانی بر قیمت طلا داشته باشد. با این وجود «بارناباس گان» کارشناس ارشد «او سی بی سی فدرال رزرو» تاکید کرد، قیمت جهانی طلا تا پایان امسال به ۱۳۲۰ دلار خواهد رسید و فدرال رزرو آمریکا از اوایل سال آینده بخشی از محرک پولی خود را متوقف خواهد کرد.

در مقابل رویکردی که کاهش قیمت طلا به واسطه تقویت دلار و افزایش نرخ بهره آمریکا از ابتدای سال ۲۰۱۴ را پیش بینی می کند، رویکرد دیگری نیز وجود دارد. گروه دوم معتقدند که سیاست هایی که فدرال رزرو از ابتدای سال میلادی پیش رو اتخاذ خواهد کرد، تا به حال عمده تاثیرش را بر بازار طلا گذاشته و بازار برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آماده است. آنها می گویند که هیچ پیشامد غیرمنتظره ای برای بازار رخ نخواهد داد و بازار خود را برای تغییرات پیش رو آماده کرده است. برخی دیگر از تحلیلگران بازار طلا بر این باورند که نوع واکنش سرمایه گذاران نسبت به افت قیمت طلا به کمتر از ۱۳۰۰ دلار مهم ترین عامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت این فلز گرانبها خواهد بود و وضعیت تقاضای فیزیکی در روزهای آینده است که قیمت طلا را رقم می زند.

تقویت دلار

تحلیلگران پیش بینی می کنند بازار داخلی نیز همگام با بازار جهانی حرکت کند. بر این اساس احتمال دارد اتفاقی که برای طلا افتاد، به صورت معکوس برای دلار پیش آید. قیمت دلار که به اعتقاد کارشناسان تحت تاثیر انتشار اخبار ژنو در بازار تهران افزایش یافته بود، دیروز ۱۰ تومان کم شد؛ ولی به اعتقاد بازاری ها این کاهش مقطعی است. صرافان بازار معتقدند که رویدادهای مهم که تاثیر کلی مثبت یا منفی بر نرخ ها دارند بلافاصله پس از رخ دادن، قیمت ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. در فاصله یک یا ۲ روز بعد از آن مقداری از تغییرات جبران می شود؛ ولی دوباره تاثیر کلی رویداد مزبور آغاز می شود و به تناسب اهمیتش برای مدتی ادامه می یابد.

البته به رغم انتشار آمار امیدوارکننده و حتی بیش از حد انتظار بازار کار آمریکا، موسسات مالی این کشور واکنش مثبتی نسبت به این امر نشان ندادند. بنا به گزارشی از کیتکو نیوز که عبارت (Good news is bad news) چند بار در آن تکرار شده بود، موسسات مالی آمریکا در ماه های اخیر نسبت به نشانه های پیشرفت اقتصادی این کشور واکنش منفی نشان دادند. بنا به این گزارش، واکنش منفی مزبور ممکن است فدرال رزرو را مجبور کند که خرید اوراق قرضه را برای مدت بیشتری ادامه دهد.

بازارهای جهانی

دلار نسبت به ارزهای اروپایی با سرعت کمی در حال تقویت شدن است. پس از تعطیلی روز یکشنبه بازارهای جهانی، دیروز نرخ برابری یورو نسبت به دلار، یک هزارم درصد کاهش یافت و نرخ برابری پوند انگلیس در مقابل دلار ثابت ماند. ین ژاپن به گونه ای مستقل، رفتار متفاوتی پیش گرفت و حتی نرخ برابری خود نسبت به دلار را افزایش داد.

دیروز شاخص مدیران خرید بخش ساختمانی انگلیس در ساعت ۱۳ منتشر شد. صبح دوشنبه قبل از انتشار این آمار، بازار جهانی نسبت به آن واکنش نشان داد.

کارشناسان مقدار ۹/۵۸ را برای این شاخص پیش بینی کرده بودند. مقدار واقعی شاخص یاد شده ۵/۴۵ اعلام شد که از میزان پیش بینی شده کمتر بود، البته اقتصاد انگلیس در حالتی تعادلی به سر می برد و کارشناسان بعید می دانند که آمارهایی از این دست تاثیر زیادی بر نرخ پوند داشته باشد.

امروز شاهد رقابت پوندانگلیس و دلار آمریکا خواهیم بود. شاخص مدیران خرید بخش خدمات انگلیس و شاخص مدیران خرید بخش کارخانه ای آمریکا به ترتیب در ساعات ۱۲ و ۱۵ دقیقه و ۱۳ منتشر می شود. کارشناسان میزان این شاخص ها را به ترتیب ۴/۶۰ و ۲/۵۴ پیش بینی کرده اند. هر نوع تغییری می تواند بر نرخ برابری این دو ارز مهم تاثیر مستقیم بگذارد.

سکه حباب ندارد

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در خصوص قیمت سکه و طلا در ماه های گذشته گفت: قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر مانند چهار ماه گذشته بانوساناتی مواجه بوده و باید توجه داشت که نوسان قیمت جزو ویژگی های ذاتی بازار طلا است. وی در عین حال تاکید کرد که قیمت سکه در حال حاضر هیچ گونه حبابی ندارد.

کشتی آرای در خصوص نوسانات قیمت طلا و سکه در روز گذشته گفت: قیمت سکه و طلا در روز یکشنبه مانند ماه های اخیر تغییرات جزئی را تجربه کرد؛ البته به دلیل افزایش قیمت جزئی دلار، قیمت طلا و ارز در مقطعی با افزایش روبه رو شد که ساعاتی بعد تعدیل شد و باید توجه داشت که نوسان قیمت جزو ویژگی های ذاتی بازار طلا است.

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر افزود: در حال حاضر در دنیا موضوع مهم و تاثیرگذاری به لحاظ سیاسی و اقتصادی رخ نداده است که بر قیمت طلا تاثیر جدی داشته باشد؛ البته نتایج مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ می تواند بر قیمت طلا تاثیر داشته باشد؛ اما نکته قابل توجه این است که تاثیرات این مذاکرات مهم نیز سقف و کفی خواهد داشت.

وی ادامه داد: باید در نظر داشت که قیمت جهانی طلا در ماه های اخیر در کل روند نزولی داشته است و با کاهش نسبی قیمت ارز در کشورمان همزمان شده است و این موضوعات به کاهش نرخ سکه و طلا در بازار منتهی شده است. وی در خصوص قیمت سکه و طلا در روزهای آینده گفت: تجربه قیمت سکه و طلا در بازارهای جهانی و همچنین نرخ ارز در روزهای گذشته از تغییرات قیمتی محدود در بازار طلا و سکه حکایت می کند؛ بنابراین افزایش یا کاهش قیمت کاذب طلا و سکه اتفاق نخواهد افتاد.

کشتی آرای افزود: نکته ای که نباید فراموش کرد این است که سیاست های پولی و تغییرات قیمت ارز در قیمت طلا نقش خواهد داشت. رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر یادآور شد: دیروز قیمت جهانی هر اونس طلا با کاهش ۳ دلاری در بازارهای جهانی به ۱۲۸۶ دلار رسیده است که تغییرات جزئی قیمت طلا را ثابت می کند و باعث خواهد شد در داخل کشور نیز قیمت طلا و سکه تغییر قابل توجهی نداشته باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات